Više javno tužilaštvo u Nišu pokrenulo je predistražni postupak povodom prijavljivanja silovanja u kafiću u Nišu, a od epiloga te provere zavisiće da li će se baviti i time da li je ono lažno prijavljeno, kako je policija obavestila javnost, potvrđeno je za Danas u Višem javnom tužilaštvu.
„Formirani predmet je u fazi predistražnog postupka u okviru koga se preduzimaju dokazne radnje u pravcu krivičnog dela silovanje iz člana 178 stav 1 Krivičnog zakonika. Krivično delo lažno prijavljivanje iz člana 334 Krivičnog zakonika nije predmet konkretnog postupka, niti je naloženo podnošenje krivične prijave u pravcu tog krivičnog dela. U zavisnosti od rezultata naloženih dokaznih radnji, biće opredeljen i dalji radi tužilaštva“, navelo je VJT u odgovoru Danas-u.
U tužilaštvu su kazali da je, po njegovom nalogu, izvršen uviđaj stana oštećene, ugostiteljskog objekta koji je oštećena označila kao mesto izvršenja krivičnog dela, kao i sačinjavanje i dostavljanje kriminalističko – tehničke dokumentacije.
Takođe, obavljen je telesni pregled oštećene, izuzeti predmeti koji mogu poslužiti kao dokaz u postupku, uzeti biološki uzorci i naložena potrebna veštačenja, rekli su oni.
Prema dostupnim podacima, devojka iz Leskovca (29) prijavila je niškoj Policijskoj upravi 30. decembra prošle godine u večernjim časovima da su je u toaletu kafića u centru grada silovala četvorica mladića, a potom menjala iskaze, te pre poligrafskog ispitivanja policiji dala izjavu da je silovanje lažno prijavila.
Policija je pet dana zvanično ćutala o slučaju, a za to vreme u medijima i na društvenim mrežama objavljivane su nezvanične informacije, u kojima je između ostalog bilo spekulacija, kao i protivurečnih “saznanja” o okolnostima navodnog silovanja.
Koordinatorka Centra: Postupanje insitucija u ovom slučaju nas je vratilo deset godina unazad
Centar za devojke, organizacije koja pruža podršku i osnažuje devojke, žene i decu, zatražio je danas od Zaštitinika građana da preispita postupanje niških policijskih službenika u ovom slučaju.
Centar je ispred Višeg javnog tužilaštva organizovao uličnu akciju “Silovanje je zločin”, kako bi između ostalog upozorio na problem u postupanju policije, neadekvatno kažnjavanje i ponovnu viktimizaciju i traumatizaciju žrtava.
Aktivistinje i aktivisti Centra nosili su transparente sa natpisima “Stop nasilju nad devojkama i ženama”, “Silovanje je zločin bez povoda”, “Doživotne kazne za silovanje maloletnika/ca”, “Maksimalne kazne za silovatelje”, “Sekundarna viktimizacija je praksa u institucijama u Srbiji” i “Čemu služi poligraf u Nišu?”.
“Ovaj slučaj nas je vratio verovatno deset godina unazad. Žrtve su i do sada teško i retko prijavljivale silovanje, a posle ovakvog postupanja nadležnih i sekundarne viktimizacije one će to činiti još ređe. Okupićemo se i sledeće sedmice ukoliko od tužilaštva ne dobijamo informaciju o tome šta je utvrđeno i šta će se preduzeti”, rekla je koordinatorka Centra za devojke Tatjana Nikolić.
Ona je kazala da Centar traži od VJT da javnosti saopšti “koliko puta, na koji način i koliko dugo” je devojka davala iskaze policijskim službenicima i da li su ti službenici “bili nadležni za obavljanje tog posla”.
“Postavljamo pitanje – zbog čega je korišćen poligraf tokom davanja iskaza i da li je devojka sama tražila da mu bude povrgnuta ili su ga inicirali policijski službenici, kao i da li je VJT obavešteno o nameri da se koristi poligraf pre nego što je ispitivanje sprovedeno. Skrećemo pažnju i da poligraf nije pouzdano sredstvo ispitivanja istinitosti iskaza”, rekla je ona.
Nikolić je kazala da višesatno i ponovno ispitivanje osobe, posebno ukoliko je ispituje više službenih lica, a ona pritom pokazuju “ nepoverenje, sumnju i diskriminatorske stavove prema žrtvi”, može dovesti do povlačenja iskaza, kako bi se izbeglo ponovno prolaženje kroz traumu.
“Osim toga, žrtve iskaz mogu povući i u slučaju da su ucenjene ili da im je prećeno, kao i u situacijama kada zbog specifičnog stanja u kojem se nalaze – stanja nesvesnosti ili uticaja alkohola i psihoaktivnih supstanci, nisu zapamtile detalje koji se od njih traže dok daju iskaz”, rekla je Nikolić.
Ona je dodala da Centar traži da se ispita na koji način i iz kojih izvora su mediji dobijali, često nepodudarne informacije o slučaju pre zvaničnog saopštenja policije, unoseći na taj način “pometnju, strah i paniku među građanke Niša i remeteći tok istrage”.
Podsetimo, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Nišu, nakon detaljnih provera u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom, utvrdili su da je dvadesetdevetogodišnja devojka iz Leskovca lažno prijavila da je silovana 30. decembra prošle godine.
Ona je u razgovoru pre poligrafskog ispitivanja priznala policiji da je lažno optužila dvadesetdevetogodišnjeg muškarca za silovanje, kao i mesta gde je navodno silovana.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Ala vi kasnite,pa devojka je priznala da je lazno optyzila decka,zbog ljubomore. İ to jos pre nedelju dana.