Na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) Srbije nalazi se trenutno 625.000 nezaposlenih lica, što je skoro 10 odsto manje nego u istom periodu prošle godine, izjavio je danas u Nišu direktor te ustanove Zoran Martinović.
Martinović je u niškom Medija i reform centru predstavio programe i mere aktivne politike zapošljavanja predvidjene programom rada NSZ za 2018. godinu i naglasio da će aktivnim merama zapošljavanja ove godine biti obuhvaćeno oko 25.000 ljudi.
On je podsetio da je deset javnih poziva za realizaciju programa zapošljavanja raspisano sredinom februara, a naredne nedelje trebalo bi da bude raspisan javni poziv za obuku zaposlenih lica u cilju održavanja njihovog zaposlenja.
„Budžet za aktivne mere zapošljavanja ove godine iznosi 3,65 milijardi dinara, što je za 850 miliona više nego prošle godine. Dodatni budžet od 550 miliona dinara namenjen je za zapošljavanje osoba sa invaliditetom„, rekao je Martinović.
Prema njegovim rečima, NSZ očekuje iz predpristupnih fondova EU iznos od pet miliona evra za finansiranje programa zapošljavanja.
„Aktivne mere zapošljavanja usmerene su ka ranjivim kategorijama stanovništva, a preko 70 odsto nezaposlenih se može smatrati ranjivom kategorijom„, izjavio je Martinović.
On je podsetio da u „ranjive“ kategorije spadaju mladi do 30 godina, Romi, osobe sa invaliditetom, korisnici novčane socijalne pomoći, žrtve porodičnog nasilja, dugoročno nezaposleni i stariji od 50 godina koji imaju status viška zaposlenih.
Direktor niške filijale Nacionalne službe za zapošljavanje Boban Matić rekao je da u niškom kraju svake godine vlada veliko interesovanje za aktivne mere zapošljavanja, tako da su i lokalne samouprave na području Nišavskog okruga ove godine više para namenile za tu namenu, pa će umesto prošlogodišnjih 59 miliona dinara izdvojiti 80 miliona dinara.
Matić je rekao da je na području Nišavskog upravnog okruga evidentirano nešto više od 42.000 nezaposlenih, a u samom Nišu 28.000.
Prema njegovim rečima, broj nezaposlenih u Nišu smanjen je za šest odsto u odnosu na prošlu godinu, a u odnosu na 2014. godinu za skoro 25 odsto.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Smanjen broj nezaposljenih odgovara broju otislih,pobeglih,prebeglih…i ne daj boze umrlih.Kako to da se ne objavi koliko je zaposljenih i gde su zaposljeni.
Imaš tročlane porodice gde jedan penzioner izdržava sebe i druga dva člana porodice jer nemaju vezu za zapošljavanje. Imaš petočlane porodice gde svi zapošljeni na vezu sa kupene diplome. Mene lično nervira što ovaj narod to uzima i prihvata kao nešto normalno i umesto da negira takve stvari, ne bre narod se prilagođava, a nisam sreo čoveka da je zadovoljan stanjem. Dal svi da si odemo odavde mi koji smo izdržavana lica, pa da si ostanu samo penzioneri, čime li se bave ovi slikani, sa ovim praznim glavama.
Стварни број незапошљених лица на територији Града Лесковца а и осталих градова је много, много мањи. Као незапошљени води се маса пољопривредних произвођача који се иако се баве пољопривредном производњом као свакодневним занимањем уредно пријављују на евиденцију Завода за запошљавање и тако се ствара лажна слика о великом броју незапошљених.