LESKOVAC – Deo trga ispred apoteke „Sutjeske“ u centru Leskovca pripada, po svetu rasutim, potomcima Turaka koji su u grad na Veternci stigli s osmanlijskim osvajačima, o čemu se do soro ništa nije znalo.
Vlasnik je zanatlijska porodici Baba-Alić, čija se kuća i dvorište nalazilo preko puta centralne pošte, odnosno, na mestu gde je sada trg i apoteka „Sutjeska“. Ova mnogoljudna porodica jedina je koja se nije povukla sa turskim osvajačima i u Leskovcu je živela do sredine pedesetih godina prošlog veka. A njen jedini predstavnik i ujedno jedina Turkinja koja još živu u Leskovcu je profesorka i doktor veterine Ajša Baba-Alić.
Od imovine Turaka nije ostalo ništa
Posedi Baba-Alića u centru grada kupila je država po simboličnim cenama. Ajša je nasledila jedan deo porodične kuće, prodala je i kuplila stan. „O Baba-Alićima, koji su odbili da se povuku u Tursku i koji su ostavili pečat u Leskovcu, danas nema pisanih zapisa, što me veoma boli“, kaže Ajaš Baba-Alić
„Čitav taj prostor je bio u našem posedu, u posedu mog oca i dva strica. Ja sada ne znam šta se vodi na ime naše porodice“, priča za Jugmediu Ajša Baba-Alić za Blic.
Turcima zapravo pripada sedam od 786 kvadrata idelane parcele, što znači da je nedeljiva i da se ne zna o kom delu tog trga je reč.
„Kada smo posle izrade projekta uređenja trga pokušali da dobijemo građevinsku dozvolu, ali i da uklonimo kiosk, vlasnica kioska se pozvala na Turke. Uvidom u katastarske knjige pokazalo se da je u pravu. Kako nismo mogli da dođemo do vlasnika, odlučili smo se za renoviranje trga i zamenu ograde iz investicionog tekućeg održavanja po članu 144 Zakona o planiranju i izgradnji, a kisok nismo uklonili“, objašnjava građevinski inženjer Slaviša Zlatanović, pomoćnik gradonačelnika Leskovca.
U katastarskim knjigama zapisano je da su vlasnici dela trga sinovi i kćeri jednog od trojice braće Jonuza Baba-Alića: Emona, Jusuf, Zineta, Sedadim, Didara, Osman i Lemana. Većina danas nije među živima, a njihovi potomci žive u Parizu i Stokholmu.
Jonuz je stric Ajše Baba-Alić, koja i sebe smatra naslednicom dela trga.
„Ne znam kako su kao vlasnici upisani samo moji rođaci, jer smo svi živeli u jednoj kući“, pita se profesorka.
Baba-Alići su bili i vlasnici prostora na kome je danas Narodni muzej i brinuli o tekiji preko puta Doma zdravlja, koje više nema. Sporni trg bio je deo dvorišta ove porodice.
Jedan moj stric iselio se u Tursku, drugi je otišao u zapadnu Evropu. Moji roditelji su umrli u Leskovcu i nas šestoro dece su vaspitavali da živimo po pravoslavnim običajima. Moj otac Asan, koga su zvali Aca, imao je berbersku radnju i bio veoma poštovan“, priseća se Ajša Baba-Alić, koja je od Jugmedie saznala da je njena porodica vlasnica dela trga.
(Kraj)mil
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Obrnuto je. Grad poseduje samo 7 kvadrata. Ostalo je tursko zemljiste ☺
Još Sulejman da se doseli i da konačno procvetamo
Jesu ga njeni preci iz Turske doneli ili oteli od Srba, mislim na zemljiste?
A Srbi jel su ga doneli ili oteli od Kelta, Ilira, Rimljana…mislim na zemljište?
srbi su ovde oduvek , pre ilira kelta i ostalih!
Ti si bio pre svih njih pa znaš? 🙂 Vratio si se vremeplovom pa proverio?
Ma Srbi su ovde bili pre ameba !
Nije to tursko zemljište,već novinarski,spin u naslovu. Zemljište, po svemu sudeći, pripada potomcima porodice Baba-Alić, koja je na ove prostore došla tokom migracije stanovnika planete Zemlje, koja se desila za vreme velikih ratova, osvajačkih pohoda …
Poštovani čitaoci ovog portala, nemojte zbog novinarske nespretnosti padati u vatru i prozivati ljude, koji su, kako se kaže u tekstu, asimilovani u zajednicu ljudi na ovim prostorima, bili veoma poštovani, zanatlije …
također napisah sličan komentar, ali verovatno manje suftilnan, o širenju nacionalne i verske mržnje
o širenju nacionalne i verske mržnje od strane redakcije. zasto sakatite komentare, jel ovo portal svih gradjana leskovca ili…?