LESKOVAC – Leskovčanin Stefan Pavlović je oduvek imao želju da poseti Kinu ali nikada nije ni sanjao da će nakon upisivanja doktorskih studija, dobiti poziv da kao profesor saksofona predaje na jednom od univerziteta u Pekingu.
U Pekingu živi sa devojkom Milicom iz Aleksinca, koju je upoznao tokom studiranja, profesorkom jazz i pop pevanja, i mlađim bratom Andrijom koji je od nedavno student Kineskog jezika na Hebei Univerzitetu.
Stefan je dobar deo svoje mladosti proveo u inostranstvu (studirao je u Ukrajini) i prilagođavanje mu, kaže, nije strano, ali priznaje da je Kina nešto drugačije.
„Pre dolaska u Kinu potrebno je dobro se psihički pipremiti. Prvo što će vas dočekati su ogromna prostranstva i još veći broj ljudi, činiće vam se da nikad nećete stići na red, ali ovde je sve tako dobro organizovano da i pored velike guzve, kupovina karte, čekanje na red u banci ili na pregled kod lekara, traje znatno kraće nego kod nas„, priča nam Stefan.
STRANCE ODLIČNO PLAĆAJU
Stranci u Pekingu su uglavnom fakultetski obrazovani, jer je za radnu vizu minimum potrebna diploma sa osnovnih studija, a kinezima radna snaga iz Evrope nije potrebna.
„Ovde svi uglavnom pored osnovnog, imaju i dodatni posao. To su onlajn prodaje, berze akcija, nekretnine ili neki biznis koji drugi rade za njih. Plate su mnogo veće od kineskih a skoro svi poslodavci obezbeđuju stan, troškove vize, avionske karte, pa čak i obroke, tako da stranci ovde mogu živeti sasvim lagodno, a oni vredniji mogu i dosta zaraditi„, tvrdi ovaj mladić.
Pogotovo jer se uvek može naći neki dodatni posao , ukoliko to želite i imate snage, jer posla ima dovoljno da možete raditi i 24 sati dnevno.
„U mom slučaju su privatni časovi i sviranje, ali ovde se stranci uglavom bave i modelingom, jer bez obzira kako izgledaju, mi smo egzotični Kinezima tako da neretko možete videti strance na reklamama, bilbordima , časopisima, predstavljeni kao da su zvezde. Na ulici bez obzira da li ste poznati ili ne, Kinezi vam se javljaju i žele da se slikaju sa vama. Ponekad je to čudno, jer u poslednje vreme ima dosta stranaca ali je uvek više znatiželjnih Kineza„, kaže Stefan.
SA BENDOM PROPUTOVAO POLA KINE
Zahvaljujući gostovanjima sa svojim bendom i turnejama, uspeo je da proputuje veći deo Kine. Letnji period je sezona za turneje.
Najviše vremena provodio je u Hong Kongu , Šenženu i gradovima duž obale Južnog Kineskog mora.
„Ovde su izlasci jako skupi i priuštivi su isključivo bogatim Kinezima koji troše na hiljade evra za jedno veče, dok je u skoro u svim klubovima strancima sve u potpunosti besplatno, čak su neki i plaćeni da učine provod uzbudljivijim. Pored besplatnog noćnog provoda, strancima se pružaju i ostale pogodnosti poput pristupačnijih cena teretana sa bazenima, vožnje kartinga, igranje golfa, zabavnih parkova… Kinezi vide to kao dobar marketing za njihov biznis i time privlače nove klijente„, objašnjava.
NIŠTA LEPŠE OD KINESKIH PARKOVA
Od svega navedenog, ovog Leskovčanina je u Kini najviše fascinirala priroda i parkovi.
„Obišao sam dosta nacionlanih parkova i mogu reći da nigde nisam video lepšu netaknutu prirodu. Ujedno su i odlično uređeni i pristupačni turistima. Tibet još uvek nisam posetio ali i to planiram u skorije vreme. Od nedavno je potrebna dodatna viza za posetioce Tibeta„, kaže Stefan.
Svima koji posete Kinu predlaže da obiđu Zhangjiajie National Forest Park, poznatiji i kao „Avatar“ park , jer je u njemu snimljen istoimeni blockbaster.
Stefanova priča je četvrta u serijalu NAŠI LJUDI NA DALEKOM ISTOKU, a kako neki drugi Leskovčani žive u zemljama izlazećeg sunca pročitajte na linkovima ispod:
Skeniraju mu zenice na aerodromu, ali ovaj Leskovčanin osvaja dine najbogatije zemlje na svetu
Iz Leskovca sam zakoračio u budućnost
U Hong Kongu je Bog, ovde ga niko ne zna!
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Velika šansa za naše stručnjake sa kupljenim diplomama,a srpska sirotinja oslobodi političkih parazita!