U staračke domove pod pritiskom dece

NIŠ –  U Srbiji postoji nedovoljno domova za stara lica, a skoro polovina korisnika ovih domova smešteno je tu protiv svoje volje, pokazalo je istraživanje koje je proteklih meseci uradila socijalno humanitarna organizacija „Snaga prijateljstva – Amiti“.

Podaci „Amitija“ Iistraživanje koje je uradila humanitarna organizacija „Amiti“ a kojim je  bilo obuhvaćeno 1.610 korisnika iz 15 registrovanih privatnih staračkih domova, iz pet državna doma i dva neregistrovana doma za stare pokazalo je

da se u Srbiji kontinuirano uskraćuju prava starijima da donose sopstvene odluke.

„Više od polovine anketiranih lica odgovorilo je da su u dom došli po nagovoru dece, a ne malo je onih koji su prisilno ili na prevaru dovedeni u dom“, izjavila je mr Nadežda Satarić iz organizacije „Amiti“.

Satarić je istakla da u 150 državnih i privatnih domova u Srbiji živi trenutno oko 12.500 ljudi. Prema njenim rečima, istraživanje je pokazalo da je privatnost starih u gotovo svim domovima hronično ugrožena, a u najvećem broju slučajeva korisnici domova ne upravljaju sopstvenim finansijama.

„Nailazilo smo na slučajeve da je po pet, šest osoba bilo smešteno u jednoj sobi i to nepokretnih Tu nema nikakve privatnosti. Ono što posebno teško pada starim licima je što ne upravljaju lično svojom imovinom, ne primaju penziju lično“, rekla je Satarić.

Ona je navela da u državnim domovima korisnici  imaju pravo na džeparac, dok u privatnim domovima ne mogu da raspolažu novcem, čak i onim novcem koji im deca ili rođaci ostave.

Prema  rečima Satarićeve u mnogim privatnim domovima sloboda kretanja korisnika drastično je ograničena, a stare osobe su zaključane 24 časova dnevno.

„U toku istraživanja smo naišli na slučajeve da ljudi nisu iz doma izašli  pune dve godine, a pri tom nisu dementni i mogu samostalno da se kreću. Svi ulazi, kapije non-stop se drže pod ključem i to pod izgovorom da se time sprečava besktvo dementnih korisnika. Život starih svodi se samo na krevet i trpezariju“, naglasila je Satarić.

Kako je istakla Satarić istraživanje je takođe pokazalo da osnovna zdravstvena zaštiti nije u jednokoj meri dostupna korisnicima privatnih domova, kao što je to slučaj sa onima koji žive u državnim.  Međutim, prebimna administrativna procedura pri prijemu u državme domove mnoge ljude odvraća od njih, dok je smeštaj u privatne domove moguć za jedan dan.

Satarić je podvukla da će Srbija, ukoliko želi da postane članica Evropske unije, morati da obezbedi dosledno poštovanje ljudskih prava korisnika domova za stare, na šta se i obavezala obavezama preuzetim po međunarodnim ugovorima i sporazumima.

                                                                        (Kraj)mia/ena

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare