Poliklinika Geraco, koja je danas otvorena u delu zgrade Antituberkuloznog centra, tek je treća ustanova u Srbiji u kojoj se pacijenti mogu lečiti hiperbaričnom medicinom, za koju se tvrdi da leči neke od najtežih bolesti kao što su ciroza jetre, otvorenih rana, gangrene i mnogih drugih oboljenja. Specijalne bolnice i klinike za lečenje čistim kiseonikom do danas su postojale samo u Beogradu i Vrnjačkoj banji.
Za lečenje ovom metodom u Srbiji mnogi nisu ni čuli, iako je njen značaj toliko veliki da se pojava takozvanih hiperbaričnih komora za lečenje u medicini poredi s pojavom antibiotika ili transfuzije.
Poliklinika Geraco zapravo poseduje prvu višemesnu hiperbaričnu komoru na jugoistoku Srbije, gde se mogu sprovoditi terapije pacijentima kojima je neophodna hiperbarična oksigenacija.
“Osoblje je potpuno obučeno i edukovano za upravljanje komorom, pratioci su edukovani da pruže pomoć pacijentima tokom sprovođenja HBO terapije, a lekari osposobljeni za prijem, procenu i praćenje pacijenata tokom celog tretmana. Pacijenti su celo vreme trajanja tretmana pod našim budnim nadzorom i u komori i van nje”, objašnjavao je danas novinarima tokom obilaska huperbarične komore vlasnik poliklinike Tomislav Petrović.
Hiperbarične komore su zapravo specijalni uređaji u kojima pacijenti udišu čist kiseonik pod pritiskom većim od atmosferskog. Na taj način kiseonik dospeva do svih ćelija u telu, hrani ih i leči niz oboljenja.
Treba istaći da samo 20 dana terapije u komorama, po 70 minuta dnevno, stvara odbrambene mehanizme u ćelijama, koje na taj način postaju vitalnije, što dovodi do brzog izlečenja.
HIPERBARIČNA KOMORA LEČI:
* anginu pektoris
* dijabetes
* cirozu jetre
* rane na venama (venske ulceracije)
* promene na krvnim sudovima
* zapaljenja krvnih sudova
* probleme s cirkulacijom
* rane svih vrsta, usled saobraćajne nezgode, operacije, posekotina,
infekcije
* gangrenu, sepsu
* trovanje ugljen–monoksidom
* trovanje bojnim otrovom
* opekotine
* moždani i srčani udar
* akutnu psorijazu
PODRŠKA LOKALNE SAMOUPRAVE
Poliklinika Geraco otvorena je u jednom delu zgrade Antituberkuloznog centra Leskovac, koji bi trebalo uskoro da bude preseljen na Grudno odeljenje Opšte bolnice Leskovac.
Obaveza vlasnika poliklinike je bila da, između ostalog, obnovi ruiniranu fasadu zgrade ove zdravstvene ustanove u kojoj svakodnevno preglede vršii više od trideset pacijenata.
“Otvaranjem ove klinike napravili smo još jedan korak ka budućnosti, a savremenim metodama lečenja, naš grad će nadaleko postati čuven i po metodi hiperbarične oksigenacije”, kazao je na otvaranju gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović.
On je zaključio da Leskovac udruženim snagama lokalne samouprave, Opšte bolnice i privatnog sektora jača temelje zdravstva u gradu na Veternici.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Kada se i drugi deo ATD-a poboljsa, odnosno kada se obnovi stolarija ceo taj deo ce izgledati mnogo bolje.
Jeste, ti mi mnogo znaš 🙂
какав стајлинг градоначелника,одело и лептир машна, као да отвара Градски Трг.
Umesto da ova klinika bude dostupna gradjanima kojima je medicinska pomoć najpotrebnija, oni naplaćuju bolesnima 5.000 dinara i više samo za jedan tretman a političari i njihovi ljudi će, to pozdano znam, koristiti njihove usluge besplatno, iako pucaju od zdravlja.
Svuda u svetu su ove usluge naplaćuju. Mislim da je ova cena realna, za ovakvu vrstu usluge.
Gradonacelnik je uvek odeven lepo i sa ukusom, sve pohvale, ali to naravno nije danasnja tema. Otvaranje hiperbaricne komore je veliki napredak za nas grad i okolinu . Mnoge bolesti ce se brze i bezbolnije otkloniti. Svaka cast.
A da posetis ti malo opticara, šta mislis?
Auuuu, hahahahahaha
Lepa vest za nas Leskovac, jos jedna novina u zdravstvu koja ce pomagati pacijentima ne samo iz Leskovac, vec sa citavog juga Srbije i sire.
Da, i u svetu se naplaćuje, ali ti si moj bivši kolega koji botuje i kome je zabranjeno da barata činjenicama.
Evo ja ću ti navesti primer. U Engleskoj je cena 20 funti (ima i jeftinije) ili 2600 dinara po tretmanu, a tamo je najniža plata 1400 eura. Dok je u Leskovcu 5.000 dinara za nas sa platama od 250 evra.
U Engleskoj 20 tretmana košta 580 evra, a kod nas možda i 800-900, ko to zna.
http://kentoxygentherapy.org/prices/
Bravo, marko 01, počeo si slobodno da razmišljaš!
Naš grad, polako ali sigurno staje rame uz rame sa velikim gradovima što se tiče zdravstvenih ustanova. Posle SPEBO klinike, Opšte bolnice koja je dobitnik velikog priznanja, dva ozbiljna privatna Doma zdravlja( DCM i VIP) velikim brojem privatnih poliklinika itd…., sada i ova klinika. Stvarno je za pohvalu, a posebno je za pohvalu što se od jedne napuštene zgrade, mislim na ATD, ovako lepo uredio ovaj prostor. BRAVO
Cung mora prvi da proba
Najbitnije da se uvode ovakve i slične metode u zdravstvu i da su dostupne i našim sugrađanima.