Stop nasilju nad ženama i devojčicama

Svakih 11 minuta jedna žena je ubijena. #BezIzgovora UJEDINIMO SE da okončamo nasilje nad ženama i devojčicama, tema je globalne kampanje Ujedinjenih nacija (UN) „Orange the World – 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“ koja počinje 25. novembra, kada obeležavamo Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama i devojčicama, a završava se 10. decembra, na Međunarodni dan ljudskih prava.

Nažalost, nasilje nad ženama i devojčicama i dalje je jedno od najprisutnijih vidova kršenja ljudskih prava širom sveta. Ove godine takođe obeležavamo 25 godina od atentata na sestre Mirabal, vatrene aktivistkinje i borkinje za ljudska prava.

Evropska unija se priključuje ovogodišnjoj kampanji porukom Prekini tišinu. Zaustavi nasilje. Delegacija EU u Srbiji se pridružuje globalnoj kampanji 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja promovisanjem osnaženih žena i kroz saradnju sa širom zajednicom protiv fizičkog, verbalnog i/ili socio-ekonomskog nasilja. Autorka glavnog elementa u vizualu kampanje je TKV (The Kraljica Vila) @kraljica_vila.

„Pozivam vas da se uključite u globalnu kampanju i da zajedno prekinemo tišinu. Tek kada nasilje nad ženama više ne bude prikrivano, niti društveno tolerisano ili „kulturno“ pravdano, moći ćemo da zaustavimo rodno zasnovano nasilje. Dokle god to traje, ne možemo tvrditi da postižemo pravi napredak ka rodnoj ravnopravnosti. Istinske jednakosti će biti tek kad se oslobodimo nasilja. Svi mi imamo moć da damo primer i da SE UJEDINIMO da okončamo nasilje nad ženama i devojčicama.“, istakla je Plamena Halačeva, zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji.

Pozivamo vas da pratite naše kanale društvenih medija i da se uključite u ovu kampanju koju ćemo početi 22. novembra projekcijom filma Primadona (Italija, Francuska, 2022) u Evropskoj kući u Beogradu u 19č. Radnja filma je smeštena na Siciliji, 1965, i to je priča o ženi koja mora da se uda za muškarca koji ju je silovao, i njenoj borbi protiv običaja i tradicije.

Kampanju nastavljamo 26. novembra instalacijom Digitalna realnost u okviru digitalne kampanje #ODLAJKUJ NASILJE koja skreće pažnju na digitalno rodno zasnovano nasilje, u Evropskoj kući u Beogradu u organizaciji Agencije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN Women).

Sutradan, 27. novembra, otvara se novi Centar za žrtve seksulanog nasilja pri Opštoj bolnici u Vrbasu u okviru projekta ”Korak napred: Unapređenje podrške žrtvama seksualnog nasilja u Vojvodini” koji sprovodi Centar za podršku ženama.

Istog dana, na Filozofskom fakultetu u Nišu, biće održan panel na temu Osvetnička pornografija: Uloga istraživačkog novinarstva u rešavanju rodno zasnovanog nasilja (predaje Gordana Andrić, glavna i odgovorna urednica BIRN-a Srbija). U Evropskoj kući u Nišu će 2. decembra takođe biti održano predavanje u okviru ciklusa Žene stvaraju – razgovori koji pokreću sa Anom Miljenić, rediteljkom Centra za kulturnu dekontaminaciju (CZKD) Beograd, u Evropskoj kući u Nišu. Tokom razgovora, Ana će se osvrnuti na nasleđe Borke Pavićević, pionirke CZKD-a, čija borba za ženska ljudska prava, umetničku slobodu i društvenu pravdu ostavlja neizbrisiv trag na feministički pokret i kulturnu scenu. Događaj će dodatno osvetliti važnost promocije ženske solidarnosti i umetničkog stvaralaštva u kontekstu borbe za ravnopravnost i slobodu, ističući umetnost kao sredstvo promene i društvenog osnaživanja žena.

Kampanju nastavljamo 3. decembra kada će, u saradnji sa Beldocs festivalom, biti održana projekcija dokumentarnog filma Kamaj (Avganistan, Belgija, Nemačka, Francuska, 2024) i Q&A sa avganistanskim rediteljem Ilyas Yourish-om u Dvorani kulturnog centra Beograda.

Sutradan, 4. decembra, posetioci će moći da pogledaju dokumentarni film Kamaj u Evropskoj kući, ali pre projekcije filma, biće održan prvi u nizu književnih programa Knjige u SREDištU, ovoga puta na temu Književnost i nasilje: Poezija, proza i nasilje sa Draganom Mladenović, Majom Solar (poezija) i Mirjanom Drljević (proza). U okviru istog ciklusa, 11. decembra biće održan program na temu Drama, književno nasleđe i nasilje sa Marijom Karaklajić (drama), Tatjanom Rosić (Fakultet za medije i komunikacije) i Zoranom Siimić (Institut za književnost).

U organizaciji Kvina til Kvina, 5. decembra biće održan javni događaj sa fokusom na bezbednost braniteljki ljudskih prava u Evropskoj kući u Beogradu, dok će 6. decembra Fenomena održati konferenciju o besplatnoj pravnoj pomoći ženama žrtvama rodno zasnovanog nasilja u Evropskoj kući u Beogradu. Istog dana, 6. decembra, u Evropskoj kući u Beogradu biće prikazan Lola (Irska, Ujedinjeno Kraljevstvo, 2023).

Kampanju nastavljamo događajem „Nova mreža“, projekcijom šest kratkih dokumentarnih filmova i diskusijom sa filmskim stvaraocima i novosadskim aktivistima o značaju očuvanja nasleđa znamenitih žena, a biće održani u Nišu 6. decembra, a u Novom Sadu 9. decembra.

Kampanja „16 dana aktivizma“ obuhvata nekoliko važnih međunarodnih datuma, poput Međunarodnog dana protiv femicida koji se obeležava 6. decembra, kao i Međunarodni dan ljudskih prava 10. decembra. Tim povodom, Autonomni ženski centar će 6. decembra organizovati konferenciju za medije posvećenu temi femicida, kada će još jednom biti predstavljena platforma Memorijal femicida i statistika o ženama ubijenim u femicidima koje su imale maloletnu decu. Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava, manjinski hor sa romskom operskom pevačicom Natašom Tasić izvešće pesme manjinskih zajednica u Evropskoj kući u Beogradu.

Takođe, Evropska kuća u Novom Sadu pokrenuće kampanju Partneri protiv nasilja nad ženama na društvenim mrežama kaja će obuhvatati predstavnike nevladinih organizacija u Pančevu, Bečeju, Somboru i Novom Sadu, kao i predstavnike Muzeja savremene umetnosti, Galerije Matice srpske i BioSense instituta. Tokom kampanje biće objavljena tri kratka videa.

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare