Trend rasta cena nekretnina koji traje godinama nije zaobišao ni jug Srbije. Cene stanova u Nišu, Leskovcu i na Kopaoniku sustižu cene stambenog kvadrata u prestonici i drugim većim gradovima poput Novog Sada i Kragujevca.
Međutim, uprkos poskupljenju, dinamika tržišta kao da se ubrzava. Sve je više investitora i građevinskih firmi koje ulažu u izgradnju stambenih zgrada u gradovima na jugu. Takođe, veliki je i broj zainteresovanih kupaca zahvaljujući sve povoljnijim uslovima stambenog kreditiranja. Banke nude niske kamatne stope, a država osigurava olakšice za kupovinu prvog stana.
Razmišljate o tome da postanete vlasnik nekretnine i niste sigurni koja lokacija vam najviše odgovara. Istraživali smo u kojim gradovima u južnoj Srbiji se isplati kupiti stan i kako se kreću cene nekretnina na jugu. Pročitajte.
Niš – najatraktivnija i najskuplja lokacija na jugu
Niš je najveći grad na jugu Srbije i ujedno glavni administrativni, industrijski i obrazovni centar u ovom delu zemlje. Zbog toga sasvim očekivano i privlači investitore, pa je sve više izdatih građevinskih dozvola i novih stambenih kompleksa iz godine u godinu. Zapravo, Niš je jedna od najatraktivnijih lokacija kako za investitore tako i za kupce.
Pre svega, ako želite da kupite stan u velikom gradu sa puno mogućnosti, cena stambenog kvadrata u Nišu je mnogo povoljnija u odnosu na prestoničke stanove ili Kopaonik, na primer. Oni koji na kupovinu stana gledaju kao na ulaganje mogu da se uzdaju u to da će verovatno brzo prodati ili izdati stan (mnogi kupe stan s namerom da ga izdaju studentima ili poslovnim ljudima). U potrazi za idealnim stanom u ovom gradu može da vam pomogne online broker za nekretnine. Ne samo da s manje izazova možete doći do stana, već vam savetnici za nekretnine i stambene kredite mogu pomoći u procesu realizacije stambenog kredita (ako ne kupujete stan za gotovinu).
Što se tiče cena nepokretnosti u Nišu, od prosečne cene od 800 evra po metru kvadratnom pre dve godine, stanovi su poskupeli i sada koštaju oko 1.200 evra. Za kupovinu nekretnine u strogom centru grada, u opštinama Medijana, na Bulevaru ili kod Crvenog pevca treba izdvojiti i više od 1.500 evra po kvadratu. Slične su cene kvadrata i u blizini Gradske bolnice, Doma zdravlja i u naselju Pantelej.
Prodajne cene stanova prate i cene stanarina, pa se tako jednosobni stanovi izdaju u proseku za 200 evra mesečno. Zakup dvosobnog stana košta između 250 i 300 evra, dok mesečne kirije za veće stanove iznose više od 350 i 400 evra. Prema tome, ako kupite stan na kredit i izdate ga sa visinom stanarine koja je veća od rate kredita, nekretnina će se “isplatiti sama” (pod uslovom da uvek imate stanara).
Leskovac – sve više stanova u izgradnji
Velika ponuda stambenog prostora u Leskovcu ove godine se proširuje, i to zahvaljujući izgradnji novih stanova na čak 14 lokacija. Prema rečima gradonačelnika Gorana Cvetanovića, u toku je izgradnja 555 stanova i 47 lokala na teritoriji grada Leskovca, što ukazuje na privredni i ekonomski potencijal investitora i građana koji kupuju nekretnine.
Prosečna cena stambenog kvadrata u Leskovcu iznosi oko 520 evra, s tim što se stari stanovi mogu naći i po jeftinijoj ceni (oko 460 evra), dok su stanovi u novogradnji skuplji (oko 1.000 evra). Na pojedinim lokacijama u centru stanovi se prodaju i po ceni od 1.200 evra po metru kvadratnom.
Zakup stanova u Leskovcu je povoljniji u odnosu na Niš, na primer. Pa tako za iznajmljivanje jednosobnog stana treba izdvojiti oko 100 evra mesečno, a dvosobnog oko 160 evra. U zavisnosti od opremljenosti, stanarina trosobnog stana košta između 200 i 250 evra mesečno.
Kako se kreću cene stanova u Toplici?
Ponuda i potražnja stanova u Topličkom okrugu je znatno manja u odnosu na veće gradove poput Niša i Leskovca. Mladi u potrazi za poslom, obrazovanjem i boljim društvenim životom radije biraju da žive u obližnjem Nišu. Prosečna prodajna cena stambenog kvadrata iznosi oko 300 evra, s tim što su stanovi u novogradnji i na dobroj gradskoj lokaciji mogu da dostignu i 1.000 evra po metru kvadratnom.
Stanovi u Blacu i Kuršumliji imaju sličnu cenu, ali se čini da je ponuda oskudna, te da nema mnogo zainteresovanih kupaca za nekretnine u ovim mestima.
Kopaonik – luksuzna i isplativa lokacija za investiranje u nekretnine
Sa aspekta isplativosti ulaganja u nekretnine, Kopaonik je pored Niša verovatno najbolja lokacija za kupovinu stana. Za one koji žele da investiraju, posedovanje nepokretne imovine na ovoj planini je dobar poslovni potez. Kao jedan od najrazvijenijih, ako ne i najpopularniji planinski centar u zemlji, Sunčana planina podjednako privlači turiste u letnjim i zimskim mesecima. Smeštaj na Kopaoniku je uvek tražen, pa se prema tome, kupovina stana za izdavanje turistima i te kako isplati. S obzirom na velike turističke potencijale Srebrne planine, moguće je nadati se povraćaju uloženog novca za desetak godina.
Potreban je veći inicijalni budžet, s obzirom da su cene nekretnina na planini u rangu sa prestoničkim. Stambeni kvadrat košta u proseku 1.900 evra, što je za 8% skuplje u odnosu na isti period prošle godine. Apartmani i stanovi u centru ili u luksuznijim kompleksima imaju višu cenu (može da prelazi i 2.500 evra). Inače, nakon Beograda, najviše se stanova gradi upravo na Kopaoniku.
Da li će cene stanova nastaviti da rastu?
Zainteresovane kupce i buduće vlasnike nekretnina najviše brine da li je pogodan trenutak za kupovinu stana i hoće li doći do novog poskupljenja. Premda je bilo pretpostavki da će cene nekretnina početi da padaju sa pojeftinjenjem građevinskih materijala, eksperti iz oblasti su uzdržani povodom prognoza. Sva je prilika da novogradnja neće u skorije vreme imati povoljniju cenu, pa iz agencija za nekretnine savetuju da se iskoriste trenutne pogodnosti koje nude banke i država. Neke prednosti su niske kamatne stope, povraćaj PDV-a za kupce prve nekretnine, ali i državna pomoć po osnovu rođenja deteta u iznosu do 20.000 evra.
Na kraju, uprkos trendu rasta cena, investiranje u nekretnine je i dalje jedan od najsigurnijih vidova ulaganja na našim prostorima. Kada su u pitanju veći gradovi poput Leskovca i Niša ili turistički centri kao što je Kopaonik, kupovina stana na ovim lokacijama može biti veliki korak ka profitu.
Izvori fotografija:
Alena Darmel, Pexels.com https://www.pexels.com/photo/a-person-giving-a-bundle-of-keys-to-another-person-7642000/
Nattanan Kanchanaprat, Pixabay.com https://pixabay.com/photos/money-finance-mortgage-loan-2696229/
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Molim osobu koja je pisala tekst da mi nadje stan sa prosecnom cenom kvadrata od 520e!!!! Bilo gde u gradu. Dubocica stara gradnja 900-1100,centar malo i vise. Novogradnja od 1300-1500e . Znaci 30kv 45000e
Zna se da je Dubocicaa centar ❤
Prodaja stanova u Le je stala jos pre par meseci. To je cinjenica. Niko nije lud da puca 1200. za stan u Leskovcu. Uskoro ce ta realnost da udari u glavu prodavce starogradnje koji su bezobrazni i nerealni.
Tekst je apsolutno netačan. Cena stanova u Leskovcu: novogradnja do 1450 eura. Prosečna cena negde ispod 1000 eura. Kopaonik: u centru 4500 do 8000 kvadrat, vikend naselje 1700 do 3000.
Cena kvadrata u izgradnji kod Medicinske skole kazu 1600e. To je za lokaciju koju su mefiji objavili. A gusto i staro naselje, prilaz katastrofa. Ko ima kupuje u Nis, inace ovde su pare bacene.
Una, jel to pored one kafanice, zapusten plac i stara kuca
Samo polako videvete sta ce se desiti sa nekretninama novo nabudzenih Astronomskih cena a nece ni BG prestonica tek tako lako proci!!!
Što se tiče Niša sve je pogrešno i treba prestati objavljivati takve informacije.
Cena od 800€ moždau Gadjin Han
Za Nis ste skrenuli skroz, moja cerka kupila po mnogo drugacijoj ceni kod Saborne crkve, centar Marger, ova zgrada sto neko pise za Leskovac jeli se zida u Ljutice Bogdana ili neko drugo mesto je u pitanju, i ako neko zna dal se krenulo sa gradnjom.
Ovakvi tekstovi su placeni od agenta i investitora kojima je stala prodaja zadnjih par meseci sa najavama centralnih banaka sirom sveta za velikim dizanjem kamatnih stopa da bi zaustavili inflaciju! Agenti, sto pre shvatite da je vreme jeftinog novca proslo, i da su na globalnom nivou pocele i u toku totalne suprotne mere od stampanja novca, raste i tek ce da raste ogromnom brzinom kamatna stopa i euribor, recesija stize, i kao sto je nenormalno rasla cena kvadrata, sada ce tako da pada.. U svetu svugde pada cena kvadrata a to ce ubrzo stici i ovde, vreme sisanja ovci i hiperbogacenja agencija i investitora (koji su kad je materijal poskupljivao na sav glas se javljali kako kvadrat mora da poskupi, a zadnjih 3 meseca kako cena tog istog materijala pada sada cute) je proslo!! Za starogradnju 1000+e kvadrat mozete da zaboravite.. A i novogradnja ce debelo morati vrlo brzo.. Traznja pada, prodaja je stala.. Spekulatni koji se bavili preprodajom je povukli sa trzista..