“Sportski čas – Ispravi se“ održan u Pirotu

Do sada je kroz projekat prošlo oko 6 hiljada osnovaca, a „Sportski čas - Ispravi se“ je organizovan u 31 gradu.

PIROT – Više od 150 učenika Osnovne škole “Vuk Karadžić“ u Pirotu danas su se u okviru projekta “Sportski čas-Ipravi se“ družili sa istaknutim sportistima.

Deca su se družila sa odbojkašem i odbojkašicom Nemanjom Petkovićem i Aleksandrom Božilović iz Ženskog i Muškog odbojkaškog kluba „Pirot“, koji su na radost mališana iz ove škole sa njima odigrali egzibicioni odbojkaški meč prikazujući im sve lepote ovog sporta, dok je doktor Aleksandar Đorđević održao korisno predavanje o deformitetima kičmenog stuba prilagođeno dečjem uzrastu.

Svako treće dete u Srbiji ima neki oblik telesnog deformiteta, a najizraženiji među njima je kriva kičma, pokazuju rezultati sistematskih pregleda sprovedeni u školama širom zemlje, alarmirajući da je iz godine u godinu ovaj problem sve izraženiji,saopsteno je danas.

Kako bi skrenulo pažnju javnosti na narastajući problem među školarcima i motivisalo što veći broj mališana da se aktivno uključi u sport, Wiener Städtische osiguranje je četvrtu godinu zaredom sprovelo nacionalno-rasprostranjen projekat „Sportski čas – Ispravi se!“.

Četvrti po redu ove godine organizovan je u Pirotu.

U saradnji sa Odbojkaškim savezom Srbije i Udruženjem odbojkaških klubova prvih liga, a uz podršku Ministarstva omladine i sporta, Wiener Städtische osiguranje je oformilo stručne timove sastavljene od lekara fizijatara i odbojkaša koji svake godine obilaze škole širom zemlje kako bi edukovali mališane o problemu krive kičme, ali i navelo najmlađe da se aktivno uključe u sport.

Rezultati sa terena pokazuju da nakon svake akcije interesovanje za odbojku u određenoj sredini poraste čak za 15 procenata.

„Ako u jednom razredu u proseku imate tridesetak učenika, podatak da je posle svake akcije ’Sportski čas – Ispravi se’ njih četvoro ili petoro odlučilo da sledeće nedelje ode na svoj prvi trening, ozbiljan je rezultat. Mi se danas suočavamo sa problemom koji se zove fizička neaktivnost, nepravilno držanje i dugo sedenje za računarima i mobilnim telefonima i ako nešto ne preduzmemo, i to brzo, epitet ’sportska nacija’ kojim smo se toliko hvalili postaće prošlost, a što je još važnije, naša deca će imati sve ozbiljnije zdravstvene probleme“, upozila je Emilija Đorić iz Wiener Städtische osiguranja.

Doktor Aleksandar Đorđević održao je korisno predavanje o deformitetima kičmenog stuba prilagođeno dečjem uzrastu.

Đorđević je istakao da su telesni deformiteti kod osnovaca izraženiji više nego ikada ranije, a da je uz ravne tabane i problem gojaznosti kod dece, kriva kičma najdominantniji sa tendencijom daljeg rasta.

“ Kao dobar primer kako bi se ovaj problem mogao korigovati i sprečiti doktor je odbojka, kao najbolji dvoranski sport za pravilan telesni razvoj dece.“,naveo je Đorđević.

Projekat „Sportski čas – Ispravi se“ Wiener Städtische osiguranje je pokrenulo još 2011. godine nakon objavljivanja rezultata sistematskih pregleda koji su pokazali da u pojedinim sredinama čak 60 odsto mališana, odnosno svako drugo dete, ima krivu kičmu.

Do sada je kroz projekat prošlo oko 6 hiljada osnovaca, a „Sportski čas – Ispravi se“ je organizovan u 31 gradu.

(kraj)paz

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare