Srpski patrijarh na trijumfalnoj proslavi 5 vekova jašunjskog manastira Sveti Jovan Preteča

Leskovčani treći dan zaredom slave pola milenijuma postojanja manastira Sveti Jovan Preteča u ataru sela Jašunja i njegovu obnovu, ali sinoćašnje slavlje zapamtiće lokalna istorija, jer je pored prisustva i nadahnutog govora srpskog patrijarha Irineja, u Narodnom pozorištu prikazana predstava za pamćenje, gde su briljantni glumci uz pomoć scenskih efekata znalački proveli kroz pet vekova dugu istoriju ove srpske i leskovačke svetinje.

U galeriji Narodnog muzeja najpre je otvorena izložba kopija fresaka iz Svetog Jovana, eksponata sa areholoških iskopavanja oko manastirske crkve i pisana dokumenta, svedočanstva teškog života monaha i naroda pod turskom vlašću.

Nenad Cvetković, levo, iz Jašunje, dao veliki doprinos za obnovu manastira u ličnom angažovanju

Bog ne daje svakoj generaciji da obnavlja i gradi manastire. Manastir Svetoga Jovana Preteče je kroz vekove bio svetionik, naročito u teškom dobu turske vladavine“, kazao je vladika niški Arsenije, posebno se zahvaljujućući direktorki Narodnog muzeja Miri Ninošević i gradonačelniku Leskovca Goranu Cvetanoviću što su uložili veliki napor da se ova izložba realizuje.

Mira Ninošević ocenila je da je izložba ove vrste bila poseban izazov za ovu leskovačku kulturnu ustanovu.

Izazov je bio u tome što sam muzej nije u svojim depoima i svojim zbirkama posedovao trodimenzione kulturno-umetničke predmete kojima bi mogao da kompleksno prikaže istoriju i uticaj hrama božijega i graditeljstvo ovoga manastitra, njegove živopise, ali i njegove duhovnike koji su svoje zemno vreme posvetili gospodu i svetoj molitvi za sebe i srpski narod, verujući“, kazala je Ninoševićeva i dodala da je za uspešnost izložbe bila presudna saradnja sa SPC, koja je za ove potrebe otvorila svoje riznice.

No, o tome kako je manastirski kompleks izgledao pre 500 godina, u najmarčnijem periodu turske vladavine, kada je Srbima bilo dozvoljeno da grade crkve samo na temeljima stare i to mnogo manje nego od dimenzija tih starih, zapravo da grade samo jednoobrazne crkve, nema sačuvanih podataka, što je potom na svečanoj akademiji u Narodnom pozorištu priznao i sam patrijarh Irinej, dugogodišnji vladika niški, pod čijom se eparhijom nalazi i Leskovac.

Kakav je manastir bio mi ne znamo, a kako sada izgleda videću sutra, mada prema fotografijama koje sam video, prelep je“, kazao je Irinej, koga su Leskovčani sačekali horskom pesmom crkvenog hora „Branko“ i sa velikim poštovanjem i uvažavanjem.

Ono što je preostalo posle odlaska Turaka, ali i nebrige srpskih vlasti, to su bile samo zidine, ali i manastirska crkva sa nedirnutim ikonima iznad kojih se se taložili vekovi.

Prema svedočenju našeg akademika, koji je doktorirao na temu fresaka jašunjskih manstira, reč je o najlepšim freskama ikada naslikanim pod Turcima“, kazao je patrijarh Irinej, dodajući da je reč o velikom svetom mestu.

Mesto koje je živelo, to je pre svega mesto-škola naše kulture i tradicije, svetinja koja obnavljala svest našega naroda – ko smo, šta smo, šta trebamo da budemo. To je bila ustanova koja je davala nadu da će proći teško vreme i doći sloboda“, istakao je srpski patrijarh, koji nije krio uzbuđenje što je manastiru Sveti Jovan Preteča udahnut novi život.

Istorija mansatira je istorija srpskoga naroda i obrnuto“, zaključio je patrijarh koji je zahvalio Leskovcu za obnovu jašunjskog manastira kako bi nastavio da beleži srpsku istoriju.

Na svečanoj akademiji govorio je i episkop Niški Arsenije, inače potomak Jakova Nenadovića, naglašavajući da obnova manastira traje od 2002. godine uz blagoslov sada patrijarha Irineja.

O polumilenijskom periodu manastira, vekovnom staništu monaha i svetinji mnogih generacija, on je govorio kao o posejanom semenu, kome je 500 godina kasnije omogućeno da proceveta u punom sjaju.

Pustinja proceveta, raj postade“, sumirao je 500-godišnje postojanje manastira, niz događaja i ličnosti kroz vekove, krvi, suza, istrajnosti i nepokolebljive vere naroda.

Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović, čijom zaslugom je poslednje tri godine intenzivirana obnova manastirskog kompleksa, ocenio je da je Sveti Jovan Preteča svedok viševekovne borbe, sklonjen sa glavnih puteva, „bio i ostao čuvar vere i srpstva“.

Zahvaljujuću duhovnoj snazi ove svetinje, danas možemo da mudrost naših predaka prenosimo našim naraštajima. Naša je želja da manastir Sveti Jovan Preteča predstavimo svetu kao duhovno blago“, istako je gradonačelnik Cvetanović.

Posle svečanih obraćanja, na scenu su stupili glumci Narodnog pozorišta u Leskovcu sa predstavom koju je samo, kako saznaje Jugmedia, za nekoliko dana osmslio i režirao upravnik ovog pozorišta Stanko Grujić.

Srpski patrijarh Irinej je sa sveštenstvom i brojnim Leskovčanima prisustvovao posle predstave multimedijalnom spektaklu na Širokoj Čaršiji u centru Leskovca.

Milica Ivanović

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

23 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Nova istorija
29.10.2017. 07:04

A samo 200 metara dalje manastir Svete Bogorodice totalno unisten.U manastiru Sveti Jovan nikada za razliku od Sv.Bogorodice, nije postojao monaski zivot ni redovna bogosluzenja, a Irinej nije prstom hteo da mrdne dok je bio episkop Niski.

SNS neznanje
29.10.2017. 14:48
Odgovor za  Nova istorija

U ovom manastiru nikada nije bilo monaha.Ko zna jednog neka me demantuje.Tu nije postojao monaški život,samo crkvica u koju je svrćao narod iz kraja, mada nema saznanja da je tu iko venčan ili kršten.

necije neznanje
29.10.2017. 18:48
Odgovor za  SNS neznanje

gresite moji roditelji su tu vencani

Nije tacno
30.10.2017. 06:10
Odgovor za  necije neznanje

Nemoguce,jer pop Tika tu nikada nije vencavao zbog crkvene birokratije.Nije bilo uslova.

Boricemo se za Srbiju
29.10.2017. 07:11

Господо ви сте нас Косметске Србе прогнали из сопствене државе, починили сте геноцид према сопственом народу по свим елементима геноцида и оставили сте Нас на немилост убицама и трговцима људским органима. Хвала Ана, хвала Ацо, Хвала Ивице и Хвала СНС-у и СПС-у што сте проданим србима дали дозволу да положе заклетву тачију и рамушу.

Gordan
29.10.2017. 13:46

Bežanjem od problema doveli smo nas narod na KiM do ivice opstanka. Srbi su danas oni koji se pitaju za mnoga vazna pitanja na Kosmetu i te pozicije trebamo da čuvamo. Inače to što kritikujete a nemate rešenje je odlika propalih opozicionara i salonskih patriJota.

Vazali
29.10.2017. 15:02
Odgovor za  Gordan

Dolaskom Vucica na vlast je na administartivnim prelazima sa Srbijom umesto srpske policije dosla ROSU.Umesto sudova sa srpskim zakonima su sada sudovi sa kosovskim zakonima.SNS na kosovu je u vlasti sa istim onima kojima je Srbija pokrenuma optuznice za ratni zlocin…ti ocigledno pojma nemas o situaciji na kosovu,ali ce ti otreznjenje biti bolno,veruj mi!

Cinjenice
29.10.2017. 07:15

Ne znam zasto ste izabrali Jasunju kad je Sv.Bogorodica stariji i znacajniji manastir,a Sv.Jovan je uglavnom sluzio za svestenike ili monaha koji je pomagao monahinjama na poljoprivredi.

Gordan
29.10.2017. 13:42
Odgovor za  Cinjenice

Oba manastira imaju veliki značaj. Deo su bogate kulturno-istorijske baštine Leskovca i okoline. Vaš komentar je zlonameran i obeležen frustracijom zato što iza obnove stoji grad Leskovac, gradonačelnik i tim stručnih i vrednih ljudi.Inače ovo je veliki jubilej i grad je to obeležio na odličan način.

Smesna vlast
29.10.2017. 14:55
Odgovor za  Gordan

Pa posto kao i svaki SNS-ovac nisi dovoljno upucen, citav projekat je pokrenut jos 2003 godine od strane prof.Zivkovica.Onda je dosao Gojko,Pa Mesko i sve je zamrlo dok Vladan Marinkovic nije ponovo pokrenuo citav projekat.Mesko samo pliva kako ga talasi nose…bez informacije,znanja i cilja.

Istoričarka jezika
29.10.2017. 16:55
Odgovor za  Smesna vlast

Razumem da ne želite da priznate nečije zasluge, al bar se složite da je lepo obnoviti svaki manastir, jer svi oni u sebi čuvaju dah naše istorije.

zabava za siromahe
29.10.2017. 18:05

Ne mesajte istoriju i veru, kao mistiku, carobnjastvo, neko je nekad nesto, pa sad svi zivite da opet neko nekad nesto, a popovi zive za ovovremeno sad i ovde, a narod da im sluzi. Nauka odmakla, ljudi letuju u svemir, vera na nivou sekte, bolesni, neuki i siromasi veruju u nadzemaljsko. Svako ima pravo da veruje. I da ne veruje u sve i svasta. I nije manji Srbin od onih sto kao veruju dok u radno vreme kradu, potkradaju, rade privatni posao, piju, biju, varaju, lazu, ubijaju na razne nacine druge oko sebe. Nema boga u crkvama. Sam bog je rekao da je svuda, pre svega u srcu, ponasanju. Sve drugo je radno mesto za crkvenjake, da poju i zaradjuju na tome bez motike. Istoriju citas u knjigama od istoricara, ne popova.

branko
29.10.2017. 18:53
Odgovor za  Smesna vlast

10 miliona dinara je ulozeno za obnovu samo od 2013 pa vi vidite ko je samo pricao o necemu a ko konkreno radio.

Procitajte i ovo
29.10.2017. 07:19

Mislim da je mnogo znacajnija vest jucerasnje menjanje tabli na sudu u Mitrovici.Sada stoji „Republika Kosovo,Osnovni sud K.Mitrovica“.Ovaj komentar u sklopu stvaranja nove meskove istorije.

Steva
29.10.2017. 09:49

Kako vidim, ovde nema oca Joanikija koji je najzaslužniji za obnovu manastira, čak ga ne spominju nigde u tekstu, nego ispade da je najzaslužniji gradonačelnik (a ko bi drugi).

Marko
29.10.2017. 13:34
Odgovor za  Steva

Grad Leskovac uložio je velika sredstva za sređivanje ove svetinje, koja je decenijama bila zapuštena. Mogli su i mnogi drugi ranije, ali njima su prioriteti bili punjenje sopstvenih džepova.

lena
29.10.2017. 18:56
Odgovor za  Steva

joanikije je bio danas na liturgiji, i njega uvek pominju kao zasluznog za obnovu niko mu to ne osporava, kao sto ne mozete ni gradonacelniku da osporite da je imao razumevanja i dao podrsku u obnovi ovog manastira

Milice,
29.10.2017. 12:59

izgleda da tebi baš i nije najjasnije značenje termina „trijumf“?!

Uča
29.10.2017. 13:13
Odgovor za  Milice,

Moglo je ladno da se napiše: „Nećete verovati kako se Srpski patrijarh proveo na proslavi jašunjskog manastira i šta mu je gradonačelnik Leskovca rekao“. Vest bi imala najmanje 100.000 ulaza.

Uča
29.10.2017. 14:14

Poručio bih osobama sa četvrte fotografije odozgo da su pogrešno shvatili. Manastir se ne zove „Sveti Jovan Preletač“ već – „Preteča“.

Olga
29.10.2017. 14:16

Lepo, lepo… svi redom primaju zasluge a niko da pomene oca Joanikija. Neko to odgore vidi sve.

Sacuvati obraz
29.10.2017. 15:33

Gospodin političar-patrijarh je MORAO da spreči potapanje Valjevske Gračanice. Makar i on bio s njom potopljen. Ovako se šeta i slika po Srbiji. Pravi maneken. NAŠEG PRAVOG PATRIJARHA PAVLA PROGLASITI ZA SVECA!

istina
29.10.2017. 18:30

Kad je japanska vlada srusila a kad je gradila manastir u Jasunji? Koje godine?