Usevi kukuruza u Pčinjskom okrugu se u zavisnosti od datuma setve i hibrida nalaze u različitim fenofazama razvoja, od početka pojave metlice pa do rane mlečne zrelosti (51 -73 BBCH). Biljke kukuruza su pod stresom usled nepovoljnih uslova za razvoj kojih smo imali u proteklom priodu i podložnije su napadu patogena.
Pored odsustva padavina, u poslednjih mesec dana je registrovano čak 20 i više tropskih dana sa maksimalnom dnevnom temperaturom preko 30 Celzijusovih stepeni. Nažalost meteorolozi najavljuju nastavak trenda izuzetno visokih temperatura koje će i dalje nepovoljno uticati na stanje useva , a veoma pogodovati razvoju gljiva iz roda Aspergillus. Optimalni uslovi za razvoj ovih gljivs su temperature od oko 33 Celzijusovih stepeni i odsustvo padavina, a upravo takvi uslovi trenutno vladaju u proizvodnji.
“Situacija na parcelama pod kukuruzom je izuzetno teška i već je sasvim izvesno da će prinos biti umanjen. Zato je sada veoma bitno sprovesti meru kojom se može umanjiti zaraza klipova kukuruza gljivama iz roda Aspergillus i umanjiti rizik sinteze mikotoksina suzbijanjem insekta primenom insekticida”, ističe Nada Lazović Đoković, savetadavac za ratarstvo u vranjskoj Poljoprivredno savetodavnoj i stručnoj službi.
Ona takođe ističe da se na peskovitom zemljištu već mogu videti katastrofalne posledice suše gde je kukuruz zaostao u rastu i što je još gore na ovako visokim temperaturama ne može ni da se oprašuje, a ako se ne opraši , ostaće skroz bez roda, na šta ukazuje njegovo sadašnje stanje. Ukoliko dođe do sušenja listova ispod klipa onda će prinos biti ispod proseka, a na nekim oranicama i sasvim izostati.
Ovog proleća padavine u Pčinjskom okrugu su, prema njenim rečima, bile neravnomerno raspoređene tako da je u ovom trenutku i različit nivo nedostatka vlage u zemlji. Posledice klimatskih promena se sve više osećaju u Pčinjskom okrugu.Padavine ili izostaju ili su neravnomerno raspoređene, pa se dešava da obilna kiša padne u veoma kratkom periodu, zbog čega nastaju poplave, a biljke od toga imaju samo štete. Budući da se predviđa da će temperature u narednim godinama još više da rastu, treba obratiti pažnju na primenu agrotehničkih mera koje su možda i zapostavljene kao što je podrivanjei razbijanje plužnog đona.
“U narednim godinama ukoliko vremenske prilike dozvoljavaju, trebalo bi promeniti i vreme setve.Setvom ranih hibrida iz FAO grupe 300 – 400 zaobišli bi se ovi toplotni talasi. Na parcelama gde su ove godine zasejani oni se već sada nalaze u poodmakloj fazi nalivanja zrna, dok su oni iz FAO grupe zrenja 600 i 700 na početku nalivanja zrna semena”, ističe Lazović Đoković.
U ovako ekstremnim uslovima jedna od najvažnijih mera jeste navodnjavanje. Vranjska Poljoprivredna služba već godinama postavlja oglede kojima ispituje hibride različitih FAO grupe zrenja i različite sisteme navodnjavanja pogodne za domaće oranice i agroekološke uslove na ovim područjima, tako da se na ovim ogledima kukuruza mogu videti kako se ogledni hibridi ponašaju u ovakvim uslovima i koje treba izabrati za setvu u narednoj godini.
“Pravilan izbor adekvatne sorte hibrida za setvu može značajno povećati prinose dok pogrešan zna i te kako da zakomplikuje ekonomičnost proizvodnje”, kaže naša sagovornica i naglašava da šteta od suše neće biti ista, zavisiće prvenstveno od primenjene agrotehnike, od količina padavina i sastava zemljišta.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!