Tekstilna fabrika „Jumko“ iz Vranja otvorila je svoj pogon u Crnoj Travi, gde je posao našlo 32 stanovnika ove siromašne opštine, od kojih su samo četiri muškaraca.
Fabrika je počela sa radom 17. septembra, a posle jednomesečne obuke krenulo se sa radom i to je ovde prvi veći proizvodni pogon otvoren u poslednjih 20 godina.
„Prvi posao nam je bio prsluk za beogradski Vodovod, zatim zimske radne pantalone, a sada šijemo vojne košulje“, objašnjava Goran Kostić, mehaničar na održavanju mašina.
Fabrika konfekcije je na periferiji varoši Crna Trava, u zakupljenom delu pogona „Simpa“, gde je nekada bio smešten takođe pogon konfekcije „Prvi maj“ iz Pirota.
Među konfekcionarima su pripadnice lepšeg pola u srednjim godinama, koje su iskustvo sticale u nekadašnjem „Prvom maju“ i „Jumku“. Marija Dojčinović ima 24 godine. Završila je školu za ugostitelje, ali kako nije bilo drugog posla, uhlebljenje je našla u Jumku. Radi na kontroli proizvoda posle završene obuke.
„Srećna sam zbog posla jer ovde nemam priliku da biram i radim u svojoj struci. Nadam se da će se ova fabrika održati i da ću ovde ostati dugo“, priča devojka.
Dodaje da je ona poslednji član svoje porodice koji je dobio posao u Crnoj Travi.
„U Crnoj Travi nezaposlenost je samo 3 posto i to su nezaposleni samo oni koji ne žele da rade, ne računajući naravno starije stanovnike, koji čine 50 posto ukupne populacije“, tvrdi predsednik opštine Slavoljub Blagojević.
Pored ove Jumkove fabrike, u selu Preslap blizu granice sa Bugarskom već 5 godina 10 radnika proizvodi vodu „Vlasina“. „Voda je izuzetno kvalitetna i ima tržište ne samo u Srbiji, već i u Evropi“, objašnjava Blagojević.
U ataru opštine Crna Trava postoji još jedan pogon u kome se proizvodi zdrava hrana i sokovi od izdašnih šumskih plodova sa Vlasine, gde je zaposleno petoro Crnotrvčana.
„Mi sve radimo na tome da ljudima obezbedimo posao, da na taj način smanjimo siromaštvo. Priliku da dobiju stalni posao imaće još 10 radnika u pogonu za proizvodnju peleta, koji će se otvoriti na proleće“, dodaje.
Proizvodnja će se, naglašava, odvijati u objektu bivšeg pogona, takođe na periferiji varoši, a investitor je iz Niša.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa, lokalne samouprave opštine Bojnik, koji je dodelio sredstva
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Niko se nije zapitao zasto radnici na slikama rade u zimskim jaknama? Smrzavaju se jer poslodavac stedi pelet za grejanje, samo ujutru se zalozi malo i to je to, radnicima se koske smrzavaju tokom radnog vremena. Zvanicno radne vreme je od 07-15h ali neretko se radi i od 05-15h sto je van svake pameti, pogotovo sada zimi kada je izuzetno hladno!