Svojevrsna „šetnja“ duga jedan vek

Povodom sto godina od početka izgradnje Keja u Pirotu, Istorijski arhiv, Galerija “Čedomir Krstić“ i Muzej Ponišavlja organizuju foto dokumenarnu izložbu pod nazivom “Pirotski Kej 1923- 2023.“. Ove godine se navršava vek od početka gradnje nasipa duž toka Nišave kroz pirotsku varoš.

Autor izložbe je Davor Lazarević, direktor Arhiva. Otvaranje je 20. juna u Galeriji u 19,30. Pokrovitelj ove značajne izložbe je Grad Pirot.

„Izložba koja je pred vama prati sve ključne faze u razvoju Pirotskog keja, od vremena kada je nastao i postao bedem u odbrani grada od poplava, preko toga da je sve više bio mesto za uživanje i šetnju, pa do njegovog produžavanja, podmlađivanja i renesanse dvehiljaditih godina kada se nametnuo kao estetski simbol i novi turističko-rekreativni brend modernog Pirota. Za većinu sugrađana Кej je danas oaza koja menja boje zavisno od godišnjeg doba i pruža različite mogućnosti za opuštanje i kontakt sa prirodom u neposrednom centru grada. Mi istoričari na Кeju čitamo prošlost jedne lokalne sredine, vidimo „otiske“ srećnih i turobnih vremena, individualna i kolektivna sećanja, smenu generacija, mode i trendova ali i ritam odluka, vizije i kvalitet struktura koje su vodile grad. U tom smislu ova izložba je foto-dokumentarna retrospektiva života na Кeju, svojevrsna „šetnja“ duga jedan vek“, piše u pozivu Lazarević.

U pozivu za izložbu Lazarević, pored ostalog, piše da istorija ideje da se reka Nišava drži pod kontrolom prilikom visokog vodostaja, izbegnu periodične poplave i urbanistički reguliše deo grada koji spaja i razdvaja Pazar i Tijabaru, starija nekoliko decenija od tog datuma i seže do prvih godina dvadesetog veka.

Lazarević dalje navodi:

„Na nesreću Piroćanaca, poplave su se ponavljale iz godine u godinu, a posebno su bile jake 1922. i početkom 1923. godine. Tada se, po ko zna koji put, pokazala sva nužnost delovanja u pogledu veštačke regulacije rečnog toka. Lokalna vlast je na proleće 1923. godine u pogledu stručnjaka, a delom i finansija, bila spremna da se konačno uhvati u koštac sa Nišavom. Na inicijativu Dimitrija Ćirića Zagorca, predsednika pirotske opštine i uz veliku pomoć Velimira Velje Vukićevića, velikog prijatelja Piroćanaca, a tada ministra u vladi Кraljevine SHS, počeli su radovi na jednom od najvećih i najznačajnijih infrastrukturnih projekata koji su u Pirotu realizovani tokom prošlog veka. Na zadovoljstvo varošana i opštinskih časnika, budući Кej je sredinom 1923. godine dobio obrise po kojima je i danas prepoznatljiv, pa je 20. juna iste godine lokalna skupština donela odluku da taj deo grada dobije naziv „Veljin kej“, u čast čoveka koji je svojim lobiranjem i posvećenošću najviše doprineo njegovoj izgradnji“.

Podseća da je sadnja lipa obeležila istoriju Кeja tokom tridesetih godina dvadesetog veka.

„Prelepi drvored je formiran u etapama, posebno u vreme Svetozara Misirlića i Branka Radosavljevića, tokom čijih mandata je zasađeno najviše lipa“, naveo je Lazarević.

Foto: arhiva Istorijskog arhiva i privatna arhiva

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
HERRERA
23.06.2023. 19:47

Prava setnja!!!