U Vlasotincu održan komemorativni skup Siniši Paviću

U punoj sali Kulturnog centra u Vlasotincu održan je komemorativni skup scenaristi i pravniku Siniši Paviću, u organizaciji Opštine Vlasotince, Kulturnog centra i Narodne biblioteke.

O Paviću su govorili predsednik opštine Bratislav Petrović, glumac Predrag Smiljković, lekar i glumac Slobodan Davinić, dramaturg Slobodan Terzić i sin scenariste Vladimir Pavić.

Petrović se obratio u ime građana Vlasotinca.

This slideshow requires JavaScript.

„Siniša Pavić je bio čest gost na proslavi Dana opštine i dobitnik najvišeg opštinskog priznanja, kao i počasni građanin Vlasotinca. Bio je na svečanosi kada se otvarala i ova zgrada. On je zavoleo Vlasotince i živeo u njemu skoro 30 godina. Imao sam čast da mu čestitam 90. rođendan. Ostaće zauvek u sećanju Vlasotinčana. Trenutno smišljamo način kako da mu se odužimo“, rekao je Bratislav Petrović.

Potom je govorio Predrag Smiljković, koji je veliku popularnost postigao ulogom Tike Špica.

„Siniša je pre svega genije, jedna ljudska gromada. Pre 30 godina smo se sreli na ovom mestu, a posle i u Leskovcu. Njega nije samo Ljiljana povezivala sa Vlasotincem, već i humor koji se može naći i nekim dalmatinskim mestima. Ideja je da osnujemo pozorišni festival koji je će nositi njegovo ime“, istakao je on.

U centralnom delu govorio je lekar  i glumac Slobodan Davinić, poznat po ulozi Grigorija, Griše.

This slideshow requires JavaScript.

„Pavić je hroničar svih vremena, jer pisao na univerzalan i vanvremenski način, pa ne treba da čudi što se njegove serije još gledaju. Kod njega je u središtu običan čovek. To su serije koje okupljaju cele porodice i postaju deo nas, tako je on postao neko naš, što je najteže. Ljiljana Pavić je saradnik na scenariju, ali i njegov najveći kritičar. Sve do kraja njihov je odnos bio fascinantan. On je mogao da bira gde će da ga sahrane, a izabrao je Vlasotinca i ispračen je od ljudi koji su ga istinski voleli. Nije važno ko je koliko živeo, već je važno šta je uradio za života, kako kaže Marko Aurelije, a Siniša je uradio mnogo ne za sebe, nego za sve nas“, objasnio je Davinić.

Sledeći se obratio Slobodan Terzić, dramaturg i nekadašnji urednik Redakcije igranog programa RTS-a.

„Sutra je 40 dana kako nas je napustio Siniša Pavić. Serije nastajale u umetničkoj radionici porodice Pavić su večne. On je čitao ruske i francuske pisce. Оdrastao je na toj literaturi. Njegova inspiracija nije televizija, nije film. Nije gledao američke serije, pa po njima pisao, nego je inspiraciju našao u velikim romanima s kraja 19. i početka 20. veka. Televizijske serije su roman druge polovine 20. i  početka 21. veka, što je odlično znao. Mnogi nisu shvatili da su naslovi njegovih serija ironija. „Bolji život“ opisuje raspad Jugoslavije. „Srećni ljudi“ vreme ratova, sankcija… Kada bi naša zemlja nestala, mogli bismo da je rekonstruišemo na osnovu serija Siniše Pavića, kao što je nekad rečeno za romane Balzaka“, pojasnio je Terzić.

Na kraju je u ime porodice govorio sin Vladimir Pavić, profesor na Pravnom fakultetu u Beogradu.

„Mnogo toga što sam hteo da kažem rekli su prethodni govornici. Hoću da naglasim da mi kao porodica nismo hteli da ovaj skup bude ranije. Čovek ne bira mesto rođenja, a samo delimično bira gde će da radi, odnosno gde ima posao. Ali, zato neki imaju tu priliku da biraju gde će da žive i moj otac je izabrao Vlasotince, jer je ono bilo po njegovoj meri… Mi smo kao prodica videli da taj izbor nije slučajan. Na sahrani je bio skoro ceo grad i svako nam je najiskrenije prišao da kaže nešto lično po čemu pamti mog oca. To nam je puno značilo u najtežem trenutku za porodicu“, zaključio je Vladimir Pavić.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare