U Maloj sali Niškog kulturnog centra održana je promocija zbirke pripovedaka „Sa dna kace“ Saše Miljkovića, pisaca iz Lebana. O knjizi su govorili Velibor Petković, novinar i književnik, Vlasta Cenić, pesnik i profesor, kao i sam autor, а moderator promocije je bila Dragoslava Mladenović.
Zbirka priča govori o putovanju od Velikog rata naovamo, uz strmoglavi pad čoveka poslednjih decenija, koji možemo s pravom knjižiti kao raspon od slavne prošlosti do sramne budućnosti.
„Drago mi je da sam deo ovog praznika, jer rađanje knjige je praznik. Čast je govoriti o autoru Saši Miljkoviću iz Lebana pored uvek vrhunskog govornika Velibora Petkovica. Hvala i NKC na pozivu i poverenju. Knjiga je zaslužila sve to. Izuzetna je. Preporučujem svima! A o Saši će se tek govoriti“, naglasio je Vlasta Cenić.
Niški novinar Velibor Petković je govorio da je ritam rečenice Saše Miljkovića je poetski, drugačiji od svakodnevnog govora, i po tome podseća na ruskog pisca Andreja Platonova i njegova remek-dela „Čevengur“, „Iskop“ i „Džan“.
„Osobeni stil pisca iz Lebana blizak je i najvećem književniku srpskog juga Bori Stankoviću, pre svega po melanholiji i setnom doživljaju svakodnevice, žalu za bližnjima i samim sobom, za životom koji neumitno protiče drugačije nego što bismo želeli. Pri tome je Miljkovićeva slika sveta data u fragmentima, priče se nadovezuju i ulančavaju, a nemogućnost razumevanja među ljudima, čak i onima koji su bliski i vole se, odražava duh vremena na način na koji o mladima piše irska spisateljica Sali Runi u romanu „Normalni ljudi“.
Ukratko, tri priče koje čine knjigu „Sa dna kace“ komuniciraju sa modernom književnošću, podjednako kao i sa čitaocima otvorenim za suočavanje sa svetom bez saosećanja, u kome još jedino poneke reči nisu izgubile svoje značenje.
Pisanje je zato postupak sličan ispiranju zlata, a Saša Miljković uspeva da pronađe poneki takav grumen i pokloni ga osetljivom čitaocu“, istakao je Petković.
Autor je govorio o motivima za pisanje, a to je teror krupnog kapitala nad malim čovekom, potpomognut politikom, koji se provlači kroz vekove. Miljković se plaši da će u godinama pred nama biti konačno izvršena egzekucija ionako limitiranih sloboda i vrline koja remeti već formatiranu budućnost čoveka spremnog na okove.
„Promišljajući o tome šta bi bio glavni pokretač u masi malih ljudi, učinilo mi se da to ne može biti novac koji kanališe i usmerava, po potrebi pojačava intenzitet glavnog derivata gomile – mržnje – koja čeka okolnosti pogodne, podržana gomilom mana, gazi i melje svaku od razlika koju bi kao opravdanje za prolivenu krv mogla iskoristiti. Mali čovek, žrtva iz čije mase scenaristi vešto biraju pojedince koji bi mogli vršiti ulogu dželata. Naravno, over game i svi ti miševi postaju žrtve, ili, po potrebi ostaju u ulozi zastrašivača kpji hladnokrvno ugnjetava svog sabrata iz donje kaste za kosku koja zadovoljava primarno. Ratovi kao idealan ambijent da se iz čoveka oslobodi zver prečesto svesna da su male šanse da bude procesuirana i kažnjena za počinjen pokolj. Tako je, valjda, sa svih strane, te oslobađam odgovornosti sve aktere balkanske klanice, izvodim pred sud i osuđujem mane koje kontrolišu i sabotiraju Malog čoveka na ozbiljniji iskorak ka nečem plemenitijem “, objasnio je Saša Miljković.
Autor je zadovoljan kako su Nišlije reagovali na knjigu, a uskoro očekuje promociju u Vlasotincu.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!