Opština Vladičin Han je i za tekuću godinu pripremila Program podsticajnih mera za razvoj poljoprivrede, koji je odobrilo resorno ministarstvo, ali se čeka na konstituisanje novog saziva lokalne skupštine kako bi javni poziv bio raspisan.
Pored subvencija za stočarstvo i voćarstvo, pomoći lokalne samouprave ove godine se mogu nadati i pčelari.
„Kao svake godine, predvideli smo sredstva za nabavku priplodnih junica, kao i koza i ovaca. U voćarstvu smo predvideli i podsticaje za tretiranje voćnih zasada, ali i iskop bunara za navodnjavanje. Tu će lokalna samouprava voćarima nadoknaditi troškove iskopa u visini od 70 odsto, rekao je Branislav Tošić, pomoćnik predsednika opštine Vladičin Han, zadužen za poljoprivredu.
Kako kaže, iz budžeta će za poljoprivrednike biti izdvojeno oko četiri milona dinara, što je lanjskom nivou . Međutim, zainteresovanih da sredstva podsticaja iskoriste je sve manje.
„Sve je manje zainteresovanih za voćarstvo, pa prošle godine nismo ni utrošili sva predvidjena sredstva za tu granu a za stočarstvo pogotovo nema interesovanja. Opština je proteklih godina investirala u puteve, tako da većina sela ima dobre veze sa gradom, ali to nije mnogo uticalo na povećanje broja poljoprivrednika,“ rekao je Tošić.
Izgradnja puteva, hladnjača, kojih je pet na području hanske opštine pa i izdvajanja lokalne samouprave za subvencionisanje poljoprivrednika, mogla bi da se pokažu kao propale investicije, ukoliko interesovanje za bavljenjem tom granom privrede nastavi da opada. Nezagarantovane cene otkupa i svih proizvedenih količina, niske otkupne cene kao sto su lane bile za kupibu a obe prethodne za malinu, koja je najzastupljenija poslednjih godina u toj opštini, dodatno slabe položaj seljaka pa su mnogi i digli ruke od sela. Tošić spas vidi u udruživanju proizvodjača.
„Zagarantovanih otkupnih cena teško da će i biti uopšte. Ove godine višnja ima izuzetno nisku cenu, prva klada po kilogramu je oko 50 dinara. Malinari ove godine imaju 200 dinara po kilogramu, plus putne troškove, što je bolje u odnosu na neki raniji period. Spas je udruživanje proizvodjača. Jedni se bave jednim, drugi drugim…Kada izadjete na tržište sa 20 ari višnje, niste konkurentni. Okrupnjavanjem površina pod odredjenim kulturama bi proizvodjačima obezbedilo konkurentnost na tržištu,“ocenjuje Tošić.
Prema zvaničnim podacima nadležnih službi, koji se od poslednjeg popisa 2011. Godine „prenose“ iz godine u godinu, najviše voćnih zasada je pod višnjom,oko 250 hektara, sledi malina sa oko 100 hektara, ali nakon krčenja od pre dve godine, pitanje je kakvo je realno stanje na terenu. Šljiva zauzima oko 40 a jabuka 20 hektara. U hanskoj opštini, po poslednjem popisu ukupno ima 17.000 hektara obradivog zemljišta a 42 odsto bilo je „rezervisano“ za žitarice. Stoga, voće a još manje povrće, zauzimaju neznatne površine.
Dobar deo zemljišta u knjigama se vodi kao pašnjaci, što bi, u normalnim okolnostima pružalo dobar osnov za stočarstvo. Medjutim, pašnjaci su umiranjem staračkog stanovništv – zarasli, prvenstveno u brdskom području. Sa nekadašnjih oko 2.500 grla goveda, od pre desetak godina, danas ih je zvanično oko 800. Od 50 sela, govedarstvom se ozbiljno bavi tek jedna porodica u selu Kunovo. Ekspanziju donekle beleže ovčarstvo i kozarstvo, ako se uzme u obzir da se poslednjih decenija prošlog veka gotovo niko nije tome ozbiljnije bavio. Na par seoskih gazdinstava danad je oko 400 koza i 350 ovaca. Ako je verovati statistici, Svinja je oko 2.200, ali ih na seoska domaćinstva gaje najčešće za sopsvene potrebe. I na kraju, i broj aktivnih poljoprivrednih gazdinstava opada. Lane ih je bilo nešto više od 2.000.
Ovaj medijski sadržaj deo je projekta „Poljoprivrednik po meri tržišta“ koji sufinansira opština Vladičin Han. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Država nije jos zavrsila spisak ko dobija subvencije za mlade poljoprivrednike iz 2019 godine , a kamo li da to isplati . O cemu da pricamo dalje …