LESKOVAC – Živim u gradu u kome se velika pažnja posvećuje osobama sa invaliditetom i u Srbiji smo uvek prozivani kao grad koji je najviše učinio na tom planu, ocenio je danas predsednik Centra za samostalni život osoba sa invaliditetom Svetislav Marjanović.
On je na prijemu u gradskoj kući povodom Dana osoba sa invaliditetom, koji se u Srbiji obeležava od 2007. godine, još kazao da naša zemlja ima dobro zakonodvstvo, ali da u društvu još postoje mnoge fizičke, arhitektonske i psihičke barijere, na čijem otklanjanju treba raditi.
Diskriminacija
O sličnim preprekama, ali i o diskriminaciji, govorila je i Katja Stojanović, predsednica Udruženja obolelih od multipla skleroze.
“Postoji strahovito puno diskriminacije u gradu, pre svega lokalnog stanovništa prema nama i na to nikada niko nije posebno obratio pažnju. A barijere su velike. Sređeno je stanje u užem jezgru grada, dok na obodima ne postoje rampe, a još uvek ne možemo da odemo u Narodni muzej”, rekla je Stojanovićeva, koja je istakla da njeno udruženje čini 80 posto žena i zamolila gradonačelnika Gorana Cvetanovića da u tom delu obrati pažnju na rodnu ravnopravnost.
Pohvala
U ime udruženja slepih i slabovidih, Cvetanoviću se zahvalio predsednik tog udruženja Milivoje Đokić, ocenivši da je Leskovac prvi grad u Srbiji po redovnim isplatama nadoknada za rad udruženja.
Takođe je podvukao činjenicu o zvučnim semaforima u Leskovcu i stazama vodilja za slepe i slabovide.
Gradonačelnik Cvetanović je istako da u Leskovcu postoji 18 udruženja osoba sa invaliditetom i 380 osoba sa invaliditetom na Tržištu rada, 12 manje nego prethodne godine.
Naglasio je da je “Džinsi Srbija” ove godine zaposlila 18, a “Jura” 11 osoba.
“Ovo je poziv i svim ostalim poslodavcima da pronađu mogućnosti za radno angažovanje za ove ljude, tim pre što statistike govore da je u Srbiji 10 posto ljudi sa invaliditetom”, kazao je gradonačelnik.
Istakao je da sva udruženja u Leskovcu imaju adekvatne prostorije, osim Udruženja osoba sa cerebralnom paralizom, te da će taj problem biti rešen u najskorije vreme.
Takođe je saopštio da je danas iz gradske kase uplaćeno oko 2,8 miliona dinara za projekte iz oblasti socijalne zaštite, poslednja rata u ovoj godini.
Prozivka
Katja Stojanović je na svečanom prijemu zamerila načelnici Uprave za društvene delatnosti Suzani Stankoivć Ilić što nije uvažila poziv tog udruženja i posetila nedavno otvorenu izložbu u LKC-u, a Ilićeva je odgovorila da nije dobila poziv. Kasnije je Stojanovićeva rekla Jugmedii da je poziv lično dostavljen toj gardskoj službi.
(Kraj)mil
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Tek kad dođe na red, ako dođe, otvaranje poglavlja za pristupanja EU, videće se koliko je demagogije u brizi za osobama sa invaliditetom. Do otrežnjenja ćemo se uljuljkivati mulisrđem, a pojedinci na ovim slikama će i dalje razrađivati biznis sa asistentima, gerontodomaćicama, tehničkim sekretarima, a svoje članove tiradama o pravdi i jednakosti držati u neznanju.
Pitanje je da li pomoć države dolazi do krajnjih korisnika.Mnogi nisu ni članovi udruženja.