Štrajk upozorenja radnika „Žitopeka“

NIŠ – Radnici „Žitopeka“, njih stotinak učlanjenih u sindikat „Sloga“ organizovali su danas jednočasovni štrajk upozorenja.Zaposleni u najvećoj pekari na jugu Srbije na ovaj korak su se odlučili nezadovoljni načinom na koji menadžment vodi preduzeće i dinamikom isplate zarada.

Radnici ističu da ih je Odbor direktora nedavno obavestio da će zbog duga od 420 miliona dinara, za januar moći da prime samo 20 odsto od minimalne zarade i da neće primati platu sve dok se ne izvrši dokapitalizacija ovog preduzeća ili dok ono ne ode u stečaj.

Predsednik sindikata „Sloga“ u „Žitopeku“ Dragan Mladenović istakao je da će radnici pokušati štrajkom da stanu na put poslovnoj politici koja ovo preduzeće vodi u propast.

„Na zaposlene se vrši pritisak da daju saglasnost da se nominalna vrednost „Žitopekovih“ akcija smanji sa 1.000 na 230 dinara. Obaranje cena akcija je uslov da bi slovenačka firma „Don don“ uplatila 4,1 milion evra za pokriće postojećih dugova, čime bi postala vlasnik 90 odsto akcija „Žitopeka“. Ne pristajemo na to jer smo te akcije kupovaliza 13 evra. Bolje je da odemo u stečaj nego da se odreknemo sopstvenog kapitala“, istakao je Mladenović.

On ističe da su zaposleni uputili dopise svim nadležnim institucijama u zemlji i zatražili da se najpre preispita privatizacija „Žitopeka“ jer je prodat za dva miliona evra, a vredeo je devet miliona evra, a potom i ustanovi da li su realni dugovi koje prikazuje sadašnje rukovodstvo.

„ Aktuelno rukovodstvo tvrdi da je najveći deo duga – 360 miliona dinara nastao u periodu od 1992 do 1999. godine. Mi sumnjamo u te njihove tvrdnje i smatramo da su dugovi nastali kasnije, kada je većinski vlasnik postala „Klas grupa“, naglasio je Mladenović.

Prema Mladenovićevim rečima zaposleni veruju da su dugovi namerno napravljeni da bi se promenila vlasnička struktura.

„Svih proteklih godina nabavljali su sirovine po cenama koje su mnogo više od tržišnih. Brašno je nabavljano za deset dinara po kilogramu više, a s obzirom da „Žitopek“ troši 50.000 kilograma dnevno, to je dnevno bio gubitak od 500.000 dinara“.

Inače, sirovina je nabavljana od „Klas grupe“ tako da „Žitopek“ sada zapravo duguje svom većinskom vlasniku“, objasnio je Mladenović.

Zaposleni, prema Mladenovićevim rečima zahtevaju hitno ukidanje minimalne zarade, isplatu zarade za januar u celosti do 28. februara, otpočinjanje pregovora o zaključenju kolektivnog ugovora, kao i smenu odgovornih lica zbog dovođenja firme u katastrofalnu situaciju.

„Ukoliko ovi naši zahtevi ne budu usvojeni petka 7. marta, od ponedeljka 10. marta krećemo u generalni štrajk do ispunjenja svih zahteva. S obzirom da smo preduzeće od strateškog značaja obezbedićemo minimum 30 odsto procesa rada, tako da će vojska, policija, vrtići i druge slične ustanove imati hleb, ali ne i ostali potrošači“, rekao je Mladenović.

On je podsetio da 376 radnika „Žitopeka“ proizvodi dnevno 55.000 vekni hleba i dve i po tone peciva. Mladenović podseća da je većinski vlasnik najveće niške pekare beogradska „Klas grupa“ sa 50,7 odsto akcija, bivši i sadašnji radnici su vlasnici 40,5 odsto akcija, dok firma „Nini MD“ raspolaže sa 8,5 odsto akcija.

(Kraj)Mia

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare