Piroćanka Slavica Ćirić, direktorka Zanatske zadruge za proizvodnju pirotskog ćilima i suvenira “Damsko srce” dobila je u Dubrovniku priznanje “Stvaratelji za stoljeća” za posebnu inicijativu u preduzetničkom stvaralaštvu u centralnoj i jugoistočnoj Evropi.
Na Međunarodnom ekonomskom forumu “Perspektive” u Dubrovniku učestvovali su privrednici iz 11 zemalja Evrope
Na ovom izuzetno značajnom skupu je rečeno da je pirotski ćilim najlepši proizvod koji Srbija ima zbog čega je njegovo očuvanje od izuzetnog značaja ne samo za srpsku, već i za evropsku tradiciju.
Zadruga “Damsko srce“ postoji već devet godina, u njoj radi desetak poslednjih ćilimarki koje čuvaju od zaborava zanat po kome je Pirot poznat i van granica zemlje.
„Prepoznata je ideja da se očuva vekovno znanje. Ovo je priznanje za sav naš trud koji ulažemo da se ćilim ne ugasi i za prenos znanja njegove veštine na nove generacije. Prepoznata je dakle naša kulturna baština.Veoma je važno da se ovaj proizvod očuva na čemu tkalje u našoj Zadruzi rade poslednju deceniju, ali je na žalost sve manje ćilimarki. Prepoznat je naš nesebičan trud da radimo kvalitetan proizvod po standardima i elaboratu o njegovoj geografskoj zaštiti. Ćilim radimo sa puno ljubavi“, kaže za Jugmediu direktorka Zadruge “Damsko srce“ Slavica Ćirić.
Pirotski ćilim je 2002. godine zaštićen geografskom oznakom porekla a od 2012. godine je u registru nematerijalne kulturne baštine
Muzejski savetnik i etnolog Muzeja Ponišavlja Saška Velkova kaže da je Pirot u prošlosti bio poznat zanatski centar, sa razvijenim ćilimarskim, grnčarskim, kujundžijskim, bojadžijskim, kožarskim i drugim zanatima.
„Proces industralizacije i tehnološkog razvoja u drugoj polovini 20.veka i ekonomska kriza poslednjih decenija, doprineli su uništavanju unikatne zanatske ćilimarske proizvodnje. Obnovom i zaštitom starih zanata, štiti se lokalna i srpska kulturna baština koja ima materijalne i nematerijalne vrednosti. Jedan od načina očuvanja ćilimarskog zanata u Pirotu bilo je i formiranje Zadruge „Damsko srce“. Bez podrške lokalne samouprave, republičkih institucija i stvaranje pozitivne atmosfere u ekonomiji, ova Zadruga će ostati usamljena. Pirotskom ćilimu ne treba reklama i medijska promocija. Pirotski ćilim je dovoljno zvučno ime u kome je sadržano nasleđe, tradicija, kvalitet, simbolika i budućnost“, kaže Velkova.
Zoran Panić
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!