Kraj septembra ove gopdine grad Leskovac je završio je sa suficitom u budžetu od 101.525.615 dinara, odnosno sa ukupnim prihodima od 2.663.951.412 dinara ostavrenim od 1. januara, što je izvršenje od 61,3 posto u odnosu na ukupno planiran budžet za 2019.godinu u iznosu od 4.297.456.000 dinara i sa rashodom od 2.590.858.302 dinara.
Izveštaj o izvršenju budžeta usvojili su večeras većnici na sednoci Gradskog veća, zakazanoj za 21 sat, a izveštaj je podnela Marija Milosavljević, šef odeljenja za finansije.
Govoreći o najznačajnijoj grupi prihoda ona je navela da porez na zarade učestvuje sa preko 30 posto u ukupnom budžetu i kao najznačajniji prihod ostavrio se sa 67,8 posto, odnosno, sa 964 miliona, za 116 miliona više od istog perioda prošle godine. Porez na prihod od samostalne delatnosti ostvaren je sa 108 miliona dinara, odnosno 72 posto ili 27 miliona više u odnosu na isti period lane
Porez na imovinu od fizičkih lica ostavren je sa 66,1 – 145 miliona dinara, 11 miliona više nego u istom periodu prošle godine. Porez na imovinu pravnih lica ostavren je sa 43,8 miliona u odnosu na prethodnu godinu – 114,7 miliona dinara.
Naplata poreza na firmarine ostavrena je sa 68,4 posto i iznosi 42,4 miliona dinara, što je 4,5 miliona više nego u istom periodu 2018.
Transferi su realizovani sa 69,8 procenata što nominalno iznosi 811,8 miliona dinara, naknada za korišćenje gradskog građevinskog zemljišta ostvarena je 38,2 miliona dinara, što je za 30,8 miliona više u odnosu na isti period 2018. godinu, doprinosi za uređenje gardskog građevinskog zemljišta ostavreni su u iznosu od 34,5 miliona dinara, 26 miliona više nego prethodne godine.
Grad Leskovac je za 9 meseci platio 157.127.042 novčane kazne i penale po rešenju sudova, odnosno, 162,4 posto više od ukupno planirana sredstva za celu 2019.godinu
„Ono što je uticalo na nešto manji procenat ostavrenje prihoda od planiranog jeste činjenica da grad Leskovac nije povlačio sredstva po osnovu planiranog kredita od 180 miliona, kao i da je deo prihoda po osnovu prodaje zemljišta i lokala u iznosu od 57,5 miliona, uplaćeno u budžetu tek oktobra meseca i nije sagledan u ovom periodu“, kazala je Milosavljevićeva.
Za period januar – septembra 2019. godine utvrđen je budžetski suficit kao i ukupna fiskalni suficit u iznosu od 101.525.615 dinara i inventiran saldo u konsolidovanom računu trezora u iznosu od 72.475.441 dinara, što ujedno pokazuje, ocenila je Milosavljevićeva, i likvidnost računa i izvršenje budžeta grada Leskovca
Rahodi
Kada su u pitanju rashodi, ona je potencirala dotacije i transfere čije je izvršenje 61,2 procenata od ukupno planiranih za 2019. godinu, a koji najvećim delom čine obaveze za osnovno i srednje obrazovanje, kao i oblast socijalne zaštitite.
Naglasila je da je grad sve obaveze redovno izmirivao i redovno isplaćivao kredite, a klasifikiaciju „ostali rashodi“, čije je izvršenje čak 126,8 posto objasnila je povećanim prinudnim naplatama koje je grad plaćao, a koje se odnose na izvršna sudska rešenja za povraćaj više naplaćene usluge cene za smeštaj dece u vrtićima, tužbe po osnovu ujeda pasa lutalica, povrede ili štete od starne državnih organa.
„Posmatrajući ovaj izveštajni period možemo zaključiti da ostvarenje prihoda, primanja i prenetih sredstava iz prethodne godine i sve druge obaveze su omogućile nesmetano izvršavanje rashoda, izdataka i funkcionisanje lokalne samouprave“, zaključila je Marija Milosavljević.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Ma sve je u fulll !!! ???
Ma lepota! Nikada gore nismo živeli, a sve preliva! Imaće za putovanja po belom svetu i naredne godine, još kad se isproda, to malo što je ostalo po centru i široj okolini, uhhhaaa. Hitno titula za najštedišu bidžeta!!!
Mnogo ste uštedeli! To ostalo od grejanja, uštedela deca iz Josifa, smzavajući se tri godine. Aj osakatite još neku ustanovu i budžet ima da se raspukne od para!
Ostalo je tu od mnogo čega, a ne samo od uštede za grejanje na učenicima Josifa. A, tek da se nije kralo na svim nivoima i da nije namešteno sijaset tendera, pogotovu na nabavkama na koje se zakon ne primenjuje ostalo bi još više, ovako taj višak je preko raznih kanala, ŠTAPA i kanapa završio u Beograd na vodi, titule ……
Vaš komentar smatram zluradim i onim koji ne doprinosi razvoju grada. Načelnica Milosavljević je podnela izveštaj i tu je sve crno na belo. Ako ne verujete njoj, Vi ste verovatno od onih koji ne veruju ni da su ljudi sleteli na Mesec. Sa takvim uopšte ne treba polemisati.
Veruj ti na razne nacelnike i nacelnice i na BOSS-a, ja verujem u ono sto vidim kad otvorim novcanik i frizider!
За неупућене, златно правило јавних финансија је буџетска равнотежа, што значи да је у овом случају или превише од неког узето или некоме премало дато. Такође постојање суфицита може да буде последица другачијег метода приказа две стране буџета. И још, капитални издаци у буџету локалне самоуправе се приказују на период од 3 године. И фискална година још није готова.
Суфицит не значи да је све добро.
Tako je Živorade. Ovde ostaje još i otvoreno pitanje zašto bi grad uzimao kredit od 180 miliona, a ima suficit u budžetu za 9 meseci 101,5 miliona. Ako se već štedelo i uštedelo toliko do kraja godine bi štednjom sa istim procentom prihoda i rashoda suficit u budžetu trebalo da bude oko 135 miliona, pa čemu onda kredit? Ali ovo je priča za ne upućene narodne mase i verovatno drugačija metodologija prikaza prihoda i rashoda u budžetu kao što ste i sami napisali. Na kraju će biti i vuk sit i ovce na broju, a suficit pojela maca kad dođe budžetska inspekcija i utvrdi nenamensko trošenje sredstava kao po običaju. I onda za nenamensko trošenje milijardu dinara kazna 10-20 hiljada dinara i pojeo vuk magarca.
Ura, ura, mi smo bogati, mi smo uspešni! 🙂 Ko laže taj i krade, a ko krade ide u ćuzu.
Sve si u pravu osim ovog za ćuzu. U normalnoj državi bi išao u ćuzu, a kod nas ga postave na mesto načelnika nečega, direktora javnog preduzeća, predsednika skupštine ili predsednika opštine, gradonačelnika, a ako je baš baš dobar možda i za ministra. Ćuza je u Srbiji zemlja da se prevrne rezervisana za one koji nisu platili porez 100 ili plafon milion dinara, struju 10 do 10000 dinara, ili nedaj bože prodavali peršun na ulici.
Dosta vise o djilasu,znamo svi.
Читам ових дана Доманивића(читах га у средњој,али тад другачији доживљај књиге беше) и не могу да поверујем да је оно што је такав генијални писац написао пре више од 1 века, уназад 15-20 година идентично! Препоручујем нарочито Страдију!!! Толико саркастично, да сада делује претужно! А још тужније је да ни у Европи није ништа боље, само ми, као и становници Страдије, ценимо странце и њихова мишљења, више од сопственог става.