U prostorijama edukativnog centra Turističkе organizacije Babušnice, Udruženje pogled sa juga i Rotari satelit klub Lužnica priredili su književno veče profesor doktor Nebojše Ivanovića, gde su predstavljenа dela „O ženkama i mužjacima“ i „Priče o nama“. Pored autora govorili su profesor doktor Mašan Bogdanovski, zaposlen na Filozofskom fakultetu u Beogradu, i Saša Stanković, profesor književnosti u Gimnaziji „Stevan Jakovljević“ u Vlasotincu.
Književno veče otvorio je Borivoje Kostov, koji je iskazao zadovoljstvo što su Nebojša Ivanović i njegovi prijatelji gosti Babušnice.
Mašan Bogdanovski govorio je o filozofskim tradicijama koje su uticale na Nebojšu Ivanovića, a tu misli, pre svega, na francuske prosvetitelje, Dejvida Hjuma, Ničea i psihoanalitičare.
„Kada su u pitanju moral i religijа, Ivanović se nalik francuskim prosvetiteljima hrabro hvata ukoštac sa tim fenomenima i to toliko hrabro dа su se neki ljudi našli povređeni, među kojima spadam i ja. Svakako čitaoca knjige „Priče o nama“ zaključci mogu da ispune nekom zebnjom, neizvesnošću, pa čak i tugom ili depresijom“, primetio je Bogdanovski.
Saša Stanković je kazivao o književnim vrednosti romana „O ženkama i mužjacima“ i kako su eros, tanatos i logos uticali na kompoziciju ovog dela.
„Ono što je dodatni kvalitet ovog romana je duh današnjeg vremena. Druga polovina 20. i početak 21. veka je prelomni period u muško-ženskim odnosima, odnosno tranzicija, moderno rečeno, od patrijahata ka matrijahatu, a tek će se videti dokle će klatno stići između ova dva ekstrema. Ko bude čitao ovo delo za 50 ili 100 godina, videće šta se dešavalo u današnici“, ističe Stanković .
Nebojša Ivanović je zahvalio organizatorima na pozivu i da mu je velika čast što je gost Babušnice.
Potom je u svom predavanju objasnio kako njegove knjige imaju nameru da razbijaju idilične iluzije o čoveku i da su one podrška čitaocu da radi na sebi.
„Čovek je rastrzan između dva sistema emocija: izvornih, bioloških i onih moralnih, koje su nastale kao rezultat potrebe za boljim preživljavanjem u uslovima društvenog života. Sukob moralnih pravila i najintimnijih bioloških ljudskih emotivnih potreba predstavlja jedan od izvora večitih ljudskih patnji. Razumna obrada svojih emocija – što podrazumeva razmišljanje i svesnu analizu ličnih emotivnih motiva, naboja i frustracija, te njihovo svesno korigovanje ili prihvatanje – predstavlja ispravan put ka formiranju zrele ličnosti i duhovnom razvoju. Čovečanstvo se davno opredelilo da narcizam više potiskuje u nesvesno nego da ga razumno obrađuje. Na tom opredeljenju koncipirani su ljudski moralni, religijski i svetovni zakoni. Zbog toga psihoanaliza izaziva poznate otpore, a koji veoma često dovedu do odustajanja od rada na sebi“, zaključio je Ivanović.
S obzirom da je književno veče proteklo u jednoj lepoj i toploj atmosferi, domaćini i gosti se nadaju da će uskoro biti novih prilika za druženje.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Kakav je to lekar, tek covek! I retko dobar filozof. Njegove analize teraju na razmisljanje. Da se upitas jesi li bogomdan za jedan ili vise talenata. Covek provede zivot neiskoriscen umno, uprkos mogucnostima. Pogledajte samo sta sve profesor zna, koliko je on radio na sebi. Inace, ne spada u grupu pricalica. Ocito vise belezi, no sto kaze. Ali zato pokazuje, ponasanjem na svakom koraku koje dolikuje coveku njegovog zanimanja. Bravo, profesore!