Nakon što su meštani sela Duga Poljana u opštini Gadžin Han i članovi udruženja za zaštitu životinja iz Niša protestovali zbog najavljene gradnje regionalnog prihvatilišta, a opozicija pokrenula inicijativu da azil ipak bude na teritoriji Grada, gradonačelnica je kazala da je Udruženjima za zaštitu životinja predložila da sami odaberu lokaciju koja bi bila odgovarajuća, ali, kako kaže, do danas predlog nije stigao.
Podsetimo, meštani Duge Poljanje su istakli da bi se izgradnjom azila za 2.000 pasa ugrozio njihov život, jer selo nema kanalizaciju i nema dovoljno vode, dok su predstavnici udruženja kazali da bi se azilom ugrozila dobrobit pasa jer bi zapravo predstavljao „logor“ za te životnje, pišu Niške vesti.
„U dogovoru sa Udruženjima za zaštitu životinja, moja prva inicijativa je bila pre svega da oni pronađu lokaciju koja im odgovara, međutim, do danas nikakav predlog nije stigao. Od nekadašnjeg predloga mojih prethodnika da prihvatilište bude blizu Kazneno popravnog doma se odustalo, jer Ministarstvo pravde nije saglasno sa takvom idejom. Zatim je otpala je i varijanta Svrljiga, iako je Opština Svrljig dala nekadašnju farmu za te namene, ali su Udruženja rekla da im je relativno daleko i da bi verovatno psima bilo teško da prelaze kilometražu od tridesetak kilometara. Onda smo našli neku alternativu da to bude Opština Gadžin Han, sa kojom Niš ima već saradnju preko ZOO higijene koje podržava Ministarstvo uprave i lokalne samouprave, za koje se već troše sredstva. Ono što je najvažnije, nama jeste cilj da smanjimo broj pasa na ulici“, objašnjava gradonačelnica.
Gradonačelnica kaže da to nije nikakav logor za pse, niti da se radi o brojci od 2.000 jedinki na jednom mestu.
„Kada sam pitala da li možemo kao gradska vlast da uđemo u bilo koje divlje prihvatilište, nikada nam niko nije dozvolio da vidimo kako žive ti psi, a kada govorite o standardima Evropske unije, kad kažete da će psi imati lekarski nadzor i 24 sata biti siti, onda kažu da je logor za pse. Nama je istovremeno bitno da se broj jedinki pasa na ulicama grada smanji, zato što se stalno pojavljuju novi zahtevi za isplatu odšteta zbog ujeda pasa. Ko ujeda ako ne psi sa ulice, mada često pitam koja je razlika između ujeda psa na ulici i kućnog ljubimca. Sto miliona godišnje odlazi u nepovrat“, dodaje ona.
Ističe da gotovo da nema države u Evropskoj uniji koja nema prihvatilište za pse.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!