U toku su radovi na izgradnji Parohijskog doma u dvorištu Tijabarske crkve u Pirotu, u Pazarskoj crkvi se uređuje dvorište i litijska staza, a radi se i u osam seoskih crkava. Radovi se finansiraju sa 9 miliona dinara iz gradske kase.
Pomoćnik gradonačelnika Pirota Bojan Ranđelović kaže za Jugmediu da svake godine iz gradskog budžeta izdvajaju značajna finansijska sredstva za ove namene, ted a je od 9 miliona za radove na parohi8jskom domu izdvojeno 5,5 miliona dinara.
Pirot “Mali Jerusalim“
Vladika Nikolaj Velimirović je pre oko 80 godina službovao u Pirotu kome je nadenuo epitet “Mali Jerusalim” zbog velikog broja fresaka i ikona. Osim dve crkve u samom Pirotu, u pirotskom kraju su i dva manastira iz 14., jedan iz 15. veka i oko 70 verskih objekata
“Nastavak radove je i iduće godine i očekujemo da se Parohijski dom završi 2020. godine . U njemu će biti tri stana za sveštenike. Na ovaj način stvaramo uslove da oni imaju adekvatni smeštaj a ujedno to je Zadužbina grada. Pored ovih radova, u Pazarskoj crkvi zamenićemo stolariji i završiti rekonstrukciju dvorišta i litijske staze. Sledeće godine radićemo projektnu dokumentaciju za rekonstrukciju Parhijskog doma u ovoj crkvi koji je pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Niša”, objašnjava Ranđelović.
Za obnovu seoskih crkava je namenjeno 1,6 miliona dinara, a u obnovu pojedinih crkava u selima učestvuju i sami meštani koji odvajaju značajna finansijska sredstva.
“Ove godine obnavljaju se crkveni objekti u selima Kumanovo, Dobi Do, Vojnegovac, Činiglavci, Slavinja, Izvor, Gnjilan i Poljska Ržana- kaže Randjelović, dodajući da je saradnja sa vladikom niškim i eparhijom niškom SPC-a dobra”, dodaje naš sagovornik.
Pirotski arhijerejski namesnik jerej Duško Vidačić, uz zahvalnost Gradskoj upravi na pomoći oko obnove crkava, kaže da je saradnja dobra.
“Hvala im što su prepoznali značaj da kad sutra mlad sveštenik dodje u Pirot ima gde da stanuje. Veliki župan Nemanja kaže ‘da kad čovek zida Crkvu ne zida je za sebe, ni za svoju decu, već za narod’. Gradski oci su prepoznali to zadužbinarstvo koje se hvala bogu opet vraća. Potrebno je da imamo i pojedinačne zadužbinare. Poslednjih nekoliko godina obnovljene su mnoge crkve u gradu i selima. U Tijabarskoj crkvi su bili veliki radovi. Očišćene su ikone, urđjen mermerni pod, uvedeno podno grejanje koje Crkva nikada pre toga nije imala”, ističe sveštenik.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!