Živopisne freske iz manastira Sveti Jovan Preteča na obroncima Babičke gore sinoć su u potpunom mraku zablistale na fasadi zgrade LKC-a u Leskovcu, tokom 4D mapinga ove svetinje, jednom od aktivnosti kojom je započeto četvorodnevno obeležavanje pola milenijuma muškog manastira u ataru sela Jašunja.
Tokom kratkog multimedijalnog spektakla pod nazivom „Vekovi duhovnosti“ u 4D projekciji, okupljenim Leskovčanima, u prisustvu vladike Niškog Arsenija sa sveštenstvom, predstavljena je istorija jašunjskog manastira, koga je tačno pre 500 godina na temeljima stare crkve, iz predkosovskog boja, podigao Andronik Katakuzin iz ugledne vizantijske carske porodice.
A potom je usledio vatromet.
Istorija kroz vekove ovog, ali i drugog, ženskog manastira u Jašunji, bila je i tema dokumentarnog filma „Prvih petsto godina“, prikazanog prethodno na svečanosti u Narodnom pozorištu pred brojnim Leskovčanima, crkvenim velokodostojnicima i rukovodstvom grada Leskovca.
“Po turskim popisima, Nahija Dubočice je početkom 1516. godine imala 22 manastira i zato je Babička gora – Mala Sveta gora”, rečenica je na početku filma i njegova nit.
Pre početka projekcije, goste je pozdravio gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović, rekavši da je privilegija i čast dati doprinos obeležavanju pet vekova manastira Sveti Jovan, kako to čini grad Leskovac.
“Vekovima je čuvar srpske istorije i srpskog pravoslavlja. Za leskovački kraj nije bilo boljeg svedočanstva o uzajamnosti naroda i crkve u vekovnoj borbi za veru, za nacionalni identitet. Dajući mu novi sjaj, odužujemo se precima, ali istovremeno dajemo i skroman doprinos ovom zdanju, iskonskim vrednostima ukorenjenim u pravoslavlju”, kazao je Cvetanović, izražavajući nadu da će manastir Sveti Jovan Preteča ponosno sijati i narednih 500 godina.
Na svečanosti su mini koncerte održali vokalna grupe Libero i Crkveni hor „Branko“.
Inače, od 22 manastira, u leskovačkom kraju ostala su samo dva posle proterivanja Turaka iz ovih krajeva 1878. godine i to su upravo dva manastira na obroncima Babičke gore kod Jašunje, “Male Svete Gore”, kako ju je u filmu opisala kustos i direktorka Narodnog muzeja Leskovac Mira Ninošević, zajedno sa kolegom Veroljubom Trajkovićem autor monografije o jašunjskom muškom manastiru.
Manastir Sveti Jovan je bio zapušten skoro 50 godina i pod srpskom vlašću, a njegovo obnavljanje u vidu restauracije fresaka započelo je pre nekoliko godina donacijom Vlade Japana. Ceo komplesk obnovljen je i vraćen mu je stari sjaj tokom poslednje tri godine, novcem grada Leskovca.
Milica Ivanović
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Ne vidim ni u tekstu ni na slikama. Da li mozete da kazete da li je medju zvanicama bio otac Joaniki, monah koji je prethodnih 10 godina sluzio u ovom manastiru i jedan od najzasluznijih sto je manastir povratio stari sjaj.
По овоме овде испаде да је нај заслужнији град Лесковац за обнову Манастира.Отац Јоаникије је уз много велике напоре и велику борбу све овновио.
Треба неко да интервјуише оца Јоаникија, мислим да би имао веома интересантне ствари да каже…
Vazno da je Mesko tu sa svojom gardom, oni su i sagradili manastir. ????