NIŠ – Institut za javno zdravlje Niš zatražio je „hitno postupanje“ Ministarstva zdravlja kako bi se „sprečilo grubo kršenje zakona“ od strane niškog JKP Naissus, koje zdravstvenu ispravnost vode za piće ne kontroliše na adekvatan način
Niški vodovod“, koji godinama unazad ističe da je kvalitet vode u Nišu i okolini „vrhunski“, ovakve tvrdnje kategorički negira.
Uprkos oštrim upozorenjima Instituta, JKP Naissus je ovoj republičkoj zdravstvenoj ustanovi, ovlašćenoj za eksternu kontrolu uzoraka vode iz ovog vodovoda, „nametnuo“ zaključivanje ugovora po kojem će ona od 1. novembra, i u narednih godinu dana, moći da kontroliše samo devet uzoraka, a ne 15, kao u poslednjih deset godina. U Institutu tvrde da sa tim uzorkom ne može da se kontroliše ceo vodosistem i sve kritične tačke, pošto se Niš i okolina ne snabdevaju iz jednog, već iz većeg broja rezervoara. Vodu za piće iz novosadskog vodovoda, recimo, Institut za javno zdravlje Vojvodine kontroliše na 18 uzoraka.
Po stručnoj oceni Instituta, rizik po zdravstvenu ispravnost vode u Nišu i okolini takođe predstavlja i izgradnja i rekonstrukcija distributivne mreže, koja je u nadležnosti JKP Naissus, a koja „uopšte nije propraćena laboratorijskim analizama uzoraka vode na Institutu“. Umesto toga, Naissus radi analize te vode u svojoj laboratoriji, a takva kontrola nije validna jer je mogu obavljati samo ovlašćene zdravstvene ustanove, navode stručnjaci. Institut je dobijao pritužbe građana, ali i zdravstvenih ustanova, koje su sumnjale u ispravnost vode u delovima grada u kojima je obavljana rekonstrukcija mreže, navodi se u zahtevu za hitno postupanje upućeno Ministarstvu.
„Mišljenja smo da na osnovu ovakvih podataka, kao i podataka koje je JKP Naissus januara 2015. godine dostavio Republičkoj direkciji za vode, vodovod kojim on gazduje treba tretirati kao visoko rizičan. Pri tom, JKP Naissus, koji od skoro ima akreditovanu laboratoriju, daje sebi slobodu da informiše građane o neispravnosti ili ispravnosti vode, a bez prethodnog obaveštavanja Instituta za javno zdravlje Niš i bez ikakvih dokaza izdatih od strane ovlašćene zdravstvene ustanove, upozorava se u ovom zahtevu Instituta.
Prema objašnjenju Instituta, osnov za aktuelno smanjenje broja uzoraka vode u eksternoj kontroli je procena Naissusa da vodom snabdeva manje od 400.000 „ekvivalentnih stanovnika“, što je kategorija koja se dobija kada se ukupna količina vode na izvorištima podeli sa brojem dana u godini i prosečnom potrošnjom od 150 litara. Institut tvrdi da broj ekvivalentnih stanovnika značajno prelazi 400.000. Kako navode, JKP Naissus je broj ekvivalentnih stanovnika izračunao na osnovu fakturisane, a ne zahvaćene (isporučene) vode, umesto obrnuto. Na pogrešnu „računicu“ JKP Naissusa ukazali su ne samo Institut, već i Ministarstvo zdravlja, u svom tumačenju Pravilnika o higijenskoj ispravnosti vode za piće.
„U 78 godina postojanja JKP Naissusa nije se dogodila nijedna hidrična epidemija. Naglašavamo da ispravnost, odnosno kvalitet vode u niškom vodovodu ni u jednom trenutku nisu dovedeni u pitanje jer rezultati svih dosadašnjih analiza Instituta za javno zdravlje u Nišu potvrđuju vrhunski kvalitet vode, odnosno da Nišlije piju najkvalitetniju vodu u Srbiji. Tender za eksternu analizu vode, raspisan sredinom godine, urađen je i realizovan u skladu sa postojećim zakonom, a Institut za javno zdravlje, koji je izabran za supervizora, prilikom zaključenja ugovora kojim je predviđen smanjen broj uzoraka za eksternu kontrolu nije imao nikakvi primedbi. Ne znamo šta se dogodilo kasnije, pa je to mišljenje promenjeno – tvrdi za naš list Zoran Ignjatović, rukovodilac Sektora za odnose sa javnošću JKP Naissusa.
On dodaje da je metodologija koju je JKP Naissus koristi za procenu broja korisnika „zasnovana za zakonu i drugim propisima“ i ista kao i u svim drugim gradovima u Srbiji.
„Vrši se analiza samo fakturisane vode jer se zahvaćena voda na izvorištu može izraziti i kroz gubitak na mreži, koji u našem slučaju iznosi oko 40 odsto, ili kroz takozvanu tehničku vodu, a to nije voda koja je merodavna za određivanje ekvivalentnog stanovništva. Drugačije mišljenje Ministarstva zdravlja o tom pitanju je, kao što sama reč kaže, „mišljenje“, koje dakle ne obavezuje – kaže Ignjatović.
On još kaže da „nijedna informacija o kvalitetu vode“ koja je dobijena analizom vode u internoj laboratoriji JKP Naissusa nije otišla u javnost a da pre toga nije dobila potvrdu Instituta za javno zdravlje. Dodaje da su i juče vođeni razgovori između Instituta i Naissusa, te da je zaključeno da će se poštovati potpisani ugovor sa smanjenim brojem uzoraka za eksternu kontrolu, a da će se na narednim sastancima precizirati način obračuna korisnika.
Izvor: Danas
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!