Tri decenije Radija 016 – priča o leskovačkoj kulturnoj baštini

Radio 016 je rođen 1993. godine dodeljivanjem frekvencije 101,6 MHz odlukom Vlade Republike Srbije, a danas ovaj tridesetogodišnjak u najboljoj kondiciji i dalje širi pozitivne radiodifuzne talase.

U prethodnih tridesetak godina Radio 016 je kroz neprekidno emitovanje programa delio sudbinu zemlje – sankcije i bombardovanje. I uprkos rastućem uticaju interneta i društvenih mreža, i dalje ostao vodeći izvor informacija i zabave sa najvećom slušanošću u ovom delu Srbije.

Svedočanstvo proteklog vremena je jubilarna monografija u kojoj se upoznajemo sa dokumentacionom građom o programskom radijskom sadržaju i javnim ličnostima jugoslovenske kulture koji su bili gosti u tematskim emisijama ili učesnici kulturnih događaja u Leskovcu u organizaciji Radija 016.

Priča duga „tri decenije informisanja, kulture i muzike“ je pretočena u svojevrsnu hronologiju zajedničkih emocija nekadašnjih slušalaca i stvaraoca radio programa, a njena posebna vrednost je što približava mlađoj populaciji informacije o prošlim kulturnim događanjima i javnim ličnostima od kojih mnoge nisu među živima. Iz bogato prezentovane foto dokumentacije upoznajemo se, između ostalog, da je Radio 016 organizovao, zajedno sa Muzičkom omladinom Leskovca, revije nagrađivanih beogradskih pozorišnih predstava. Tako su na daskama Narodnog pozorišta Leskovac izvedene predstave: „Milan Nedić“, „Tamna je noć“, „Urnebesna komedija“, „Rodoljupci“, „Narodni poslanik“, „Navala“, „011“, „Događaj u magarčevoj senci“, „Lari Tomson – tragedija jedne mladosti“, …

Leskovačka publika je bila u prilici da uživa u glumačkim bravurama beogradskih i jugoslovenskih dramskih umetnika, kao što su: Rada Đuričin, Miša Janketić, Predrag Ejdus, Danilo Bata Stojković, Petar Kralj, Milena Dravić, Dragan Nikolić, Ružica Sokić, Milan Lane Gutović, Žika Milenković, Bata Živojinović, Rade Šerbedžija, Mira Banjac, Tanja Bošković, Seka Sabljić, Svetlana Bojković, Dragan Bjelogrlić, Nikola Kojo, Nebojša Glogovac, Lazar Ristovski, Lane Gutović, …; da ugosti književnike Momu Kapora, Dobricu Ćosića, Ljubivoja Ršumovića, Dobricu Erića, Antonija Isakovića, Dragoslava Mihailovića, Dušana Kovačevića,..; mnoge vokalne soliste – Mikija Jevremovića, Boru Đorđevića, Ramba Amadeusa, Hari Varešanovića, Dadu Topića, Olivera Dragojevića, Arsena Dedića, Zdravka Čolića, Gorana Bregovića kao i Minimaksa i rok krtičara Pecu Popovića…

Da pomenemo ovde i organizaciju prvog javnog dočeka Nove godine 1996., susrete leskovčana u Beogradu od 1993-1998, manifestaciju „Deca pevaju hitove“, nekoliko godina, gradske maskenbale, „P(r)ozorište u avliji“, gitarijade, tribine, književne večeri, izložbe slika, koncerte zabavne i džez muzike, a bilo je i mnogih drugih dešavanja.

Priča o Radiju 016 je istovremeno i priča o leskovačkoj kulturnoj baštini – priča koja je integrisana u jugoslovenski i srpski kulturni prostor.

Zagledani u buduće vreme znamo da se tradicionalni radio uz pomoć moćnih multimedijalnih alata tehnološki redefiniše i „vraća“ u osamdesete godine prošlog veka kada je grupa Kvin u numeri „Radio Ga Ga“ pevala da je „radio, moj jedini prijatelj u tinejdžerskim noćima“.

Zato jeu pripremi multimedijalna e-knjiga RADIO 016 – tri decenije informisanja, kulture i muzikesa integrisanim sadržajem audio i video priloga, fotografija i teksta ranijih radijskih sadržaja, novih audio i video priloga. Postavljanjem ove multimedijalne e-knjige na internet portalu nastaviće se misija Radija016 i na globalnom planu u novom digitalnom formatu koji postaje standard informisanja za 21. vek.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare