Tri sajma u Vranju pospešili regionalnu saradnju, posetioci i iz tri susedne zemlje

Ni tmurni oblaci, a ni kiša koja se jutros naprosto sručila na grad Vranje nisu sprečili izlagače Petog pčelarskog sajma jugoistočnog Balkana, Trećeg međunarodnog sajma lekovitog, začinskog i ukrasnog bilja i pčelarskih proizvoda i Prvog sajma ženskog inovativnog preduzetništva da u Sportskoj hali na vreme izlože svoju robu na već postavljenim štandovima, baš kao i posetioce koji su od ranog jutra došli da obiđu sajam.

I ove godine među posetiocima najbrojniji su bili državljani Severne Republike Makedonije, ali i Bugarske , kao i građjani Republike Bosne i Hercegovine.

Većina njih je zajedno sa žiteljima grada domaćina, kao i posetiocima iz najudaljenih gradova Srbije došla da čuje i stručna predavanja o pčelarstvu, ali i inovacijama u ovoj oblasti. Svi oni su sa posebnom pažnjom saslušali i obraćanje državnog sekretara za poljoprivredu Republike Srbije, Velimira Stanojevića, koji je istakao da pčelari svima mogu da posluže kao primer kako se u regionu treba odvijati međusobna saradnja.

“Pčelarstvo u Srbiji napreduje. Imamo skoro 20.000 gazdinstava koja se bave pčelarskom proizvodnjom i sve više je mladih ljudi koji su nosioci pčelarske proizvodnje. Mi smo postali ozbiljna pčelarska zemlja. Nadamo se da će pčelarstvo i poljoprivreda napredovati još više i da će Srbija ekonomski i privredno jačati i biti mesto dobrog življenja.”, istakao je Stanojević.

Gradonačelnik Vranja Slobodan Milenković je istakao da je ove godine Pčelarskom sajmu jugoistočnog Balkana i Međunarodnom sajmu lekovitog, začinskog i ukrasnog bilja i pčelarskih proizvoda pridodat i Sajam ženskog inovancionog preduzetništva.

“Rukovodstvo grada Vranja uvek će pomagati organizaciju ovakvih sajamskih manifestacija koje osim prodajnog imaju i edukativni karakter. Podržaćemo i svaku inicijativu koja će značiti unapređenje ne samo pčelarstva, začinskog i lekovitog bilja već i svih ostalih grana poljoprivrede”, rekao je Milenković i naglasio da  je grad to do sada činio kroz razne subvencije za registrovane poljoprivredne proizvođače kao i korišćenje sredstava iz Lokalnog fonda za razvoj poljoprivrede.

I ovom prilikom on je obećao da će proizvođačima  biti pružena sva moguća podrška i da će grad biti njihova spona sa resornim ministarstvom kako bi mogli da koriste podsticaje koje država nudi.

Gradonačelnik Milenković je u pratnji državnog sekretara za poljoprivredu Stanojevića, obušao štandove na sajmu kako bi se upoznao sa ovogodišnjom bogatom sajamskom ponudom. Štandovi su bili prepuni kvalitetne robe što je bio još jedan znak da su se izlagači ozbiljno pripremili za ovaj sajam.

Odličnu robu svojim kupcima ponudio je i pčelar Saša Radulović iz sela Muževac, kod Soko Banje, koji redovno posećuje sajmove u zemlji. On je svojim kupcima pored livadskog i bagremovog meda, ponudio, propolis kapi, kandirano voće, rakije od meda, razne biljne mešavine i lekovito bilje sa Rtanj planine i tinkture od lekovitog bilja.

“Rtanj ima preko hiljdu biljnih vrsta koje nema nigde u Evropi. Otuda mi kroz pčelinju pašu dobijamo najkvalitetniji med u Srbiji.”, kaže Radulović.

On ističe da samo kvalitetom osvaja tržište. Na osnovu toga mu je i pripala velika zlatnu medalja za kvalitet na Novosadskom sjamu, a nosilac je i zlatne medalje na svim regionalnim ocenjivanjima kvaliteta meda.

Svoju šansu na ovom sajmu potražila je i Borjana Mladenović iz Vladičinog Hana koja je na svom štandu kupcima ponudila rukotvorine tkane na razboju, heklane, pletene i vezene . Ponudila je i delove narodnih nošnji koje takođe izrađuje u saradnji sa svojim prijateljem.

“Do početka korone imala sam i radnju koju sam morala da zatvorim jer je posao stao. Ovu priliku ću da iskoristim za promociju svojih proizvoda kako bih mogla da je ponovo otvorim”, kaže Mladenovićeva.

Njenom ponudom bila je oduševljena i Irena Nikolić iz Niša koja se dugo bavi pčelarstvom, a koja je na vranjski pčelarski sajam došla da se snabde neophodnom pčelarskom opremom po nešto nižoj ceni.

Samo zbog pčelarske opreme, ali i stručna predavanja iz Gostivara su došli pčelari Veljko Lazarevski i Igor Ristevski koji su nam gotovo u glas rekli da  Srbija proizvodi dobru pčelarsku opremu i da mogu da je nabave po, za njih, povoljnoj ceni.

Ovogodšnji sajam organizovali su Savez pčelarskih organizacija Srbije, grad Vranje, Vlada Republike Srbije, uz pomoć Društva pčelara “Matica” iz Vranja, Udruženja lekovitog bilja” dr Jovan Tucakov” iz Soko banje, Biljnom apotekom dr Nikolić i Regionalnom razvojnom agencijom Pčinjskog okruga.

 

Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare