Meštani sela Dadinca kod Vlasotinca koji su proveli 150 dana na barikadama braneći Rupsku reku, koja protiče kroz njihovo selo i na kojoj je trebalo da se podigne MHE Besko, dočekali su pobedu jer je poništena građevinska odluka i stavljena tačka. Oni nisu bili sami jer je neformalno udruženje Bitka za Vlasinu bila sve vreme uz njih, ali i mnoge ekološke organizacije.
Prenosimo dva saopštenja, Bitke za Vlasiniu i organizacija za političku ekologiju Polekol i inicijativa Pravo na vodu.
Bitka za Vlasinu – U Dadince uzmite pelecer i rodoljublja i slobode
Sto trideset dana su meštani sela Dadinca branili svoje selo. Sto trideset dana vatra kraj barikada nije gašena. Stari su bili rešeni da svoje poslednje dane ako treba provedu kraj reke, a mladi nisu imali nameru da ostavljaju ono što im je u amanet dato da brane.
Dolazilo se iz okolnih sela. Bio je to praznik mladosti kojima je ta vatra bila povod da se ogreju šalama, udvaranjima, kočoperenjem i svime onim što mladost čini mladost a koja je neprimetna od strane ljudi iz velikih gradova.
Gospodo zemljaci,
Dođite u Dadince i uzmite pelcer rodoljublja i slobode.
Hvala svima koji su nas ovih meseci podržali: iz zemlje a i sa područja bivše nam države.
Naučili smo da ljudskost nije nestala i da je ne gtreba tražiti svećom, samo treba pokazati istrajnost i malo požrtvovanja.
Sada će seljaci konačno moći da se se vrate zemlji, a mi nastavljamo dalje.
Područje Vlasine tek treba da se brani.
Srbija nije na prodaju.
Organizacija za političku ekologiju Polekol i inicijativa Pravo na vodu.
Ministarstvo građеvinarstva, saobraćaja i infrastrukturе je u utorak, 18. aprila, saopštilo da je poništilo građevinsku dozvolu izdatu investitoru „Water Green Energy“, za izgradnju mini hidroelektrane „Besko“ na Rupskoj reci u selu Dadince kod Vlasotinca. Ova vest dolazi nakon više od šest meseci pravne i aktivističke borbe, kao i 130 dana i noći na barikadama koje su držali meštani Dadinaca kako bi sačuvali svoju reku.
Planirana mini hidroelektrana bi bila treća na Rupskoj reci. Njenom izgradnjom bi skoro čitav tok završio u cevi, čime bi se uništio živi svet i ugrozilo se vodosnabdevanje više od 15.000 ljudi. Iako su meštani Dadinaca, kao i inicijative Bitka za Vlasinu i Pravo na vodu ukazivali na brojna kršenja procedura u procesu izdavanja građevinske dozvole, to nije sprečilo investitora da pre njenog isteka pokuša da započne radove. Kada je izostala reakcija institucija, građani nisu imali drugu opciju nego da brane reku svojim telima. To se i desilo 14. decembra 2022. godine, kada su meštani sprečili mašine da započnu radove i otpočeli danonoćno dežuranje do poništenja dozvole.
Podsećamo da su organizacija za političku ekologiju Polekol i inicijativa Pravo na vodu 20. decembra 2022. godine, podneli niz zahteva nadležnim državnim institucijama, a na prvom mestu zahtev Ministarstvu građеvinarstva, saobraćaja i infrastrukturе za poništenje građevinske dozvole za MHE Besko, kao i pokretanje inspekcijskog nadzora od strane upravne, građevinske i inspekcije zaštite životne sredine, kao i reakciju Zaštitnika građana.
„Ministarstvo je odlučilo kako je jedino i bilo moguće, jer ova građevinska dozvola nije ni pravno utemeljena, niti je izgradnja treće mini hidroelektrane na Rupskoj reci u javnom interesu“, kaže Žaklina Živković iz inicijative Pravo na vodu i dodaje: „da je ekološki pokret odneo još jednu pobedu, zahvaljujući velikoj solidarnosti, istrajnosti i posvećenoj borbi za prirodna dobra, po čemu treba da bude inspiracija svima“.
U inicijativi Pravo na vodu kažu da će nastaviti da ukazuju na štetne posledice uništavanja reka i ugrožavanja voda, i da podržavaju lokalne ekološke inicijative širom Srbije, dok se politike i odluke koje se na osnovu njih donose ne promene u smeru očuvanja javnih i prirodnih dobara, kao i ostvarivanja ljudskog prava na vodu.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Odluka Ministarstva gradjevine kojim je poništena gradjevinska dozvola investitoru je presedan u upravnom postupku. Investitor ima pravo da tužbom pokrene upravni spor u roku od 30 dana od dana dostavljanja rešenja. Kako je rešenje ministarstva manjkavo kako u materijalnom tako i u formalno-pravnom smislu,Upravi sud će ga poništiti i vratiti ministarstvu na ponovo odlučivanje. Upravni sud je spor zbog ogromnog broja predmeta, tako da će ovaj slučaj doći na red tek za nekoliko godina, naravno ukoliko nezadovoljna strana u postupku ovde investitor, podigne tužbu. Dakle aktuelno rešenje ministarstva je konačno i izvršno, ali ne i pravosnažno, postaće posle isteka roka od 30 dana ukoliko investitor tužbom ne napadne rešenje. Sačekajmo, pa onda veselje. Pozzz