Divlji tragači za arheološkim blagom raskopali su crkvu iz šestog veka nove ere na razmeđi opština Bojnik i Lebane i za sobom ostavili pustoš.
Ovaj lokalitet, poznat kao Crkvište, nedavno su areheolozi iz Leskovca upisali na kartu desetine lokaliteta iz tog perioda u opštini Bojnik, a meštanima sela Sekicol, u opštini Lebane, i sela Jabukar u opštini Bojnik, poznat je još od prvih doseljenika u ove krajeve po odlasku Turaka.
“Tu smo se kao deca igrali, a svakog Đurđevdana se održavao sabor. Dolazio je i crkvenjak da osvešta staru crkvu”, priča Dragan Spasić, čuvar areheološkog lokaliteta Justinijana Prima, poznatiji kao Caričin grad.
Ostaci stare crkve, ukopane većim delom u zemlju sa delom vidljivog bedema, udaljeni su od Caričinog grada oko 2,5 kilometara. Smatra se da je ona, takođe od desetine crkava, podignuta kada i sam grad poslednjeg rimskog cara Justinijana Prvog, rodom u blizini ovog raskošnog lokaliteta.
Za hrišćane koji su posle 13 vekova od nestanka carskog grada ponovo naselili današnje krajeve Bojnika i Lebana, crkva između Sekicola i Jabukara imala je i mističnost koju ni njihovi potomci sedmadesetih godina prošloga veka nisu razumeli, ali su joj se klanjali.
“Šta više, žene su verovale da je mesto božje i lekovito, pa kada god je neko imao problem koji nije mogao da reši, ili kada se neko razboleo, išao je na Crkvište da se kraj crkve moli bogu. Te zidine bile su svetinja posebno za naše bake i majke”, priča Radomir Ivanović.
Kada su se sela ispraznila više nije imao ko da ide na đurđevdanski sabor, pa se zaboravilo i na crkvu i na Crkvište. Lokalitet je danas uraso u korov, ali samo mesto je nedavno očistio od šiblja meštanin Jabukara. Međutim, svi prilazni putevi su urasli i više se ne prepoznaju.
To, ipak, ne smeta lopovima iza kojih verovatno neće ostati ništa od zaboravljenog kulturno-istorijskog nasleđa kada na tu lokaciju dođu areheolozi i počnu sa iskopavanjima.
Projekat „Kultura – temelj i budućnost“ sufinansirala je opština Bojnik. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Ovakav objekat bi u svim modernim drzavama bio uredjen i medijski propraćen.
Samo kod nas je prepun smeća.
Ovo je pravo istorijsko blago, samo što su svi čelnici previše pasivni.
Takav lokalitet je prava istorijska baština, nemojmo se previše lako odricati istorijske vrednosti.
Arheolozi kad dodju??? Kad će doći za par vijekova?? Neka kopaju ljudi kada država nema sluha, i auto put kada se radio u vojvodini našli su arheološko nalazište, pa su, dali arheolozima neznam 20 dana da pokupe što nađu, pa je put prošao, i niko se nije pobunio, tako naša država brine za arheologiju i nalazišta, nek kopaju sve trena da se povadi što može i proda.