Sto godina od podizanje kosturnice Surduličkim i mučenicima sa juga Srbije

Foto: Han info

Surdulica je tokom bugarske okupacije u Prvom svetskom ratu postala srpska klanica u kojoj je tokom 1915, 1916, 1917 i 1918. godine gotovo svakodnevno dovođeno od 200 do 400 Srba, od kojih je veliki broj ubijen u Surdulici, a ostatak interniran u Bugarsku. Pobijeno stanovništvo nije bilo samo iz Surdulice, već iz svih delova Kraljevine Srbije, iz pirotskog okruga, niškog okruga, sa Kosova, iz Vardarske Srbije, kao i iz Leskovca i okoline.

Ubijeni su prvenstveno oni, koji su predstavljali problem, odnosno prepreku bugarizaciji – sveštenici, učitelji, sudije, lekari… Ubistva su obavljana noću. Vršena su hladnim oružjem, da se ne troši bojeva municija i da se ne čuju plotuni. Zbog masovnih ubistava, javio se problem kuda se leševima, pa je odlučeno da se leševi bacaju u dubodoline.. Tako su tokom Prvog svetskog rata, zvanično otkrivene najveće masovne grobnice: Duboka dolina, Kalifer, Zankova livada, Vlaški dol, Radičeva njiva, Dubrava, Jelašnica, Korbevačka reka, korito Vrle reke od Surdulice do Toplog dola.

Patrijarh srpski Porfirije je, povodom obeležavanja slave u čast Surduličkih mučenika, stigao je jutros u Surdulicu, gde su ga pored sveštenstva dočekali i brojni vernici.

Završetak Prvog svetskog rata označio je kraj vojnih sukoba i prestanak borbi, tada je otpočela nova faza, u vezi sa surduličkim žrtvama-otkopavanje zemnih ostataka i njihovo sahranjivanje. Surdulica je oslobođena 6. oktobra 1918. godine od strane Dunavske divizije, a već 8. oktobara 1918. godine Rudolf Arčibald Rajs, kao vođa tima srpske vlade za utvrđivanje zločina austrougarskih, nemačkih i bugarskih okupatora, u Dubokoj dolini počeo otkopavanje ubijenih. Tim vlade Kraljevine Srbije radio je iskopavanje žrtava i na prostoru Kumanova, Vranja, Leskovca, Prokuplja, Kuršumlije, Niša, Ćuprije, Požarevca. Tokom iskopavanja leševa u Surdulici, pronađena je i lobanja u kojoj je ostao zaglavljen bajonet, koji nije mogao da se iščupa. Postoje indicije da je broj pobijenih, bio mnogo veći od 3000, a pretpostavke su da je u Surdulici tokom Prvog svetskog rata pobijeno oko 6000 ljudi.

Strah i bol tokom rata pretvorio se, nakon rata, u obavezu prema hiljadama nevino stradalih, da se njihovi zemni ostaci sakupe i dostojanstveno sahrane. Tada se javila ideja, koja je realizovana stvaranjem Odbora za podizanje Spomen-kosturnice, gde će počivati ostaci svih identifikovanih i neidentifikovanih srpskih žrtava u Surdulici.

Jedna od prvih akcija Odbora bila je sakupljanje dobrovoljnih priloga za podizanje Spomen-kosturnice. Prilikom otkopavanja leševa, u odelu ubijenog, čije telo nije identifikovano, pronađeno je 170 napoleona u zlatu. Taj novac je bio prvi prilog za podizanje „Kapele izginulim od Bugara u Surdulici-Spomen kosturnice“.

Po svedočenju preživelih i onih koji su se vratili iz internacije, severno od mesta gde je podignut kompleks škola-kapela, a desno od današnje glavne ulazne školske kapije, u dubodolini ispod škole bio je saborni logor.

Kamen temeljac postavljen je na Vidovdan, 28. juna 1922. godine i tada je otpočela i gradnja škole.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare