Trimer ili kosilica za travu – šta je bolje?

Foto: Freepik.com

I trimeri i kosilice jednako efikasno vrše svoju osnovnu namenu – skraćuju travu i čine da travnate površine vaše okućnice izgledaju uredno i održavano. Ipak, između ova dva baštenska uređaja postoje bitne razlike, a ako pitate ljude čime bi radije održavali travnjak, uvek će se striktno opredeliti za jedan od njih – retko ko će reći da mu je svejedno.

Od načina rukovanja i jednostavnosti upotrebe, površina na kojima se koriste i fleksibilnosti, visine skraćivanja trave, kosilica i trimer se razlikuju. 

Trimer se koristi za podrezivanje trave na teško dostupnim mestima. Pogodan je za upotrebu na manjim i većim površinama, a mala težina uređaja dozvoljava da ga nosite uz sebe koliko god je potrebno da završite posao. S druge strane, kosilica za travu je namenjena za brzo košenje velikih površina trave. Može biti motorna, električna ili akulumulatorska, a ako odaberete samohodni model nećete se umarati tokom košenja uopšte. 

Za predstojeću sezonu online prodavnica alata za vas je pripremila širok izbor kosilica i trimera svih vrsta i modela, a kako biste znali da li je za vas bolji odabir kosilica ili trimer za travu, donosimo vam više o svakom od ovih alata u nastavku:

Kosilica za travu – način rada i vrste modela

Kosilice održavaju rast trave na željenoj visini kako bi vaš travnjak bio uredan, gust i zdrav. 

Kao što smo spomenuli, kosilica za travu može biti samohodna ili “na guranje”. Samohodne kosilice poseduju pogon na točkovima koji omogućava da “idu same”, dok modeli koji nemaju pogon na točkovima zahtevaju fizičku snagu i guranje po terenu koji želite da pokosite. 

Obe vrste, i samohodne, i kosilice koje se kreću “guranjem” dolaze sa motornim, akumulatorskim ili električnim pogonom.  

  • Motorne kosilice za travu. Motorne kosilice pokreće motor koji radi na benzin. One su snažne i veoma otporne, toliko da se maltene nikada i ne kvare. Obzirom da nemaju kabl kojim su priključene na izvor energije možete ih koristiti za košenje velikih travnatih površina. Efikasno će pokositi travnjak u vašem dvorištu ili ispred kuće, travu u voćnjaku, livadu… Nedostatak motorne kosilice je prilično jak zvuk dok radi, isparenja goriva (nije ekološki najprihvatljivija opcija) i potreba za zamenom ulja. 
  • Elektične kosilice za travu. Kao što sam naziv kaže, električne kosilice se napajaju električnom energijom. One su sjajna opcija za manje travnate površine, jer je mesto do kog kosilica može da dopre ograničeno kablom, odnosno daljinom strujne utičnice. Električne kosilice su tiše nego motorne, ne zahtevaju promenu ulja, proveru goriva ili filtera, ne ispuštaju isparenja u atmosferu i na duže staze su ekonomična opcija. Jedino što bismo istakli kao njihov nedostatak je ograničen doseg zbog dužine kabla.
  • Akumulatorske kosilice za travu. Sa kosilicama na akumulatorski pogon nema dosadnih kablova na koje morate da pazite, a nema ni sipanja goriva, ni neprijatnih mirisa. Tihe su, brze i efikasne. Jedino na šta morate da obratite pažnju jeste punjenje baterije svaki put kada završite sa radom. Zavisno od modela koji odaberete, akumulatorske kosilice su pogodne za košenje površina od 300 do 1000 m2.

Prednosti kosilica za travu

Kosilice, zahvaljujući moćnim sečivima, mogu podjednako uspešno seći sve visine trave. Zavisno od modela za koji se opredelite, imaju brojne prednosti. Električne i akumulatorske su tihe i ekološke, ali brze i efikasne. Motorne su jake i koriste male količine benzina za rad. 

Trimer za travu – kako rade i kakve vrste postoje?

Trimer za travu je baštenski alat koji koristi najlonsku žicu umesto sečiva za košenje trave. 

Pogonski sistem vrti žicu takvom brzinom da je u stanju da sa lakoćom seče kroz travu. Koristeći princip centrifugalne sile, žica postaje sve čvršća što se brže okreće, što olakšava da trimer za travu sa lakoćom seče sve vrste korova. Korisnik je zaštićen od linije za sečenje i bilo kakvog izbačenog otpada štitom koji pokriva glavu trimera.

Trimeri za travu, baš kao i kosilice, mogu koristiti različite izvore napajanja:

  • Motorni trimeri – trimeri na benzin su obično najjači, jer motor sa unutrašnjim sagorevanjem može mnogo brže da okreće žicu. Kao rezultat, ova vrsta trimera će biti najbolja za mesta gde je trava gusta ili zakorovljena područja. 
  • Za manje poslove, električni ili akumulatorski trimer za travu bi dobro funkcionisali, jer neće morati da rade toliko naporno. Električni trimeri dolaze sa kablom kojim se uključuju na izvor napajanja, a kabl je obično dug od 10 do 12m, što znači da ste ograničeni u pogledu veličine radne površine. 
  • Akumulatorski trimeri su lagani, tihi, praktični i ekološki prihvatljivi, samo uvek imajte na umu da dopunite bateriju kada završite sa radom.

Prednosti trimera za travu

Trimeri imaju prednosti zbog kojih su mnogima omiljeni baštenski alat za košenje trave. Neke od najistaknutijih prednosti trimera su jednostavnost upotrebe, lagani su i fleksibilni, nisu štetni po životnu sredinu (izuzev motornih), biće vam potrebno manje vremena da pokosite istu površinu trave kao kosilicom, a zahtevaju veoma malo održavanja.

Šta odabrati?

Da li ćete odabrati kosilicu ili trimer za travu zavisi isključivo od vaših preferencija u radu i površine koju kosite. Za veće površine birajte motorne ili akumulatorske kosilice i trimere, dok će vam za manja dvorišta i bašte električni uređaji biti sasvim odgovarajući. Jedno je sigurno – za koji god da se opredelite, uspešno će izvršiti svoju namenu – košenje trave.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

6 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Ucha
13.07.2022. 17:34

Ko vam, bre, pise ove tekstove? Doktorirao sam travnjake. Trimerima se kosi neodrzavana trava, neformiran travnjak, sa kamenjem, neravan i sl. Za travnjak kosilica, do 5-6 ari moze, a i jednostavnije je elektricna. Kositi tako da skine najvise 1/3, ali to je mnogo posao, pa neka bude da se krati najvise na pola. Kosi se na 4 cm, jedino kad su velike vrucine moze da se ostavi duze, a u prolece, kad se bokori moze i krace. Navodnjavanje obilno, ali ne svakodnevno , da ne razvije povrsinski koren. Kad su velike vrucine, onda svaki dan. Djubrenje, kraj zime KAN, jun NPK 16:16:16, pocetak novembra 6:12:18. Na prolece obavezno uklanjanje mrtve trave i obavezna aeracija ili cepovanje, pa onda pesak… Nauka ako hoces Vimbldon u dvoristu.

Maja
13.07.2022. 17:43

Realno oba su potrebna zajedno. Može i ručna kosa da završi posao ali kombinacija trimera i kosilice je najbolja.

Mufljuz
14.07.2022. 08:20
Odgovor za  Maja

Slazem se ja tako kosim 13 ari placa na hisaru.I konfiguracija terena to zahteva jer je plac pod kosinom pa trimer ne hvata lepo nego prodjem trimerom pa kosilicom ko engleski stadion bude.Jeste malo vise posla ali kad se odradi milina za sedenje,za decu za igranje a nekako lepo sve ravno ujednaceno.

Chika zuba
13.07.2022. 23:39

Ucho a ako se travnjak okosi na nulu?

Grasshopper
14.07.2022. 07:54
Odgovor za  Chika zuba

Ucha je u pravu, zlatno pravilo kod košenja glasi: nikako ne skidati više od 1/3 trave. U suprotnom, skalpiranje izaziva stres kod sejane trave, ona slabi i vremenom se gubi, a preovladavaju korovi.

kole
16.07.2022. 14:13

traktorce