Izložbom „Tajne arheoloških depoa“ Narodni muzej u Leskovcu sinoć je po prvi put predstavio pojedine predmete iz arheoloških zbirki koje su bile osnova za formiranje muzeja u ovom gradu 1948. godine.
Izložba je privukla pažnju i arheologa iz Rimsko – germanskog muzeja iz Majnca koji su prisustvovali otvaranju, kao i dr Vujadina Ivaniševića sa Arheološkog instituta iz Beograda. Čast da je otvori pripala je gradonačelniku Leskovca Goranu Cvetanoviću
Od ukupno 314 predmeta veliki broj eksponata prikazan je po prvi put, a centralno mesto zauzima zoomofna figura bika od pečene zemlje iz starijeg gvozdenog doba, odnosno X-VII veka p.n.e, pronađena na arheološkom nalazištu u Bratmilovcu.
„S obzirom na perforaciju na čelu figure moguće je da je bik služio u svojstvo kulta, a druga mogućnost je da bio igračka za decu koja se držala na štapu, s obzirom na nedostatak zadnjih nogu i da su se na njihovom mestu zapravo nalazili točkovi“, objašnjava nam kustos Narodnog Muzeja Vladimir Stevanović.
Upravo ovi predmeti, koji su do sada sedeli po depoima, od kojih svaki ima posebnu priču, podeljeni su u šest tematskih celina kako bi što bolje približili kontekst i namenu artefakata i što bolje upoznali javnost sa tom drevnom pričom koju nosi arheologija leskovačke kotline.
„Izložba je rezultat najpre četvoro kustosa arheologa i rukovalaca zbirki koji su strpljivo izgrađivali svoje kolekcije i proučavali predmete. Zato je i dan kada se otvara ovakva izložba jedan od najznačajnijih dana u radu muzeja kao ustanove koja brine o istorijskoj i kulturnoj baštini sredine u kojoj ostvaruje svoju osnovnu delatnost“, poručila je na otvaranju direktorka muzeja Mira Ninošević.
Osim predmeta izložbu prate i dve autentične rekonstrukcije arheoloških celina iz bronzanog doba: rekonstrukcija groba iz Vrapca na lokalitetu Okućnica Mihaila Jojića i rekonstrukcija kuće sa lokaliteta Hisar.
Dragan Marinković
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Ukoliko se pokrene istraživanje o tome da li je bik bio poštovan u sklopu kulta u leskovačkom kraju, uzeo bih u obzir i usmeno predanje koje se zadržalo oko Vlasinskog jezera o biku koji izranja iz jezera. Naravno, jezero postoji od 20. veka, ali predanje može biti dobra početna tačka za istraživanje i upoređivanje. Obzirom da se u tom kraju zadržalo, može biti da je sa formiranjem veštačkog jezera dobilo novi pojavni oblik. Kako bilo, svidelo bi mi se da se pokrene istraživanje o tome. Možda na kraju ispadne i da je legenda o Zevsu potekla iz ovih krajeva…
samo hahahaa …i žutokljunac …ubedjeni umetnik…tuga
Izlozba je dobra i nasem gradu je trebala izlozba sa zivim predmetima, a narocito rekonstrukcijama kakve smo mogli da vidimo.Imajući u vidu da su zamišljene reprezentacije podljene na “celine” u izložbu je, bar na konceptualnom nivou, unešen dodatni naglask odnosno
dodatna dinamika. Zbog toga je dobro da su se autori fokusirali na suštinu, na najznačajnije. To je moje licno misljenje , a posetiteljke i posetiociće ce takođe izložbu doživeti, razumeti i procenjivati kroz svoje lično iskustvo i shvatanje. Sve najbolje!
Kakvi bre živi predmeti iz praistorije, kakav konceptualni nivo, kakva dinamika. Pored proizvoljnih rekonstrukcija i spajanja nespojivog bez logičnih veza onoga što se izlaže, upravo je neprepoznatljiva suština na koju su se izlagači fokusirali, ako su se uopšte na bilo šta fokusirali. Izložba amaterska. Žali bože, bačenih para!