Radim u privatnoj firmi u kojoj je plata vrlo mala, a na poslu ostajem nekada 12, nekada 16 sati dnevno. Firma mi isplaćuje samo deo prekovremenih časova jer više od toga nije po zakonu. Ako bi mi platili sve, to bi se onda videlo u bilansu, priča Petar M. iz Leskovca.
Radnici se ustežu da prijave nepravilnosti sa prekovremenim radom iz straha za radno mesto, a Petrov slučaj zloupotrebe prekovremenog rada od poslodavaca u nije retkost.
Ova pojava kod nas uzima maha, a radnici se u strahu od gubitka posla retko usuđuju da nepravilnosti prijave.
Niko sa sigurnošću ne može da kaže koliko na ovaj način država gubi radnih mesta, a poslednji podaci pokazuju da je to oko 50.000.
Od ove paradoksalne situacije profitira samo poslodavac jer, prema nekim procenama, za jedan prekovremeni sat rada uštedi 100.000 dinara mesečno, koje bi morao da izdvoji za novog zaposlenog.
Premda je za nepravilnosti zaprećena kazna i do milion dinara, još jedna prepreka da radnici ostvare svoja prava jeste težak put da se prekršaj dokaže. I nisu samo zaposleni na gubitku, već i oni koji čekaju na zaposlenje.
Kada firma ovako preoptereti svoje radnike, logično je da neće tražiti nove kandidate koji bi obavljali višak posla. I država gubi sa mnogo manjim brojem zaposlenih nego što bi trebalo, pa se postavlja pitanje šta može da učini. Kako kažu naši sagovornici, preko svojih inspektora rada, ne mnogo.
Prekovremenim radom računa se svako prekoračenje utvrđenog radnog vremena, osim onog do koga je došlo preraspodelom radnog vremena.
Po Zakonu o radu zaposleni je dužan da radi prekovremeno u slučaju više sile, iznenadnog povećanja obima posla i u drugim slučajevima kada je neophodno da se u određenom roku završi posao koji nije planiran. Ovakvo tumačenje ostavlja mnoge mogućnosti za zloupotrebe, pa nije ni čudo što je sve više onih koji na poslu često ostaju i po 10, 12, pa i 16 sati.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Ako se ne plaća prekovremeno uzalud je tužakati već treba takvog poslodavca odmah napustiti! A kad poslodavac plaća prekovremeno to je šansa da se više zaradi pa ne vidim problem..a ko je danas rešio da radi 7 i po sati i da ide kući neka traži posao u javnom sektoru. Jer privreda traži fleksibilnost. Dole svi koji krše zakon o radu, bravo za sve koji uredno plate prekovremeno!
Radim kao vozac kamiona,radno vreme 13h,pauza 9h od kojoh realno mozes 5 da odspavas(ako ugasis telefon)inace pozove te Janko…Stanko…sefovi..
Svaki drugi vikend se svadjam sa sefom jer insistira da mu vikendom istovaram natovarim i u nedelju da krenem na put!??Hoce li neko njima stati na put,ili mogu da rade kako zele???
U pravu ste kolega , vozaci autobusa imaju od 27 000 – 3O OOO . Nerealna plata za kategoriju vozila , i oni moraju pre i posle voznje u garazu , to vreme im ne placaju , klasicna ucena . ,,Kome se ne sviđa neka otvori firmu i radi samostalno ili ortački sa nekim i samo napred.,, Zlurad komentar , da je malo bolja situacija , ekonomsaka , ljudi bi to uradili ovako tesko . Ako imaju pare da otvore firme i politicke veze za kredite , ne znaci da treba da vade dusu radnicuma . Narod cuti , obicno traze radnike koji uglavnom nemaju mogucnost za jos neki posao , pa im je lako da ucenjuju . Njihova je rec ono ,,ako ti se ne svidja idi si,, ali vas ko radnika prvo obogalje , kasnjenjem plata bar tri meseca , da bi iste imali u saci . Maksimalno nepostovanje radnika u tim prevoznickim firmama niko niti sprecava niti kontrolise .
Molim te sami mi odgovori, jesi li ti isti onaj Kobac, koji je komentarisao zadnji protest šetača u Leskivcu? Nadam se da ceš mi odgovoriti. Hvala unapred.
Sto i ovde smetam , istina smeta . Niko ne voli da je cuje ni procita .
Kome se ne sviđa neka otvori firmu i radi samostalno ili ortački sa nekim i samo napred.
,,Po Zakonu o radu zaposleni je dužan da radi prekovremeno u slučaju više sile, iznenadnog povećanja obima posla i u drugim slučajevima kada je neophodno da se u određenom roku završi posao koji nije planiran,, E zakon ,,vise sile,, , to napisali pravnici , pocepajte diplome , sto ste emotivno vezani za njih ko da ste ih kupili .
Ipak treba razmislitu(čak i u Srbistanu) pre nego se napadne neka struka a nemaju se znanja iz iste..viša sila je pojam koji podrazumeva dogadjaj koji se ne može predvideti (ukratko)..zbog recimo zemljotresa fabrika nije radila pa se nadoknadjuje izgubljeno..snežna mećava, epidemija, poplava itditd..komentariši politiku ili zadrugu tu mož kažeš šta god hoćeš, ali nemoj aman akademske nauke..
Izvinjavam se gospodine , ,,zbog recimo zemljotresa fabrika nije radila pa se nadoknadjuje izgubljeno..snežna mećava, epidemija, poplava itditd..komentariši politiku ili zadrugu tu mož kažeš šta god hoćeš, ali nemoj aman akademske nauke..,, , to je opravdano , vodimo polemiku o izrabljivanju u firmama koje se bave razlicitim vrstama prevoza . Dodjes s voznje i odmah smisljaju nesto , za to nesto se raspisuje konkurs i uposljava radnik odredjene struke . Ne treba biti ,,akademik,, da razlikujes dobro od zlo . Vasa struka bi trebala da ima neku instituciju koja bi kontrolisala vas rad na terenu da bolje vidite , ovako vasa je ,,prva i poslednja bogom dana rec,, . Narod nema odbranu .
Narod nema odbranu? Hmmmm..nije mi zaista namera da nešto tebi pametujem ali evo nekih činjenica:
Zakoni se donose u parlamentu
Parlament čine narodni poslanici
Narodne poslanike biraju gradjani(populistički narod).
Najteže je odbraniti narod od samog naroda.
Ово ли у плантажу Поречје?, Вучје.