Problema sa kojima se osobe sa invaliditetom suočavaju ima puno, ali je prethodnih godina mnogo urađeno na njihovom rešavanju, rečeno je u prostorijama Srpske napredne stranke u Nišu gde je povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom održana tribina „Socijalno-medicinski aspekti invalidnosti“.
Predsednica organizacije za zaštitu prava i podršku osobama sa invaliditetom „Iz kruga“ i predsednica Niškog udruženja studenata sa hendikepom Jasmina Barać Perović upozorila je da u Nišu mnoge javne zgrade nisu dostupne osobama koja koriste kolica, zato što nemaju rampu kao Gradska kuća i Pošta, ili zgrada Gradske uprave i Skupštine grada u kojoj nema lifta, ali da je Sportski centar Čair možda i najpristupačniji sportski centar u Srbiji, a da je to postao upravo zalaganjem udruženja osoba sa invaliditetom koja su konkurisala za projekte kod društveno odgovornih kompanija.
„Između 560.000 i 730.000 građana Srbije živi sa nekom vrstom invaliditeta i tim ljudima treba pružiti podršku“, izneo je prof. dr Miško Živić, poverenik Saveta za nauku i tehnologiju, i dodao da je prema zvaničnim podacima samo 13 procenata osoba sa invaliditetom u radnom odnosu, dok se mnogi od njih suočavaju sa socijalnim problemima, problemima za nabavku adekvatnih pomagala, pa i siromaštvom.
„Nikada nisam pripadala nijednoj političkoj stranci, ali se ne libim da podržim pravu politiku, isto kao što se ne libim da kritikujem kada nešto nije dobro“, izjavila je Barać Perović, koja je navela i da je pre tribine prisustvovala konferenciji u Narodnoj skupštini Republike Srbije „Pristupačna budućnost“, na kojoj je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević izneo podatak da je samo u ovoj godini, u 34 lokalne samouprave, postavljeno 67 rampi, a da je u Srbiji zaposleno oko 5.200 osoba sa invaliditetom, od kojih nekoliko u njegovom Ministarstvu.
Doktorka Bobana Milojković Vlačić, članica Saveta za nauku tehnologiju, navela je da se savremena medicina bori da osobama sa invaliditetom, koji je često posledica neke bolesti, pruži što veći kvalitet života, kako bi i sami mogli ravnopravo da učestvuju u svim aktivnostima u društvu.
U diskusiji na ovu temu učešće su uzeli i članovi organizacije „Iz kruga“ i Niškog udruženja studenata sa hendikepom, koji su preneli poruku da u pojmu „osoba sa invaliditetom“ akcenat uvek treba da bude na reči – osoba, jer se radi o ravnopravnim članovima društva, vrednim poštovanja.
Poverenik Zvezdan Milovanović ocenio je da je učešće velikog broja posetilaca tribine u diskusiji koja je usledila nakon uvodnih izlaganja dokaz da teme o kojima se razgovara u Gradskom odboru SNS Niš interesuju građane.
U organizaciji tribine u Srpskoj naprednoj stranci, pored Saveta za nauku i tehnologiju, Saveta za populaciju, brigu o deci i socijalna pitanja i Unije mladih Gradskog odbora SNS Niš i Saveta za porodicu Opštinskog odbora SNS Medijana, učestvovala su i udruženja koja u Nišu okupljaju osobe sa invaliditetom.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!