Želimo mir, želimo mir – hiljade dece iz 38 zemalja širom sveta, simboličnom akcijom “Marširamo za mir”, šalje poruku liderima zahtevajući poštovanje svojih prava i prestanak oružanih sukoba.
Danas, na Svetski dan deteta i 35. godišnjicu usvajanja Konvencije UN o pravima deteta, SOS Dečija sela Srbija skreće pažnju na izazove sa kojima se suočavaju milioni dece, koja pate od razornih posledica nasilja i oružanih sukoba, kako u zemljama koje su zahvaćene oružanim sukobima, tako i u onima koje nisu direktno pogođene.
Oko 400 miliona dece u ratnim i konfliktnim zonama suočavaju se sa nezamislivim teškoćama: raseljavanjem, gubitkom porodice, brige i zaštite, kao i dugotrajnim fizičkim i emocionalnim traumama.
Svakodnevno su izložena kršenjima prava deteta, tako što im se uskraćuje pravo na život, hranu, obrazovanje, brigu i zaštitu. 43,3 miliona dece je prinudno raseljeno. U regionima gde sukobi nisu prisutni, globalne vesti o ratu i nasilju izazivaju duboku emocionalnu patnju, a deca iskazuju osećanja straha, anksioznosti, frustracije i nedostatka poverenja u vlade i institucije.
Efekti ratova su i ekonomske i druge krize, uključujući porast tolerancije na sve vrste nasilja, kojepogađaju sve zemlje sveta, a najviše najsiromašnije države i najranjivije slojeve društva.
Oko milijardu dece živi u siromaštvu, odnosno nedostaju im osnovni uslovi kao što je pravilna ishrana, voda, dom, obrazovanje i zdravstvena zaštita, a 333 miliona dece živi u ekstremnom siromaštvu, sa manje od 2 dolara dnevno.
Čak i u najbogatijim zemljama, jedno od petoro dece živi u siromaštvu, a svako deseto dete ne odrasta sa svojim roditeljima.
Jedan od članova Konvencije govori o pravu deteta da zna ko su mu roditelji, da živi u svojoj porodici, staranje od strane roditelja ako je to u najboljem interesu. Države su se obavezale da roditeljima i porodici pružaju podršku.
Organizacije SOS Dečija sela (SOS Children's Villages) rade u više od 130 zemalja i teritorija širom sveta i utiču na otklanjanju posledica koju sukobi i nasilje nanose deci svakodnevno. Kampanja "Marširamo za mir – YouTube
U svetu u kojem deca svakodnevno svedoče nasilju i nepravdi, naša dužnost je da se borimo za njihovu bezbednost i dobrobit. Ideja ove inicijativе je da se deci sveta pruži šansa da svojim mаršom zatresu planetu, ne bukom bombi, već pozivom za mir, koji treba da se čuje i shvati kao zahtev svim vladama da preduzmu hitne mere za zaštitu dece u konfliktima i okončanje oružanih sukoba.
Želimo da podsetimo na važnost poštovanja Konvencije o pravima deteta i da zajedno radimo na stvaranju boljeg sveta za svako dete" – izjavila je Vesna Mraković, nacionalna direktorka organizacije SOS Dečija sela Srbija.
Izdvajanje dece iz biološke porodice može predstavljati traumatsko iskustvo sa ozbiljnim negativnim posledicama po njihov razvoj i dalji život. Zbog toga je važan preventivan rad u cilju podrške porodicama u krizi. SOS Dečija sela Srbija već 10 godina sprovode Program Jačanja porodice, koji je usmeren na pomoć porodicama kod kojih je nastupila kriza u funkcionisanju i porodičnoj dinamici i postoji rizik od izmeštanja dece.
Zalažući se za pravo deteta na zdrav rast i razvoj i život u porodičnom okruženju, naša Organizacija obeležava Svetski dan deteta organizovanjem skupa povodom Prevencije izdvajanja dece iz bioloških porodica. Učesnici skupa su stručnjaci iz oblasti socijalne zaštite, zdravstva, sudstva, obrazovanja…, kojima je zajedničko da se bave zaštitom dece i njihovih prava.
Održavanjem Dana deteta u Nišu, 20. novembra, SOS Dečija sela su, sa svojim saradnicima i partnerima, želela da istaknu da je rad na prevenciji izdvajanja važan, jer je porodica, u najvećem broju slučajeva, najbolje mesto za život deteta. Pomažući porodicama da ostanu na okupu vrši se uticaj na celokupan razvoj ličnosti deteta.
Na skupu je konstatovano da se rad svih nas zasniva na poštovanju prava dece i njihovom najboljem interesu i da time imamo zajednički cilj. Zajedničkim delovanjem, svako iz svoje oblasti, doprinosimo da naš grad bude bolje mesto za život.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!