Radni vek u Srbiji mogao bi biti produžen do navršenih 70 godina života za one koji to žele, ako se usvoji inicijativa za izmenu Zakona o radu.
Sinidikati su odmah odbacili ovakav predlog, smatrajući da od njega jedino mogu da imaju korist funkcioneri u javnim i državnim preduzećima.
Naruku ovom predlogu ne ide ni podatak koliko prosečno žive građani Srbije. Naime, ako se može suditi po statistici, muškarci žive 71 godinu, a dame oko 75.
Sa najnovijom inicijativom da se u penziju ide u sedamdesetoj, radni vek bi bukvalno mogao da se izjednači sa životnim vekom
Protivnici ove ideje ukazuju i na to da bi mladi onda još teže dolazili do posla.
Ako bi se usvojio taj Zakon, zaposleni bi, zapravo, mogao da ostane u radnom odnosu još pet godina posle ispunjenja uslova za starosnu penziju, ako je voljan i ako postoji potreba poslodavca za njegovim radom.
Procenjuje se da oko 35.000 penzionera obavlja neke povremene poslove, prema pisanju dnevnika Blic.
U Srbiji je registrovano 1.713.123 penzionera, sa prosečnom penzijom od 26.335 dinara, podaci su Republičkog fonda za penziono i invalidsko osiguranje za februar 2019.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Ова иницијатива је на први поглед потпуно непотребна или има неке скривене мотиве. позитивни ЗоР прописује да радни однос престаје кад запослени напуни 65.год. живота и 15.год.стажа осигурања,ако се запослени и послодавац другачије не договоре, што значи да теоретски запослени може да ради и до 100.године,ако се тако договори са послодавцем,тј.радни однос не престаје по сили закона. међутим има области где се примењује посебно законодавство и где радни однос престаје по сили закона када запослени напуни 65.године живота и 15.год стажа осигурања(па чак и ту се даје могућност да се ради још 2.године ако има потребе)…
Али са друге стране у многим земљама западне европе граница за одлазак у пензију јесте 67.година за мушкарце и постепено се повећава за жене док не достигне 67.година, са тенденцијом повећања границе до 70.година, услед старења становништва и све мањег прилива пара у пио фонд. И сада замислите каква ће ситуација бити у Србији за пар деценија, где ће остати само старачко становништво,а удео младих у укупном становништву бити поражавајући. Буквално неће имати ко да ради и пуни пио фонд и буџет државе за здравство на пример, јер ће издаци за здравство бити много већи него данас управо због више старих и болесних. И ту се долази до кључа, да ће Србија, хтели ми то или не, волели или не, због пуког опстанка и пуњења буџета, морати да увози становништво. Ако мислите да нема оних који ће овде доћи да живе и за које ће Србија бити рај на земљи, грдно се варате…
Posle 60 godine sve treba poslati u penziju. Nacin razmisljanja 60-godisnjaka je problem veliki. U svetu se rade istrazivanja po pitanju psihofizickih sposobnosti starih ljudi. Moc rasudjivanja i donosenja pravih odluka je upitan. Idite u penziju ljudi i uzivajte sa unucima. A i smetatamo mladjima.
Predsenik Regan s koliko je godina postao ptedsednik? A Tramp, Buš?
АД БЕЗ ОГРАНИЧЕЊА?
Који закон код нас се спроводи ниједан који одговара елити? Могу да доносе закон којим се ограничава условно до 70 година старости одлазак у пензију, сада је на снази рад до 65 година старости, али се и то не спроводи. Доскорашњи челник РТБ Бор, Благоје Спасковски још је у радном односу и поред тога што пуни 72 године старости (он каже младости).Осим тога упропастио је РТБ Бор, направио минус, и након отписивање милијарду евра, губици су нарасли још за толико. Криминал, сумњива набавка без тендера сировине и опреме, укључивање људи блиски властима и на крају РТБ Бор је поклоњен кинезима са свим богатством у околини Бора, а има га. Уместо да процесуирају Спасковског, он ужива поверење наше власти и радиће док може да хода? Сада има 72 године старости као и електро инжењер Мирко Грчић са својх79 година успешно раде у РТБ Бор, а сада Зиђин. О овоме једино влада и поменути не одлучују. Ангажовање старијих од 70 година отераће и оно мало младих који су остали у земљи.