Usred smo toplotnog udara u junu mesecu, a za subotu, 22.jun, se predviđa tropska temperatura od 40 stepeni, na koju nismo navikli, pa je zato ovih dana uobičajeno pitanje kako ćemo izdržati, budući da je subota za mnoge radni dan.
Još sredinom prošle decenije Vlada Republike Srbije donela je Preporuku koje trebaju da se pridržavaju poslodavci i građani, ali ona se, bar prema dosdašnjim iskustvima, ne primenjuje, pa ćete tako naći radnika na skeli u 15 sati, kada je toplotni talas najjači, a na plus 40 stepenim ući ćete u klimatizovani radnju na plus 20 stepni.
Gradsko štab za vanredne situacije Leskovca i svi gradski i opštinski štabovi se ne bave toplotnim udarima, a u filijali Republičke inspkevije za rad u Leskovcu kažu da nisu zaduženi za kontakte s novinarama, već nas upućuju na Ministartsvo.
Kako u tom ministartsvu nismo mogli, takođe, da pronađemo kontakt, usmeravamo se na preporuke,
U njima, između ostalog, piše: “Izbegavanje rada u najtoplijem delu dana (od 11 – 16 časova, u skladu sa Preporukom Vlade Republike Srbije, ukoliko to dozvoljava proces rada). Ali se ne objašnjava šta ako proces rada ne dozvoljava?
Takođe se preporučuje smenski rad, pa uvođenje dodatne radne snage, preraspodela obavljanja poslova – teži deo posla obavljati u hladnijem delu dana, praviti češće pauze i tako dalje, a sve to uz učestalo korišćenje unošenja vode u organizam.
Što se klima tiče, unutrašnja temperatura ne bi smela biti veća od 10 stepeni nego ona vani, mada se taj odnos retko poštuje, kao na primer u prodavnicama i autobusima.
Primera radi, nemaju svi autobusi klime ili im ne rade kako valja, pa se putnici guše u njima, dok je u drugima obrnuta situacija.
Ko se juče vozio autobusom Kanisa iz Leskovca mogao je da dobije brohnitis ili upalu pluća. Jer u 7 sati, kada je pošao autobus ovog prevoznika, s udobnim autobusima, iz Leskovca ka Beogradu, temperatura je bila prijatana. U samom autobusu putnici su smrzli, pa nisu pomagale na jakne, naravno kod onih koji su ih imali i znali za niske temperature.
Pri povratku još gora situacija. Napolju 36, a u atobusu 18 stepeni. Zamoliš vozača, koji sve vreme razgovara telefonom, da poveća temperaturu, on obeća, ali ne uradi. I tako, juče ste putovali, danas pijete lekove. To je samo jedan banalan primer nepoštovanje preporuka, gde ne treba ulagati nikakva sredstva već samo pružiti ruku do upravljačke table.
Inače, iz Hitne službe Doma zdravlja Leskovac kažu da tokom jučerašnjeg dana nije zabeležen povećan broj pacijenata kod kojih je moralo da se interveniše, odnosno, da je bio uobučajen dan.
Istovremo, iz ove službe upozoravaju, posebno hroničnenn bolesnike, da bez preke pootrebe ne izlaze iz stana ili kuće u perioddu od 10 do 17 čaasova.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Preporuke nisu obavezujuce. Neusvajanjem preporuka poslodavci ne krse zakon. Bezbednost radnika na radu je ugrozena. Kakav je to odgovor da lekar deli savete. Hocemo da lekari konkretno navedu STA SE MOZE SVE DESITI AKO IZ 20 STEPENI NAGLO PREDJES NA 50 STEPENI. Sta se desava sa krvnim sudovima. Kakav je rizik po stare, mlade, rizicne i ko su rizicne grupe. Svi neodgovprni. Svaki lekar lupa savete a nece da kaze da ce gradjani dobiti suncanicu, izliv krvi u srce, infarkt, izliv u mozak i dr.
Danas ce pozliti ljudima. I kako ce vlast odgovarat