Strahinja Kocić Đorđević iz vrtića “Ciciban” Leskovac, Jana Stojanović, učenica drugog razreda Osnovne škole “Josif Kostić” iz istog grada i Iva Pejić đak drugog razreda leskovačke Gimnazije osvojili su prvo mesto na konkursu “Zavisnost od interneta, društvenih mreža i video-igrica” u konkurenciji od 144 rada.
Konkurs je organizovan od strane Odbora za prevenciju bolesti zavisnosti i borbu protiv verskih sekti Skupštine grada Leskovca pod sloganom “Igraj za zdravlje, droga, jok bre”, a nagrade i proglašenje pobednika organizovano je danas u Narodnoj biblioteci “Radoje Domanović” u Leskovcu.
“Mogle su da se primenjuju sve likovne tehnike, kao i video-prezentacija, a ukupno je stiglo 144 rada, od toga 22 iz predškolskih ustanova, 14 radova učenika od prvog do četvrtog razreda, 95 radova učenika od petog do osmog razreda, a u konkurenciji srednjih škola došlo je 14 radova”, rekao je predsednik Odbora Miroslav Cvetković.
Sve pristigle radove ocenjivao je tročlani žiri u sastavu likovnih umetnika: Bojan Konstantinović, Dejan Nedeljković, Ana Petrović i Jelena Mihailović.
“Saradnja sa Odborom je izuzetno značajna, a biblioteka u Leskovcu je mesto gde korisnici traže i dobijaju informacije, a Odbor dodatno obučava sve zainteresovane o zdravim načinima života i na opštu korist svih građana Leskovca”, rekla je direktorka Narodne biblioteke “Radoje Domanović” u Leskovcu Vesna Ilić.
Procenjivanje i nagrađivanje radova vršilo se u pet kategorija: predškolska ustanova, učenici od prvog do četvrtog razreda, đaci od petog do osmog razreda, učenici srednjih škola i specijalna kategorija, odnosno nagrada, koja je pripada Školi za osnovno i srednje obrazovanje “11. oktobar” Leskovac.
Učenici i predškolci, svesni uticaja društvenih mreža u današnjem, modernom i digitalizovanom dobu, u svojim radovima su prikazali kako delovanje interneta utiče na mentalno zdravlje, ali i to, koliko ove aktivnosti odvlače pažnju i oduzimaju slobodno vreme.
U njihovim radovima, takođe, može se videti i da osobe koje provode dosta vremena na internetu, postaju usamljene, nedruštvene i anksiozne. Realan svet oko njih ne postoji, dok virtuelan, odnosno onaj sa druge strane telefona ili računara je ružičast, lepši, idealniji i mnogo interesantniji.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!