Žetva hlebnog žita iako je počela pre nekoliko dana, tek od danas se intenzivira na području Jablaničkog okruga. Prema uobičajenom kalendaru poljoprivrednih radova,ovogodišnja žetva je kasnila zbog hladnih dana tokom perioda vegetacije. Ipak, procena stručnjaka iz PSSS Leskovac je da ratari mogu biti zadovoljni prinosom koji je više od 5 tona po hektaru.
„Sasvim su zadovoljavajući prinosi ove godine.Do smanjenja će doći na parcelama gde nije bilo moguće primeniti potpunu agrotehniku. Na nekim područjima je bilo obilnih padavina tokom proleća, došlo je do zadržavanja vode u delovima ili čak na celim parcelama do 42 ili čak 72 sata i u tim slučajevima usevi su stradali u potpunosti“, rekla je za Jugmediu, Jelena Stojilković savetodavac za ratarstvo i povrtarstvo u PSSS Leskovac.
Upozorava da je na nekim parcelama veliko prisustvo divljeg ovsa.
„Poljoprivrednim proizvodjačima bih savetovala da takvo seme, nikako ne ostavljaju za setvu za narednu godinu, jer će u tom slučaju doći do njegovog razmnožavanja. Ionako ga već ima u velikim količinama na našim parcelama“.
Pre nego što kombajn uđe u njivu treba proveriti kolika je vlažnost zrna.
„Neophodno je konsultovati se sa stručnjacima iz PSSS i ne obavljati žetvu dok se vlaga u zrnu ne spusti do 14 posto.U našoj ustanovi se ta provera radi svakog dana i potpuno je besplatna.S tim u vezi, ako se planira čuvanje pšenice, u domaćim skladištima i silosima, neophodno je obavezno ih očistiti pre smeštaja. Takođe, obavezno odvojiti ovogodišnju od prošlogodišnje pšenice“, dodaje naša sagovornica.
Osim što je zakonom zabranjeno, paljenje strnjišta posle žetve je i štetno za zemljište.
„Savetujemo poljoprivrednicima, da nikako ne pale biljne ostatke jer se na taj način nanosi velika šteta parcelama.Spaljivanjem, osim opasnosti od nekontrolisanog požara,stvaramo visoku temperaturu u zemljištu i uništavamo jedan živi sistem bezbroj mikroorganizama, čitavu tu floru i time osiromašujemo zemljište.Sve ovo nam je jako bitno za dalju proizvodnju“, naglašava Stojiljkovićeva.
Osim pšenice, koja je u Jablaničkom okrugu zasejana na 17 hiljada hektara pri kraju je i žetva ječma koji takođe ima dobre prinose od više od 5 tona po hektaru na parcelama gde je primenjena kompletna agrotehnika.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!