Tona i po đubreta očišćena sa obala Vranjske reke

U današnjoj akciji „ZAVRNI RUKAVE #12“ prikupljeno je 14 vreća od po 100 litara. Čistili smo kej korita Vranjske reke od Belog mosta, pristupačni deo oko Žutog mosta i kej oko mosta ispod Amama. U čišćenju je nažalost učestvovalo samo petoro ekoloških aktivista i to pokazuje svest građana Vranja o potrebi očuvanja sredine u kojoj žive. Velika zahvalnost organizatora Jovani, Dimitriju i Mihajlu, navode Dragan Antić odbornik i aktivista Ekološkog ustanka u Vranju.

Najviše smeća pokupili su ispod mosta kod Amama.

“Tu se godinama gomila smeće i stvorena je ogromna divlja deponija. Gradonačelnik Slobodan Milenković može da je ukloni sa mape divljih deponija ako se ova uopšte nalazila na toj mapi. Deponija je na 50 metara od kulturno-istorijskog spomenika Amam i na nekih 300 metara od zgrade Opštine Vranje”, kaže Antić.

This slideshow requires JavaScript.

Kako dalje isitče, očigledno da nikome nije smetala do sada.

“Kako po navici ljudi tu bacaju smeće, da se ne bi opet stvorila, preporučujemo gradonačelniku da postavi kamere kako bi komunalna milicija počela da radi posao za koji je plaćena, prati i naplaćuje kazne za nezakonito odlaganje smeća”, naglašava.

Iako je bilo najavljeno čišćenje do Gornje pijace, nakon tri sata čišćenja i mnogo smeća koje su prikupili nisu imali snage da nastave dalje, a i kiša je počela da pada.

“Smeće smo ostavili na dve lokacije, kod Žutog mosta i mosta ispod Amama. Iako smo kontaktirali JKP“Komrad“ mejlom u petak 27.9., pozvali ih da se priključe akciji trimerima i urede delove koji su urasli niko nam se nije javio na kontakt telefon koji smo ostavili”, rekao je Antić.

This slideshow requires JavaScript.

Kaže da je njihova obaveza da pokupe vreće sa lokacija na kojima su ih ostavili. Da li će to učiniti ne znaju “jer verovatno odbijaju saradnju obzirom da se nisu javili na kontakt telefon ni mejl”.

“Ono što smo još uočili u ovoj akciji je neodgovornost vlasti, kako prema keju koji je neko sagradio za nas pre više decenija, tako i prema spomenicima kulture. Tabla na Žutom mostu iz 1840. godine sa zapisom na turskom jeziku stoji zatrpana zemljom da je slobodno nagriza zub vremena. Uspeli smo da uklonimo zemlju lopatom ali upozoravamo gradske vlasti da su dužni da se staraju o kulturno-istorijskim znamenitostima koje su u katastrofalnom stanju u poslednjoj deceniji”, zaključuje Antić.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare