Za godinu dana hrana u Srbiji poskupela je 24,6 odsto, kaže zvanična statistika. Novčanici kažu da je sve skuplje i skuplje. Pojedine namirnice koštaju i nekoliko puta više nego u zemljama Evropske unije, prema istraživanjima Jugmedie.
Tako, na primer, litar svežeg mleka u Srbiji košta od 124 do 189 dinara, a u Nemačkoj (Minhern), ono najkvalitenije 1,09 evra. Litar zejtina kod nas košta 269 dinara, a u Nemačkoj Zejtin 1,89 evra.
Jedno jaje u Srbiji košta 25, a u Nemačkoj za 2 evra mogu da se kupe 10 jaja! Kilogram šećera plaćamo u našoj domovini 114,99 dinar, a naši ljudi u Nemačkoj sa 5 do 10 puta većim platama, svega 0,67evra.
„Ranije smo hranu nosili iz Srbije u Nemačkoj, sada je obrnuto. Zaiosta ne znam kako izdržavate sa vašim platama“, pita Leskovčanin koji već 15 godina živi i radi u Minhenu, a koji nam je dao cene iz grada u Nemačkoj u kome živi.
Novinari N1 istraživali su cene o kojima se raspravljalo na društvenim mrežama, pa je tako navedeno da je 750 ml maslinovog ulja košta 2.399 dinara. Zato je ekipa portala kupila manje, od pola litra, koje na akciji košta nešto više od hiljadu dinara, ali uzeli su poslednju flašu. Jer i građani se tako snalaze. Kupuju manje, i na akciji.
Pitali su i kupce – kako preživljavaju poskupljenje hrane?
„Jako loše, iskreno. Jako loše. Nadam se da će plate biti veće“, rekla je jedna sagovornica N1.
„Preživljavamo. Ne znam, manje jedemo“, kazala je druga.
Na pitanje na čemu se štedi najviše, jedna građanka odgovara – na svemu, ali na hrani najviše.
„Štedimo koliko možemo. Gledamo šta je na akcijama“, kaže jedna žena.
„Vidite da se preživljava, sad kako, to ne umem da objasnim. Stvarno malo je neobjašnjivo“, kazala je druga sugrađanka i dodala – potreban je čarobni štapić.
Čarobnjake od kupaca napravili su trgovci i njihove marže, smatraju u udruženjima za zaštitu potrošača.
„Iako živimo u razvijenoj tržišnoj ekonomiji ovo sve što vidimo su posledice dogovorne ekonomije. Dakle, ne možemo razumeti da u svim marketima u Srbiji, govorim o vodećim marketima, svi ti proizvodi koštaju gotovo isto“, govori Zoran Nikolić.
I N1 je utvrdio da neki proizvodi koštaju i nekoliko puta više nego u zemljama Evropske unije.
„Imali smo ovih dana ono poređenje pirinča, recimo Slovenija – Srbija. Taj pirinač se ne proizvodi ni tamo ni ovde, uvozi se iz treće zemlje, a tamo je značajno jeftiniji nego kod nas. Očigledno je da državi odgovara ovako nešto, trgovcima naravno. Ja u ovom trenutku ne vidim nikakvu borbu protiv inflacije. U zemljama regiona se nešto i dešava, kod nas apsolutno ništa“, kaže Dejan Gavrilović iz Udruženja potrošača „Efektiva“.
Kod nas inflacija ostaje dvocifrena, dok je u evrozoni i Sjedinjenim Državama pala na 6,9, odnosno šest posto. Od zvanične statistike građanima je važniji pokazatelj novčanik.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Ma o čemu mi pričamo, daleko je EU, evo od danas po Beogradu se ceo dan voze za 200dinara, a mi do Vucja samo toliko u jednom pravcu. U Beogradu mesečna biće 3500 dinara, a nama 3x veća. Ne trebamo se uporedjivati samo sa EU, pogledajte kolika je neravnopravnost u samoj Srbiji.
Ali zato se našim prevoznicima redovno prihvataju zahtevi za povećanje cena prevoza.
63e mesecna michen zona centar, od 01.05 cela nemacka 49e mesecna
Necemo valjda sad da sazaljevamo jedni druge.
Pasi narode sto si zasejao!
Nemoj da zalite nas u Minhen da je bolje kod Vucka mi se vratili
Stvarno je neumsno uporedjivati Srbiju i Nemacku….mi jedino moze da se uporedjujemo sa Albanijom i donekle Bosnom, ostali su za nas Filadelfija…..
Laž je da je jaje u Nemačkoj 67 centi!
Alo majstore, da li ti veruješ svojim očima ili ušima?
Za Srbiju jasno i tendenciozno „naduvani“ , netačni podaci. Pretpostavljam analogno i za Nemačku, ali u drugom smeru. Nemci štrajkuju zbog sada nedovoljnih plata za život…
Ovi radikali se svako malo kunu u maku Srbiju a s vremena na vreme joj se tako iznaripaju da jadna samo cuti iako je „verna radikalska deca“ siluju.