U državnoj Ustanovi za odrasle i starije sa 182 korisnika i u privtanom Domu za stare „Sunčana jesen“ sa dva objekta na dve lokacije i sa 100 korisnika, primenjuju se stroge dezinfekcione i izolacione mere davno pre nego što je uvedeno vanredno stanje u Srbiji, pa virus korona nije uspeo da uđe, ali odgovorni stalno žive u strahu da do toga ne dođe.
„Verujte, živim u paničnom strahu iako smo preduzeli sve moguće mere, najviše zbog toga što se ne zna mnogo o ovom virisu“, kaže Goradan Savić, direktorka Usatnove za odrasle i starije.
U ovom domu posete stanovnicima doma zabranjene su još 15.februara zbog sezonskog gripa, a dan kasnije i izlasci korisnika iz doma.
„I pre uvođenja vanrednog stanja dezinfekciona sredstva, maske i rukavice bile su obavezne za sve koji rade s korisnicima, a u međuvremnu su mere opreza povećane“, priča Savićeva.
Administrativni radnici svoj posao obavljaju od kuće kao i zaposleni stariji od 60 godina, a oni koji dolaze na posao od ulazne kapije do ulaznih vrata tri puta prolaze kroz natrijum hipohlorit, dok ih na ulazu čeka dezinfekcija rukavica.
„S maskama i rukavicama moraju da dođu i da odu s posla. Lekar, sestre, medcinski tehničari i negovateljice, kao i kuvarice, budu kompletno isprskani alkoholom, zatim se peru ruke, presvlače se i oblače radne uniforme, sa vizirima ili naočarima, kaljačama i kapama“, priča Savićeva i dodaje da se dva puta dnevno dezinfikuje spoljni i četiri puta unutrašnji deo zgrade, a lokalna samouprava organizuje dezinfekciju ulice pored doma.
Zaposleni spavaju u domu
Slično je i u privatnom domu, s tim što ovde 20 zaposlenih već 20 dana nije bilo svojim kućama već u domu i spavaju i primaju duple plate.
„Bili smo prinuđeni na takvu meru, a smenu ćemo napraviti od 1.maja. Ja sam jedini koji ulazi i izilazi iz doma, s tim što moram da prođem kompletnu dezinfekciju, a ne dozvoljavaju mi da uđem u deo gde su naši korisnici“, objašnjava Bratoljub Cvetković, vlasnika dva doma.
I ovde su posete zabranje još pri pojavi sezonskog gripa, a dezinfekcija se vrši kao i u državnom domu.
„Sarađujemo u smislu konsultacija. I mi, kao oni, strepimo da virus odnekud ne uđe iako smo zaista, što se tiče mera, primenili i više od onoga što je od nas tražilo resorno ministarstvo“, dodaje Cvetković.
U njegovom domu, na sreću, nije umro ni jedan korisnik od proglašenja vanrednog stanja ni zbog drugih tegoba, a kada to kaže, Cvetković se obavezno prekrsti uz zahvalnost zaposlenima i bogu.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!