Stanko Milošević živi na periferiji sela Gazdare, opština Medveđa, takoreći usred šume i skrajnut sa glavnog puta, ali u idiličnoj prirodi, san svakog čoveka koji dođe iz grada prekrivenim smogom. Jugmedia je ovog pčelara i predsednika Skupštine opštine Medveđa posetila u kasnu jesen, kada lepota okruženja njegovog doma nije mogla da se doživi kao u proleću ili u kasnu jesen. Ipak, priroda ovde miriše i bez lišća na granama, iako je ledeni dan, pa čist vazduh udišemo duboko.
Zatičemo uredno domaćinstvo, iako Stanko živi sam u nekada punoj porodičnoj kući, ali kad vrca med ona se ponovo napuni. Kaže da mu pčele prave društvo tokom cele godine, pa i kada miruju tokom zime.
„U poslednje vreme dosta se ljudi bavi pčelarstvom u opštini Medveđa. Ne znam tačan broj, ali vidim da se povećava. Među njima ima relativno maldih, sa oko 30 do 40 godina, ali ih je malo“, priča i smeška se. Pitamo otkud osmeh, odgovara da su najveći proizvođači uglavnom stariji ljudi, mada je, dodaje, mladost u Medveđi „relativna“, budući da ovde većinu čini stariji ljudi.
Kao i svi prethodni sagovornici Jugmedie, procenjuje, da od proizvodnje meda ne može da se živi.
„Da bi od toga moglo da se živi neko vreme, mislim dabi trebalo da se se ima, minimum minimuma 10 do 150 košnica, pod uslovom da se vrši seoba sa jednog pčelinjika na drugi“, procenjuje.
Na pitanje da li pčelarstvo može da zadrži mlade ljude u Medveđi, odakle se masovno iseljava, najpre duže razmišlja, a onda zaključuje: Pa, s obzirom na cenu meda i plasmana koji nije definisan u smislu cene meda, i nači otkupa, već je, praktičano, savki slučaj, slučaj za sebe, ne bi bio siguran da može, samo je reč o dopuni budžeta“, ponavlja.
Što se Stanka tiče, njegov motiv za oko osamdesetak košnica je porodična tradicija, ali i njegova velika ljubav.
„Ta ljubav prema pčelama i pčelinjiku je ogromna. Kada jednom počneš, nema povratka nazad. Ali ima još nešto zbog čega su pčelari u Medveđi ponosni, a to je da je med iz Medveđe najlepši i majukusniji u Srbiji, vrhunskog kvaliteta“, kaže naš sagovornik.
Medveđa, inače, ima dva udruženja i uprkos tome nema nikakve strategije oko udruživanja i oko promocije „meda bez premca“, kako bi on mogao legano da se izvozi i van granica Srbije.
„Svakako da nam treba veća promocija i marketing, imamo dva udruženja, bez marektinga u današnje vreme ne ide, a mi smo udaljeni od svih glavnih puteva. Treba nam što više mareketinga“, komentariše.
Pčelari od lokalne samouprave redovno dobijaju subvencije, ali i od države. Stanko je kupio novu centrufugu i iz nadležnog ministarstva je je stiglo obaveštenje da mu je zahtev odobren.
Više na videu dole.
Ovaj medijski sadržaj deo je projekta koji je sufinansirala je opština Medveđa. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu ne izražavaju stavove organa koji jke dodelio sredstva.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!