VLADIČIN HAN – Tehnička škola u Vladičinom Hanu poslednjih godina ruši predrasude o muško-ženskim zanimanjima. Od njenog odvajanja, 1990. godine, od tadašnjeg Usmerenog obrazovanja, pa sve negde do sredine prošle decenije, u njoj je veoma retko bilo učenica.
Od uvođenja novih smerova i savremenog načina edukacije, situacija počinje da se menja, tako da sada na dva od ukupno četiri smera, ima više devojčica nego dečaka.
„Sitiacija je počela da se menja pre seda, osam godina, kada smo uveli saobraćajni smer, gde je počeo da se upisuje veliki broj devojčica, tako da sada u odeljenjima na njemu one čine većinu. Takođe i na smeru za robotiku imamo dosta učenica, koji postoji od pre tri godine. Od sadašnjih 319 đaka u našoj školi, oko jednu trečinu čine učenice“, priča za „Jugmediu“ Slađan Đorđević, direktor Tehničke škole.
Ovu školu, takođe, više po nekadašnjem nepisanom pravili, ne upisuju deca lošijeg uspeha. Naprotiv, sve je više odlikaša a ove školske godine u prvoj godini u đačkoj klupi je i jedan đak generacije. U pitanju je Kristina Stanković, iz obližnjeg sela, Džep.
„Želja mojih roditelja bila je da upišem nešto poput farmacije, ali ja sam znala šta želim i prezadovoljna sam i znam da bi se pokajala da sam upisala neku drugu školu. Još uvek se privikavam na stručne predmete, ali u u budućnosti sebe vidim na Saobraćajnom fakultetu“, kaže Kristina.
Obrazovanje je jedan od presudnih faktora za poboljšanje uslova života pa je među đacima Telničke škole u Vladičinom Hanu sve više dece romske nacionalnosti, koja su do pre par godina, nakon završetka osnovne, retko nastavljala školovanje. Učenici romske populacije u ovoj školi čine 15 posto, a više od polovine su devojčice. Jedna od njih je Katarina Ristić, učenica treće godine na smeru robotike.
„Moj brat je takođe bio učenik ove škole, pa su me roditelji podržali da i ja nastavim školovanje. Predmeti nisu teški, ja volim da učim, pa pstižem vrlo dobar uspeh“, ponosna je Katarina.
Prema rečima Lovorke Dragojlović Jović, pedagoškinje škole, samo vreme u kome živimo uticalo je na promene u društvu, te samim tim i u obrazovanju, gde gotovo da više nema podele na muško-ženska zanimanja. Pored perspektivnih smerova, škola se i dodatno trudi da privuče učenike.
„Oko 60 odsto naših učenika su putnici, iz okolnih sela a za oko 95 odsto škola obezbeđuje prevoz i udžbenke. Imamo i pojedinčane akcije za pomoć onima kojima je najpotrebnija, za užine, garderobu… Naša škola je i dve godine unazad, među ukupno 10 u Srbiji, učestvovlala u realizaciji projekta „Sprečavanje osipanja iz obrazovnog sistema RS“. Posebnu pažnju obraćamo na decu koja su u riziku da napuste školovanje, pa više nemamo ponovce, a rana udaja učenica je smanjena na tek jednu do dve godišnje. Pored edukacija profesora škola je kroz projekat dobila i benefite poput opreme, što je unapredilo kvalitet nastave, rekla je ona.
Savremeno opremljeni kabineti, mogućnost izvođenja praktične nastave u samoj školi, obuka vozača za „B“ kategoriju su samo još neke od povoljnosti za polaznike ove škole, koji beleže velike uspehe na takmičenjima sve do republičkog nivoa.
Ljlljana Pavlović
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!