U marketima Idee, Rode, Maksija, Amana i Zlatnog traga rafofi su puni svih životnih namirnica, kao i onih najosnovnijih – šećera, zejtina i brašna, javljaju novinari JuGmedie sa terena, kojima prodavci tvrde da panike nema, iako je došlo do povećane tražnje zbog predstojećih praznika.
Zbog predstojećih uskršnjih i prvomajskih praznika, kažu trgovci, potražnja je veća, ali nema ograničenja u kupovini, niti panike.
„Strah od nestašice primetili smo na početku krize kod starijeg dela populacije, ali toga više nema. Ovih dana se opet oseća pojačana tražnja svega i svačega, pa i zejtina, šećera i brašna, ali isključivo zbog predstojećih praznika, kao i prošle godine u ovo vreme“, priča prodavačica u Idei u centru Leskovca.
U svim ovim supermarketima pakovanja su od po kilogram i litar, ali trgovac iz Rode kaže da je do pojačane tražnje šećera došlo i zbog pčelara, koji ovih dana i njime prehranjuju pčele.
Ipak, zbog situacije u komšijskom Vranju, u Ideii i Rodi je istaknut natpis s molbom da kupci ne kupuju veće količine od četiri kilograma, odnosno litra jestivog ulja. Međutim, ograničenja na kasama nema, pa se kupuju i čitave palete šećera.
„Nema razloga za stvaranjem zaliha jer naš market nema problema za ove tri namirnice. Imamo dovoljne količine zaliha u svojim magacinama“, rečenica je koju nam izgovaraju u tri od četiri supermarketa koje smo obišli.
Jedini problem javlja se u marketima Zlatnog traga, gde nema šećera u pakovanjima od po kilogram. Vlasnik lanca marketa Predrag Stojanović kaže da teško dolazi do „jednokilskog“ pakovanja, ali da nema problema sa šećerom u džakovima od po 50 kilograma.
„Jednostavno, nemam gde da kupim šećer u pakovanju od po jedan kilogram, za koji je Vlada Srbije propisala ograničenje cene od 58 dinara u maloprodaji. A šećer u vreći od 50 kilograma mogu da kupim, ali taj šećer, umesto da bude jeftiniji, on je skuplji jer nije pod uredbom“, objašnjava Stojanović.
Ipak dodaje da je u Zlatnom tragu situacija takva već duže vreme. „Čak i kada nabavim pet tona, i to sa mnogo, mnogo, problema, „sve to se proda za tri do četiri sata“.
Stoji međutim, i činjenica da Leskovčani najviše pazare u Lidlu i Zlatnom tragu, leskovačkom trgovinskom lancu i to isključivo zbog nižih cena svih proizvoda nego u trgovinama koje smo gore naveli. Osim toga, „Zlatan trag“ pokriva ceo Jablanički okrug i njegovi marketi su uglavnom na periferijama.
Takođe, probelm oko nabavke ulja i šećera imaju manje samostalne trgovine na perferiji Leskovca.
„Trenutno nema ulja, a šećer mogu da nabavim po 10 kilograma u toku nedelje“, kaže vlasnik male prodavnice.
Cene
Litar zejtina u Idei je 199 dinara, a reč je o „Dijamantu“, a Vitalov 229 dinara. U Maksiju je Omegol litar 284 i to na akciji, a redovna cena je 309 dinara, dok Vitalovo ulje košta 217 dinara. U Rodi je cena Dijamantovog ulja 196, dok se u Amanu litar istog ulja prodaje po ceni od 196, a Iskonovo 199 dinara.
Kilogram brašna tip 500 se u Rodi prodaje po ceni od 76 dinara, a tip 400, proizvođača „Stari mlinar“ 109, dok su drugi proizvođači jefitniji pa se cena u svim marektima kreće od 53 do 79 dinara.
Kilogram šečera u Ideii košta 89 dinara, u Rodi 88, u Maksiju 89, a u Amanu 86 dinara.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Trgovacki lanci mislim da prave ovakvu stelovanu situaciju. Drzava sa druge strane ima robne rezerve i nece dozvoliti nestasice osnovnih zivotnih namirnica. Cak ima i za izvoz.
Svega ima,Bogu hvala, sem para ?