Subvencionisani krediti – jedino rešenje za probleme u malinarstvu

Mali hladnjačari, malinari i Ministarstvo poljoprivrede rešenje za deo neisplaćenog prošlogodišnjeg roda maline vide u subvencionisanim kreditima, koje država planira da obezbedi preko Banke Poštanske štedionice.

„Pre svega mislimo na mogućnost dobijanja subvencionisanih kredita od Poštanske štedionice. Oni bi trebalo da budu prema ustaljenoj šemi, to se razmatra kao mogućnost, u skladu sa bužetskim sredstvima Ministarstva poljoprivrede“, rekao je na sastanku malinara i malih hladnjačara koji je održan u četvrtak u Arilju predstavnik Ministarstva poljoprivrede Nenad Dolovaca preneo Lokal Info.

Prema njegovim rečima, to ministarstvo i Vlada Srbije moraju da se maksimalno uključe u rešavanje aktuelnih problema u malinarstvu.

Na sednici Vlade Srbije pokrenuli smo inicijativu da vidimo na koji način možemo da pomognemo u plasmanu maline iz prethodne sezone, kao i da vidimo kako da rešimo probleme iz prethodne godine“, rekao je Dolovac.

„Sada treba da se doradi ta garantna šema, da se dođe do modela kako da se povuku ta sredstva, da se ona mogu usmeriti samo za hladnjače koje imaju malinu na lageru i ka onima koji nisu isplatili malinu, da se isplate proizvođači i dobavljači, to je sada najurgentnije“, objašnjava Božo Joković iz Nacionalnog društva za voćarsku proizvodnju Naše voće Srbija.

Joković je podsetio da malina u oblasti voćarstva najviše doprinosi domaćem izvozu, odnosno njegovoj vrednosti.

Prema njegovim rečima, sektor voćarstva prestigao je izvoz žitarica i ostalih prehrambenih proizvoda.

„Prvi put u zadnjih nekoliko godina smo prvi na lestvici izvoza poljprivrednih proizvoda iz Srbije“, dodao je Joković.

On podseća da male hladnjače su došle u veliki problem, imaju malinu na lageru i ja odgovorno tvrdim da male hladnjače nisu donosile odluku ni o ceni sveže ni o ceni smrznute maline.

„Oni nisu direktni izvoznici već su naslonjeni na domaćeg kupca“, kaže Joković.

Cena maline u otkupu prošle godine kretala se od 500 do 600 dinara. U međuvremenu stao je izvoz tog voća, pa većina proizvođača nije isplaćena po ugovorenim cenama, piše Nova ekonomija.

Troškovi proizvodnje porasli su i prošle i ove godine, pa mnogi malinari razmišljaju o smanjenju proizvodnje.

Mnogim proizvođačima malina na jugu Srbije nisu isplaćene sve količine malina, ali i kupina, o čemu je Jugmedia pisala.

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare