Prelepa vila leskovačkog i srpskog „kralja tekstila“ Laze Teokarovića iz 1939. godine dve decenije nije se videla od šiblja i izraslog drveća, a sada je oslobođena okova, pa se spolja vidi sva njena raskoš, ali untra je prazna ruina iz koje je nestalo sve blago.
Ova vila nalazi se u dnu kruga tekstilne fabrike „Vučje“ u varoši Vučje podno planine Kukavice, koju je Laza podigao sa svojom porodicom iz Leskovca. U njoj je bila uprava fabrike i kabinet vlasnika ispod koga i danas žubori pitoma reka Vučjanka.
„Od kabineta nije ostalo ništa. Samo Vučjanka ovde i dalje žubori“, kaže za Jugmediu Nebojša Dimitrijević, direktor Narodnog muzeja u Leskovcu koji danas sa stručnjacima Muzeja nauke i tehnike iz Beograda i Zavoda za zaštitu spomenika kulture obilazi ovu vilu, „kako bi spasili ono što se može spasiti“.
U zaštitu ovog spomenika kulture krenulo se uz podršku lokalne samouprave, a fabrički krug danima su čistili radnici JKP Komunalac.
U Lazinom kabinetu ništa se nije menjalo sve do 2000.godine, kada je vaš novinar poslednji put ušao u tu fabriku i u vilu. Kada bi se iz dugačkog i ogoljenog hodnika kročilo u taj kabinet, imao se utisak da se ulazi u istoriju, bogatu.
Prvo što je padalo u oči bio je veliki drveni sto u duborezu, bez suvišnih ukrasa, Lazina stolica, zapravo, polufotelja, takođe u duborezu i dve fotelje u istom stilu, te namešteni iz te 1939. godine.
Komunisti koji su Lazi i celoj porodici Teokarović oduzeli dve fabrke i sedam porodičnih i fabričkih vila i Lazu i njegova dva rođena brata – Vladu i Slavka strapali u zatvor, nisu se lako odricali buržujskog luksuza, pa su svi direktori opdržavali taj nameštaj.
Čuvala se i bogata arhiva, pisana rukom, zapravo krasopisem, kome se divio svako ko je zavirio u knjige.
„Mi nismo ništa zatekli, ni nameštaj ni dokumentaciju. Ali, zgrada je velika, videćemo da li makar tih knjiga ima negde uskadištenih“ , ističe Dimitrijević.
Pored vile u fabrici, Laza je u Vučju sagradio još dve porodične vile malo iznad fabrike sa velikim dimnjakom i bazenom, i obe je sazidao tik uz Vučjanku. Jedna od njih, ona lepša, raskošnika i veća, zidana u alpskom stilu, danas urušena i sklona padu.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Zaradjivalo se i gradilo na grbači sirotinje.
Kao što se i danas radi za minimalac, a gazde sve bogatije, grade kule i bazene, voze džipove, a narod preživljava do naredne plate.
Onaj ko je eksploatisao sirotinju, taj je i gradio.
Period blagostanja je kratko trajao, opet su došle neke nove gazde koje zaradjuju na grbači sirotinje.
Komunista nema već 40 godina, trebalo bi da vam je bolje. Oni su bar sačuvali taj nameštaj, radnike i radna mesta u toj fabrici. Ovih dana ste mogli da počistite smeće koje je napravljeno od kada fabrika ne radi.
U toj fabrici krali su svi od cistacice do direktora i kad su pokrali sve,sad je neko drugi kriv.Da su mogli i zidove bi odneli…!