Mlade političarke u Srbiji su često nevidljive, cela politika je usmerena na agresivnost, sukob i raspravu, što se često vezuje za muškarce, mlade žene su viđene kao “neozibljne”, dok su političari istih godina “hrabri”, poručila je odbornica u Skupštini grada Beograda Natalija Stojmenović u intervjuu za vranjski portal Slobodna reč.
Kako je istakla, njen rodni grad Vranje godinama je pod rukovodstvom vlasti koja “ne rešava ijedan od gorućih problema“, a govoreći o širenju Zeleno-levog fronta i otvaranju lokalnih odbora pokreta Ne damo Srbiju, kaže da im je cilj “da Srbiju i Vranje vrate običnom građaninu koji želi normalnu platu, čist vazduh i da ne brine može li detetu da plati vrtić ili udžbenike”.
Govoreći o konkretnim planovima za Vranje, navodi tri stvari – zabranu potpisivanja ugovora na privremenim i povremenim poslovima, obezbeđivanje pristupačnih stanova za mlade i redovne pakete sistematskih pregleda za Vranjanke i Vranjance, koji najčešće boluju od kancerogenih i srčanih oboljenja.
Pomenuti zdravstveni problemi građana, kao i neplodnost, su posledica i velikog zagađenja vazduha, poručila je i dodala da se u Vranju godinama o ovome ćuti jer “Srpska napredna stranka ne zna kako da reši ovaj problem”, kao i da vlast “često kaže da to što sada govorimo o zagađenju vazduha znači da smo napredovali”, što je, prema njenim rečima, “velika laž”.
“Ne pristajemo na to da dajemo Vranje lokalnim šerifima koji se brinu samo za to kako da sagrade sebi još veću kuću ili zapošljavaju svoje poslušnike”, poručila je ona i istakla kako, na primer, selo Ristovac nema pijaću vodu, mali proizvođači obuće nemaju podršku, a svaka ulica koja se napravi se posle mesec dana popravlja.
Posebno je istakla problem menstrualnog siromaštva u Srbiji i Vranju, uz napomenu da se ne govori o tome da jedna žena mora godišnje izdvojiti najmanje 8.000 dinara za obezbeđivanje osnovnih proizvoda koji se koriste tokom menstrualnog ciklusa.
“Ukoliko u porodici imate dve ćerke, to znači da pola jedne plate godišnje dajete na kupovinu uložaka. Dok država stvara pritisak na žene da rađaju, nije se imalo pobrinula za to da sve imaju osnovne higijenske uslove u svom reproduktivnom dobu”, poručila je.
Napomenula je da je cena menstrualnih proizvoda samo u 2022. godini porasla za 30 odsto, i upitala kako da samohrana majka nekada odabere da li da svojim ćerkama kupi uloške ili hranu.
“Sve devojčice, devojke i žene kojima je to najpotrebnije moraju imati pristup besplatnim ulošcima i tamponima, da ne moraju više nikada da biraju između održavanja higijene i ishrane”, poručila je Stojmenović.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!