Kancelarija za IT i elektronsku upravu pokrenula je u četvrtak 6. juna, zajedno sa NALED-om, nacionalnu kampanju i takmičenje gradova i opština pod nazivom „Šampioni bezgotovinskog plaćanja“, koja će trajati od 1. jula do 31. decembra, a Leskovac je jedan od gradova u kojima ovaj način plaćanja funckioniše od od kraja marta ove godine.
Sve jedinice lokalne samouprave koje budu uključene moći će da se takmiče tako što će se brojati broj transakcija na POS terminalima u lokalnim samopravama u odnosu na broj stanovnika koji žive na tim teritorijama.
„U saradnji sa Kancelarijom za informacionu tehnologiju i elektronsku upravu Republike Srbije ,grad Leskovac je uveo i pustio u rad 28. marta ove godine, POS terminale za bezgotovinsko plaćanje“, rekla je za Jugmediu Sanja Zdravković šef Odeljenja Uslužnog centra.
Prvoplasirana lokalna samouprava biće nagrađena dečijim igralištem u vrednosti od 20.000 evra
Bezgotovinske transakcije za građane i privredu znače niže troškove plaćanja, veću efikasnost i bezbednost, dok država dobija transaparentnije finansijske tokove, priliku za bolje ubiranje poreza i brži ekonomski razvoj, kao i niže troškove jer su izrada i čuvanje gotovine skupi.
“Postojanje ovog terminala podrazumeva da građani na licu mesta mogu izvršiti plaćanje taksi, naknada i poreza. Elektronsko plaćanje dostupno je svim karticama bez obzira na banku izdavaoca. POS terminali su postavljeni u Uslužnom centru, na šalterima informacija, lokalne poreske administracije i pisarnice“, objasnila je Zdravkovićeva.
Kancelarija za IT i eUpravu organizovaće takmičenje u kome će moći da učestvuju svi gradovi i opštine koji su omogućili plaćanje taksi i naknada platnim karticama na šalterima, a oni koji motivišu svoje građane da se opredele za upotrebu ovog načina bezgotovinskog plaćanja u periodu od 1. jula do 31. decembra ove godine i zabeleže najveći broj plaćanja na POS terminalima u odnosu na broj stanovnika biće nagrađeni.
Sve lokalne samouprave zainteresovane za učešće u takmičenju mogu do 17. juna da zaključe sporazum sa Kancelarijom za IT i eUpravu o postavljanju terminala.
Do danas je postavljeno 250 POS terminala, u 60 gradova i opština u Srbiji, na šalterima različitih institucija javne uprave, preko kojih je obavljeno više od 51 hiljada transakcija.
Prema podacima Narodne banke Srbije, u Srbiji ima 6,1 milion korisnika kartica koji su vlasnici više od osam miliona kartica, ali je svaka druga neaktivna, dok je broj POS terminala, koji se poslednjih godina kretao između 71.000 i 88.000, gotovo 2,5 puta manji u odnosu na broj stanovnika nego što je prosek u EU.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!