Danas je Međunarodni dan borbe protiv zloupotrebe i krijumčarenja droge

Stručnjaci za Jugmediu: Najveći rizik za susret s drogom do 18-te godine

Svaki šesti srednjoškolac probao je neku od droga, ovo je podatak iz istraživanja specijalne bolnice „Vito“ i relevantan je za celu Srbiju, kaže njegov autor Milan Vlaisavljević za Jugmediu. Međunardni dan borbe protiv zloupotrebe droga, Leskovac dočekuje sa novim Odeljenjem za maloletne zavisnike u Opštoj bolnici i preventivnim radom stručnjaka u školama.

Međunarodni dan borbe protiv zloupotrebe i krijumčarenja droge 26.jun, Leskovac tradicionalno dočekuje aktivnostima Odbora za prevenciju bolesti zavisnosti i borbu protiv verskih sekti, koji je osnovan još 2004. godine. Nismo se do sada bavili istraživanjima, naš rad je pre svega preventivnog karaktera, kaže za Jugmediu, doktorka Biljana Marinković koordinatorka Odbora.

„Veliki broj predavanja stručnjaka na temu zloupotrebe droga, namenjenih deci osnovnih škola i njihovim roditeljima odvija se tokom svake godine, a tako je bilo i ove“, rekla je Marinkovićeva.

Svake godine na ovu temu organizuju se likovni konkurs za sve učenike osnovnih i srednjih škola, kviz “Igraj za zdravlje, droga jok bre“, a pripremljena je i predstava „Ispovest zavisnika“.

Kada je u pitanju lečenje zavisnika u leskovačkoj opštoj bolnici postoji tim od tri lekara na Odeljenju bolesti zavisnosti.

Tim lekara odlučuje o modelu lečenja, da li će to biti bolničko, parcijalno ili ambulatno, kada se javljaju jednom nedeljno, kaže doktorka Jelka Ninković, načelnica Odeljenja psihijatrije u Opštoj bolnici Leskovac. Ona dodaje da je najduži boravak zavisnika na odeljenju nedelju dana. U nedavno otvorenom odeljenju za maloletne zavisnike mogu da borave i roditelji, ali trenutno nema ni jednog deteta, kaže doktorka Ninković.

U drugim većim sredinama u Srbiji pojedine ustanove se ipak bave istraživanjima o zloupotrebi droga

Jedno takvo, najnovije istraživanje, obavljeno je u Novom Sadu u specijalnoj bolnici za bolesti zavisnosti „Vita“.

„Iako je uzorak od 480 ispitanika, srednjoškolaca rađen u Novom Sadu, naša ranija istraživanja pokazuju da sa sigurnošću možemo da tvrdimo da su podaci slični i relevantni za bilo koji deo Srbije  ili zemlje iz regiona“, kaže u izjavi za Jugmediu Milan Vlaisavljević, direktor ove ustanove i autor projekta.

Svaki šesti srednjoškolac uzrasta od 15 do 18 godina probao je neku od droga, pri čemu po učestalosti marihuana, ekstazi i amfetamini čine 80 odsto dostupnih narkotika, dok je samo marihuana zastupljena u 54 odsto slučajeva, pokazalo je istraživanje Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti „Vita“.

Prema podacima iz ovog  istraživanja, čak 66 odsto srednjoškolaca poznaje nekog u svom neposrednom okruženju ko koristi droge, a njih 43 odsto bilo je direktno ponuđeno sa nekom drogom do svoje 18 godine, što govori o dostupnosti i visokom nivou izloženosti drogama u ovom razvojnom periodu.

Autori istraživanja upozoravaju na brojne zablude i predrasude kod mladih o drogama „da je drogu moguće kontrolisano uzimati bez težih i dugoročniji posledica ili u opravdavanju podele droga na „lake“ i „teške“ u 57 odsto slučajeva.

Ako bi poredili ovo istraživanje sa nekim od prethodnih istraživanja bolnice „Vita“ vidimo da je najveći deo ovih rizika prisutan već u tom srednjoškolskom uzrastu do 18. godine, kazao je direktor Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti „Vita“ Milan Vlaisavljević.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare